Gdańskie szopki bożonarodzeniowe - jakie są w tym roku? Zobacz dwie nasze fotogalerie

Dominik Paszliński i Grzegorz Mehring, fotoreporterzy naszego portalu, odwiedzili w te święta kilkanaście parafii w Gdańsku, gdzie uwiecznili szopki bożonarodzeniowe. Jak sie okazuje są one atrakcją nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Zapraszamy do obejrzenia dwóch fotogalerii.
26.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żywa szopka przy kościele parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego
Żywa szopka przy kościele parafii p.w. Zmartwychwstania Pańskiego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańskie szopki bożonarodzeniowe

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. W Boże Narodzenie pojawiają się one w kościołach. W tradycji jest obecna też tzw. żywa szopka, w której zamiast figur owiec i bydła występują żywe zwierzęta, a ludzie odgrywają rolę świętej rodziny, pasterzy czy trzech królów. Pierwszą taką scenę miał zaaranżować w 1223 roku we włoskim Greccio św. Franciszek. Do dzisiaj żywą szopkę organizują na przykład franciszkanie w Krakowie. W Gdańsku w pierwszy dzień świąt nasz fotoreporter Dominik Paszliński odwiedził kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie, gdzie jest szopka ruchoma. Był też w kościele św. Ignacego na Oruni, kościele św. Trójcy przy ul. Św. Trójcy i w Bazylice Mariackiej.

Gdańskie szopki bożonarodzeniowe - fotogaleria cz.1


Drugiego dnia świąt nasz fotoreporter Grzegorz Mehring również odwiedził kilka gdańskich kościołów. Uwiecznił szopki w Katedrze Oliwskiej, kościele Opatrzności Bożej przy al. Jana Pawła II, w “okrąglaku” na Przymorzu, czyli w kościele NMP Królowej Różańca Śwętego, kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Mikołaja Gomółki a także oliwską szopkę z piasku.

Gdańskie szopki bożonarodzeniowe - fotogaleria cz. 2



TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka