• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie akcenty na Mundialu 2022 w Katarze - Przemysław Frankowski i Grzegorz Krychowiak

Gdańskie akcenty na Mundialu 2022 w Katarze - Przemysław Frankowski i Grzegorz Krychowiak

W reprezentacji Polski na Mundialu w Katarze gra dwóch piłkarzy, których sportowa biografia wiąże się z naszym miastem. Pomocnik biało-czerwonych Przemysław Frankowski przyszedł na świat w Gdańsku. Mieszkał z rodzicami na Siedlcach, a piłkarską karierę zaczynał w Lechii Gdańsk. Grzegorz Krychowiak, kolejny filar środka pola drużyny narodowej, w młodości przez dwa lata mieszkał w internacie Zespołu Szkół Zawodowych na Przymorzu jako uczeń XII Liceum Ogólnokształcącego na Żabiance. Są też inne, mniejsze, gdańskie akcenty.
( 22.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu od lewej: 27-letni Przemysław Frankowski i 32-letni Grzegorz Krychowiak
Na zdjęciu od lewej: 27-letni Przemysław Frankowski i 32-letni Grzegorz Krychowiak
mat. Instagram: Przemysław Frankowski/Grzegorz Krychowiak

Przemek - chłopak z Siedlec

O związkach Przemysława Frankowskiego z Gdańskiem przypomniał  Andrzej Nawara, przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce.
 
Obecnie piłkarz francuskiego RC Lens urodził się 12 kwietnia 1995 r. w Gdańsku i przez kilka lat mieszkał z rodzicami na Siedlcach. 
 
Przemysław Frankowski w mecz ekstraklasy Lechia Gdańsk - Zawisza Bydgoszcz we wrześniu 2013 r.
Przemysław Frankowski w mecz ekstraklasy Lechia Gdańsk - Zawisza Bydgoszcz we wrześniu 2013 r.
fot. Mateusz Ochocki / KFP
- Swoją piłkarską przygodę zaczynał na siedleckich boiskach m.in. przy Szkole Podstawowej nr 14 oraz na mniej formalnym boisku, którym był plac zabaw przy ulicy Szarej. Od dziecka przejawiał się w nim ogromny talent piłkarski, regularne treningi zaczął w wieku 7 lat. Będąc nastolatkiem, grał na równi ze starszymi o kilka lat kolegami z podwórka. Piłka nożna stała się jego miłością, rozpoczął szkolenie w TPS Siedlce pod okiem pana Tomasza Tarasiuka - napisał na stronie internetowej Rady Siedlce Andrzej Nawara
 
Piłkarskie szlify zawodnik zdobywał w gdańskiej Lechii, gdzie występował w drużynach juniorskich, młodzieżowych i seniorskich. 
 
Mecz towarzyski Polska- Czechy w listopadzie 2018 r. na stadionie Energa Gdańsk. Do piłki skacze Grzegorz Krychowiak, koledze asystuje Przemysław Frankowski
Mecz towarzyski Polska- Czechy w listopadzie 2018 r. na stadionie Energa Gdańsk. Do piłki skacze Grzegorz Krychowiak, koledze asystuje Przemysław Frankowski
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
W 2013 roku, dwa dni po swoich osiemnastych urodzinach Przemysław Frankowski zadebiutował w Lechii Gdańsk w meczu ekstraklasy.
 
- Życzymy Przemkowi życiowej formy na Mundialu, a całej drużynie zdobycia pucharu świata. Trzymajmy kciuki za reprezentację oraz za naszego sąsiada - podkreślił przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce. 

Grzesiek z gdańskiego internatu

Epizod z Gdańskiem ma w swoim życiorysie Grzegorz Krychowiak. W latach 2005-2007 pomocnik reprezentacji Polski mieszkał w internacie Zespołu Szkół Zawodowych przy Zespole Szkół Kreowania Wizerunku na Przymorzu przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35 (dawniej ul. Dąbrowszczaków). Uczył się wtedy w XII Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami sportowymi na Żabiance, przy ul. Subisława 22. Grał w tym czasie m.in. w młodzieżowej drużynie Arki Gdynia. "Krycha" jest dziś zawodnikiem saudyjskiego Asz-Szabab Rijad.
 
Grzegorz Krychowiak pochodzi z Gryfic w Zachodniopomorskiem.

Jeszcze trzech piłkarzy z biało-zielonym rodowodem w Katarze

Prócz Przemysława Frankowskiego Lechia Gdańsk ma w Katarze jeszcze trzech swoich byłych zawodników. Są to: Filip Mladenović (dzisiaj Legia Warszawa) i Vanja Milinković-Savić (włoskie Torino), których powołano do reprezentacji Serbii. Natomiast 35-letni Steven Vitoria (portugalskie Chaves) znalazł się w reprezentacji Kanady.
 
 
 

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza