• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie lubią jeździć na rolkach. Właśnie powstają dwa nowe tory rolkarskie

Gdańszczanie lubią jeździć na rolkach. Właśnie powstają dwa nowe tory rolkarskie

Miłośników jazdy na rolkach wciąż przybywa. Widać ich na ścieżkach rowerowych, m.in. wzdłuż pasa nadmorskiego, ale też w parkach i wokół gdańskiego stadionu na Letnicy, gdzie znajduje się najdłuższy obecnie tor. Na Zaspie dobiega właśnie końca budowa kolejnego toru rolkarskiego. Sprawdź, w których jeszcze dzielnicach powstały inwestycje sportowe.
22.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na Zaspie, przy ul. Startowej, powstał właśnie najmłodszy w Gdańsku tor dla rolkarzy
Na Zaspie, przy ul. Startowej, powstał właśnie najmłodszy w Gdańsku tor dla rolkarzy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zaspa-Młyniec

W tej dzielnicy, w 2017 roku, zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego projekt, który zakładał powstanie miejsca dla miłośników małych czterech (lub więcej) kółek na terenie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 13, przy ul. Startowej 9. Tutaj, systematycznie od kilku już lat, rozwija się "dzielnicowe centrum sportowe".

Pomysł budowy specjalnego toru dla osób jeżdżących na rolkach i wrotkach spodobał się mieszkańcom - zwyciężył on w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 2018. Projekt zakładał budowę ścieżki o szerokości 2,5 metra z lokalnymi poszerzeniami do 4 metrów. Jej nawierzchnia wykonana została z betonu asfaltowego w kolorze bordowym, a długość całego toru wyniosła 344 metry.

Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Ścieżka powinna wkrótce zostać oficjalnie oddana do użytku.

Z ciekawostek: grubość warstwy ścieralnej wspomnianego betonu asfaltowego wynosi 2 centymetry, warstwa wiążąca – 4 cm, a warstwa odsączająca wykonana z piasku – 20 cm.

Nawierzchnia ścieżki rolkarskiej ograniczona została obrzeżami betonowymi o wymiarach 8x30x100 cm, które ułożono na ławie betonowej.

W ramach inwestycji zainstalowano również oświetlenie – jednak nie tyle samego toru rolkarskiego, co istniejącego tutaj boiska piłkarskiego oraz terenu wokół niego, dzięki czemu bezpiecznie będzie można spędzać tu czas także po zmierzchu. Do tego wykonano tzw. odwodnienie liniowe nowego toru i podłączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej.

Przy ul. Startowej 9 z powodzeniem funkcjonuje już boisko do gry w piłkę, bieżnia lekkoatletyczna oraz siłownia zewnętrzna.

 

Za kilka miesięcy na rolkach będzie można też pośmigać przy ul. Karpiej
Za kilka miesięcy na rolkach będzie można też "pośmigać" przy ul. Karpiej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Śródmieście

Na rolkach będzie można też poszaleć przy ul. Karpiej. Obecnie zagospodarowywany jest bowiem teren wokół Szkoły Podstawowej nr 26. W ramach inwestycji powstaje: ścieżka dla rolkarzy o nawierzchni bitumicznej, boisko wielofunkcyjne z wyposażeniem o wymiarach 30,45x20m, bieżnia dwutorowa wokół boiska o długości 125 metrów i chodnik łączący ścieżkę dla rolkarzy z bieżnią

Na placu budowy praca wre. Boisko zostało pokryte ostatnią warstwą antypoślizgową, natomiast ścieżka dla miłośników rolek jest na etapie podbudowy, która wkrótce zostanie pokryta warstwą ścieralną. Inwestycja powinna zakończyć się w lipcu br.

 

Letnica

Obecnie na rolkach bądź wrotkach można pojeździć w Letnicy. Wokół Stadionu Energa Gdańsk znajduje się ogólnodostępny tor wrotkarski wyłożony nawierzchnią bitumiczną. Jego długość to 1000 metrów.

 

Jasień

W głosowaniu na Budżet Obywatelski 2019, w tej dzielnicy wygrał m.in. projekt budowy ścieżki rekreacyjnej wokół zbiornika retencyjnego "Jabłoniowa". Zakłada on powstanie ciągu w kształcie pętli, o długości około 400m, wokół zbiornika, składającego się z utwardzonej części dla rolkarzy i nieutwardzonej dla biegaczy i pieszych. Ten projekt znajduje się na razie we wstępnej fazie przygotowań do ogłoszenia przetargu.

 

Inwestycje nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów