• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie zoo ma nowego mieszkańca. Jest nim malutki kapodziób

Gdańskie zoo ma nowego mieszkańca. Jest nim malutki kapodziób

Gdański Ogród Zoologiczny przywitał jeden z pierwszych przychówków w tym roku. Jest nim kapodziób, czyli ptak z rodziny kaczkowatych. Malucha, który przebywa z rodzicami, można podziwiać w wolierze, która znajduje się naprzeciwko wybiegu jeleni szlachetnych.
07.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Malutki kapodziób, który wykluł się w gdańskim zoo, ma 1,5 miesiąca
Malutki kapodziób, który wykluł się w gdańskim zoo, ma 1,5 miesiąca
FB/Gdański Ogród Zoologiczny

 

Malutki kapodziób wykluł się 23 lutego br. Pod bacznym okiem rodziców energicznie poznaje świat. Piórko ptaka zostało wysłane do badania genetycznego, którego wynik wskaże, jakiej jest płci. 

Kapodziób to ptak lądowy, który pomimo tego, że jest z rodziny kaczkowatych, rzadko wchodzi do wody. W środowisku naturalnym występuje na południu Australii i Tasmanii. Kapodzioby dzięki zdolności picia słonej i częściowo zasolonej wody mogą pozostawać na wyspach morskich przez cały rok.

Cechą charakterystyczną tych ptaków jest dziób, który prawie cały pokryty jest woskówką o rzucającym się w oczy, zielono-żółtym kolorze. Ptaki te mają dość krótką szyją i małą głowę. Ich ogi są różowe, stopy czarne, z mocnymi pazurami i rozpiętą na nich błoną pławną.  Dymorfizm płciowy u tego gatunku nie jest widoczny, choć samice są nieco mniejsze od samców, których masa ciała waha się między 3 a 5 kg. Ptaki te mają popielate upierzenie i biały, ozdobny pas, ciągnący się od linii dzioba do głowy. Długość ciała tych ptaków najczęściej nie przekracza jednego metra. 

 
Nz. Dorosłe kapodzioby, rodzice maluszka, który w lutym 2021 roku wykluł się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
Nz. Dorosłe kapodzioby, rodzice maluszka, który w lutym 2021 roku wykluł się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
FB/Gdański Ogród Zoologiczny

 

Kapodzioby to monogamiści. Zazwyczaj łączą się w pary na całe życie. Gniazda budują z gałązek i traw, ale gdy samica złoży jaja, przez ponad miesiąc wysiaduje je sama. Potomstwem rodzice opiekują się wspólnie. Młode usamodzielniają się po około dwóch miesiącach od narodzin.

Kapodzioby żywią się pokarmem roślinnym, to najczęściej trawy, nasiona, liście czy rośliny strączkowe. 


CZYTAJ:

Raja i Albert. Gdańskie zoo jest jedynym w Polsce, w którym mieszkają orangutany

Mieszka w gdańskim zoo od 55 lat. Poznajcie Kacpra z Argentyny, najstarszego kondora

Historie zwierząt z gdańskiego zoo - Liza i jej szympansia rodzina