• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Nieruchomości. Są już formularze wniosków o umorzenie czynszu za miejskie lokale

Gdańskie Nieruchomości udostępniły formularze wniosków o umorzenie czynszu dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią

Dotychczas 66 firm zwróciło się z wnioskiem do Gdańskich Nieruchomości o umorzenie czynszu za wynajem gminnego lokalu w kwietniu. Teraz wnioski prawdopodobnie popłyną szybciej - wielu najemców czekało na formularze wniosków od GN, od 30 marca można z nich korzystać.
31.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
130 lokali należących do gminy Miasta Gdańska wynajmowanych jest na działalność gastronomiczną
130 lokali należących do gminy Miasta Gdańska wynajmowanych jest na działalność gastronomiczną
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Umorzenie czynszu w gminnych lokalach na miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia go w kolejnych dwóch miesiącach - to jedna z propozycji cz. 1 Gdańskiego Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców, ogłoszonego 19 marca przez władze Gdańska.

Działalność gospodarczą w lokalach należących do Miasta Gdańska, administrowanych przez Gdańskie Nieruchomości (GN), prowadzi blisko 1500 przedsiębiorców, a dodatkowo ponad 400 podmiotów dzierżawi nieruchomości niezabudowane na cele gospodarcze.

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

Zaznaczyć trzeba, że możliwość skorzystania ze 100 proc. ulgi w zapłacie czynszu za kwiecień - GN ze względów formalnych oficjalnie nazywają umorzenie ulgą - mają przedsiębiorcy prowadzący działalność wymienioną w rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca w sprawie ogłoszenia na terenie RP zagrożenia epidemicznego. Są to m.in. branże gastronomiczna i usługowa.

 

Jedzenie na wynos i na telefon w Gdańsku

 

- Podanie danych dotyczących liczby podmiotów uprawnionych do skorzystania z ulgi, możliwe będzie po weryfikacji wszystkich złożonych wniosków - mówi Aleksandra Strug rzecznik prasowa Gdańskich Nieruchomości. -  Z dostępnych wprost informacji wskazać możemy, że wśród naszych najemców jest ok. 130 podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną. Na chwilę obecną z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości skorzystania z tej formy wsparcia wystąpiło 66 podmiotów.

Właściciele wspomnianych firm wnioskowali o wsparcie w swoich “autorskich” pismach. Od 30 marca na stronie GN dostępne są wzory wniosków, opisane są dostępne formy ich złożenia, podano numer kontaktowy, pod którym można szukać pomocy w tej sprawie.

 

drugi_dzien-069_799x533
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Wnioski są dedykowane specjalnie tej nadzwyczajnej sytuacji. Obiecaliśmy najemcom, że je przygotujemy, by ułatwić im działanie - tłumaczy Aleksandra Strug. - Czy będzie potrzebne uzupełnienie wniosków złożonych dotąd? Nie z automatu. Okaże się podczas rozpatrywania, jeśli będzie taka konieczność, poprosimy o dodatkowe informacje.

W Gdańsku obowiązują dwie strefy czynszowe, w których stawki bazowe wynoszą odpowiednio 30 i 90 zł/netto za mkw.

 

Działasz online? Nauka języka, kurs tańca, koncert, trening... Daj znać, napiszemy o tym w kalendarzu wirtualnych wydarzeń na gdansk.pl

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim