Sprzątanie Świata 2.0. - w akcji wzięło udział ok. 500 pracowników gdańskich firm i instytucji

Przez cały czerwiec prowadzona była trzecia odsłona akcji „Sprzątanie Świata 2.0.”, tym razem pod szyldem „Eko-wolontariat pracowniczy”. Ideą wydarzenia było wspólne sprzątanie miasta przez wolontariuszy, którymi tym razem byli przedstawiciele firm różnej branży, organizacji czy podmiotów publicznych z Gdańska.
( 13.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestniczki i uczestnicy akcji podczas sprzątania plaży. Pozują z workami śmieci
Trzecia odsłona akcji „Sprzątanie Świata 2.0.” odbyła się pod szyldem „Eko-wolontariat pracowniczy”. Sprzątano m.in. plaże
Fot. mat. organizatora

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku

Głównym celem akcji była budowa proekologicznego efektu skali, a także edukacja wszystkich tych, którym leży na sercu dobro środowiska i estetyka naszego miasta. Po raz kolejny jako gdańszczanie stanęliśmy na wysokości zadania i licznie włączyliśmy się w sprzątanie Gdańska.

Więcej informacji na temat Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku 

Eko-wolontariat pracowniczy

 - Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt firm i instytucji miejskich. Możemy się pochwalić, że choć była to pierwsza odsłona „Eko-wolontariatu pracowniczego” w takiej formie, to zainteresowanie było naprawdę ogromne. Cieszymy się tym faktem, bo po raz kolejny przekonaliśmy się, że gdańszczanki i gdańszczanie są otwarci na wszelkie nowe inicjatywy, tym razem ukierunkowane na dbanie o przyszłość naszej planety - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Uczestniczki i uczestnicy ubrani w czerwone koszulki podczas akcji sprzątanie świata. Pełne worki na śmieci ułożone pod znakiem ul. Kolonia Studentów.
Do udziału w akcji zgłosiło się w sumie ok. 500 pracowników gdańskich firm i instytucji
Fot. mat. organizatora

W akcji wzięły udział takie firmy i instytucje, jak: Urząd Miejski w Gdańsku, McDonald’s, CSW Łaźnia, Naos Poland (Bioderma), Gdański Ogród Zoologiczny, TBS Motława, GAK Projektornia, Port Czystej Energii, Northvolt, GAK Orunia, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Amber EXPO + Międzynarodowe Targi Gdańskie, TORUS Wybrzeże Gdańsk, Gdańskie Usługi Komunalne, Straż Miejska w Gdańsku, Lokalne Centrum Wolontariatu Osowa, Rada Dzielnicy Nowy Port, Gdańskie Wody, GOODLUCK Club, Twierdza Wisłoujście Oddział Muzeum Gdańska, Zakład Utylizacyjny i Intel.

Spośród pracowników wymienionych firm zgłosiło się ok. 500 wolontariuszy chętnych do sprzątania. Akcja polegała na wcześniejszym zgłoszeniu firmy, stawieniu się na ustalone miejsce zbiórki i posprzątanie dowolnego terenu publicznego na terenie Gdańska. Po stronie organizatora leżało zapewnienie worków i rękawic oraz odbiór zebranych odpadów.

kilkanaście osób ubranych w podobne koszulki pozuje z workami śmieci, przed nimi śmieci wielkoformatowe i opony
- Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt firm i instytucji miejskich - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych
Fot. mat. organizatora

Organizatorzy w akcji

Warto podkreślić, że pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej, czyli organizatora akcji również wzięli udział w wydarzeniu.

- Miejsca, które sprzątaliśmy były bardzo wymagające. Trafiliśmy na bardzo zanieczyszczony teren, jednak po akcji wszyscy byliśmy szczęśliwi. Cieszymy się, że mogliśmy wykazać się nie tylko jako organizatorzy, ale również jako wolontariusze i uporządkować kawałek otaczającego nas świata – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku - Wierzymy, że „Eko – wolontariat pracowniczy” wpisze się na stałe w nasze działania, choć zachęcamy do szerzenia postaw ekologicznych każdego dnia – dodaje.

Organizatorzy akcji są zgodni, że w przyszłym roku „Eko-wolontariat pracowniczy” zostanie powtórzony na większą skalę. Tymczasem zapraszają na kolejną, czwartą odsłonę „Sprzątania Świata 2.0.”.  Wrześniowa edycja akcji dedykowana jest szkołom i przedszkolom.