• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie lotnisko na kanale międzynarodowego portalu lotniczego

Gdańskie lotnisko na międzynarodowym portalu lotniczym. Jako jedyne w Polsce

Gdańskie lotnisko jako pierwsze w Polsce znalazło się na renomowanym kanale Flightradar24.com, dostępnym na Youtube. Na filmie można zapoznać się z tajnikami działalności portu lotniczego i zobaczyć niedostępne na co dzień dla pasażerów przestrzenie terminalu. 
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy pracownika lotniska stojącego przed dużym, białym samolotem pasażerskim, prawdopodobnie typu Boeing. Pracownik jest ubrany w jaskrawożółtą kurtkę i spodnie robocze, co ma na celu zwiększenie jego widoczności. Na głowie ma ochronne nauszniki z mikrofonem, a w rękach trzyma czerwone pałki do kierowania ruchem samolotów na płycie lotniska. Samolot jest zaparkowany na płycie lotniska, a jego silniki są wyraźnie widoczne po obu stronach pracownika. W tle można dostrzec pas startowy oraz zarys drzew i budynków. Na płycie lotniska stoją pachołki, które wyznaczają obszar operacyjny. Dzień jest słoneczny, z niebieskim niebem i minimalną ilością chmur. Cała scena przedstawia typowy widok na lotnisku podczas obsługi samolotów.
Port Lotniczy Gdańsk obchodzi w tym roku dwa okrągłe jubileusze: 50-lecie obecności w Rębiechowie oraz 30-lecie działalności spółki zarządzającej lotniskiem
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

7.10 do Walencji - ZOBACZ JAK DZIAŁA LOTNISKO W GDAŃSKU 

Czym zajmuje się Flightradar24.com?

Flightradar24.com to funkcjonująca od kilkunastu lat platforma internetowa, na której można śledzić na bieżąco ruch samolotów na całym świecie. To bardzo przydatne narzędzie z którego korzystają zarówno zwykli pasażerowie, jak i centra operacyjne przewoźników lotniczych. 
 
Oprócz strony internetowej Flightradar24.com oferuje też na kanale Youtube swoje filmy nagrywane na wielu lotniskach. Można na nich zobaczyć, jak funkcjonują od środka wielkie i małe porty lotnicze w Europie i na innych kontynentach. 
Co zawiera film Flightradar24.com z lotniska?
- Kilka miesięcy nawiązałem współpracę z Flightradar24.com w zakresie instalacji specjalnych transponderów na terenie lotniska w Gdańsku. Podczas rozmów zapytałem, czy byłaby możliwość produkcji materiału filmowego z naszego lotniska, które właśnie kończy 50 lat. Na propozycję zareagowano bardzo entuzjastycznie - opowiada Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Prawie 6 mln pasażerów. 2023 - to był najlepszy rok w historii gdańskiego lotniska

Pracownicy Flightradar24.com, którzy pojawili się w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy sfilmowali mało dostępne zakamarki naszego lotniska. Kamery Flightradar24.com nagrały np. to, co się dzieje w Salonie VIP, sortowni bagażu oraz hangarach, gdzie wykonywane są planowe przeglądy samolotów oraz General Aviation.
 
ZOBACZ FILM O GDAŃSKIM LOTNISKU AUTORSTWA Flightradar24.com:
 

 
 
W ponad 30-minutowym filmie można też zobaczyć, gdzie mieszczą się pojazdy używane przez lotniskowe służby do zadań operacyjnych.
 
Na zdjęciu widać samolot linii lotniczych Ryanair, który właśnie ląduje na pasie startowym. Samolot jest w trakcie dotykania pasa startowego przednimi kołami. Jest to samolot pasażerski, prawdopodobnie Boeing 737. Scena odbywa się podczas zachodu słońca, co nadaje całemu obrazowi ciepłe, złociste tony. W tle widać terminal lotniska z kilkoma innymi samolotami zaparkowanymi przy bramkach. Widać samoloty innych linii lotniczych, w tym Enter Air i SAS. Terminal jest oświetlony ciepłym światłem zachodzącego słońca, co podkreśla szklane i metalowe elementy budynku. W oddali widoczne są zarysy drzew i konstrukcji lotniskowych. Cała scena przedstawia typowy obrazek ruchliwego lotniska o zmierzchu, z różnymi samolotami w tle i głównym samolotem Ryanair lądującym na pierwszym planie.
W ciągu pięciu dekad na lotnisku w Rębiechowie obsłużono 65 milionów pasażerów
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Okazało się, że osobą, która zgodziła się na przyjazd ekipy Flightradar24.com jest Polak, właściciel tej firmy. Wraz z rodzicami wyjechał do Szwecji w latach 80. ub. wieku. Dziś pracuje w Sztokholmie, ale i też mieszka w okolicach Gdańska, jest częstym gościem na naszym lotnisku. 

Od jednego połączenia zagranicznego do 80; jak przez 50 lat urosło lotnisko w Rębiechowie

- Obecność naszego lotniska na Flightradar24.com to dla nas wielkie wyróżnienie. Portal ten cieszy się bowiem wielkim zainteresowaniem wśród fanów lotnictwa na całym świecie. W ciągu dwóch dni film o gdańskim lotnisku miał ponad 20 tysięcy wyświetleń - dodaje Jarosław Trzoska. 
 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole