• Start
 • Wiadomości
 • Gdańskie Centrum Kontaktu. Tu znajdziesz pomoc w sprawach urzędowych

Gdańskie Centrum Kontaktu. Tu znajdziesz pomoc w sprawach urzędowych

Jak zarejestrować nowy samochód, co z podaniem o dowód osobisty, ale też informacje o braku środków higienicznych na dworcu PKP w Gdańsku - to tylko część pytań i uwag, z którymi dzwonią mieszkańcy do Gdańskiego Centrum Kontaktu. - Wiele spraw wynika z innego trybu pracy Urzędu Miejskiego - mówi Jarosław Schroeder, kierownik Gdańskiego Centrum Kontaktu.
( 21.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fotydobra
W poniedziałek, 16 marca telefony do Gdańskiego Centrum Kontaktu urywały się, teraz jest już spokojniej, mieszkańcy oswoili się z tym, że Urząd Miejski w Gdańsku pracuje zdalnie 
 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

CZYTAJ: Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

Gdańskie Centrum Kontaktu


- Pytań jest więcej, dotyczą innej tematyki - mówi Jarosław Schroeder,
kierownik Gdańskiego Centrum Kontaktu. - Mieszkańcy pytają o sprawy, które normalnie mogli załatwić w Urzędzie Miejskim. Mnóstwo osób dzwoni z pytaniami dotyczącymi rejestracji pojazdu, bo właśnie kupili samochód i ciężko to załatwić bez obecności w urzędzie.   

Jak mówi Jarosław Schroeder w poniedziałek, 16 marca telefony do Centrum urywały się, teraz jest już spokojniej, mieszkańcy oswoili się z tym, że Urząd Miejski w Gdańsku pracuje zdalnie. CZYTAJ:
Koronawirus. Zasiłki z ZUS na czas kwarantanny lub opieki nad dzieckiem - pytania i odpowiedzi

 


Gdańskie Centrum Kontaktu

GCK działa od września 2018 roku, było drugim po Warszawie miastem w Polsce dysponującym takim systemem. Głównym zadaniem tego wspólnego centrum kontaktu dla urzędu i jednostek miejskich jest usprawnianie i upraszczanie komunikacji między mieszkańcami, turystami i przedsiębiorcami a samorządem. Przez ostatni rok działalności pracownicy odebrali blisko 30 tys. połączeń telefonicznych, zarejestrowali ponad 40 tys. zgłoszeń od mieszkańców. Sprawy te rozwiązywali samodzielnie lub przekazywali do realizacji właściwym miejskim służbom i jednostkom.  Centrum podczas trwającego obecnie stanu zagrożenia epidemicznego stało się szczególnie ważnym miejscem kontaktu.   

- Mamy telefony dotyczące kwestii obywatelskich, jak na przykład sprawy meldunkowe - dodaje kierownik Centrum. - Wiele spraw dotyczy rejestracji urodzeń i zgonów. Sporo pytań czy uwag kierowanych do nas powinno być kierowanych do Sanepidu, np. informacja o sąsiedzie, który wrócił z zagranicy i nie stosuje kwarantanny, pytania gdzie zgłosić informację, że na dworcu PKP w Gdańsku brakuje środków higienicznych, że jest zakaz gromadzenia się, a na tym dworcu tłumy. Trochę zgłoszeń dotyczy grup młodzieży, która zbiera się i przebywa razem. Mówimy, gdzie szukać pomocy, ale też sami przekazujemy część spraw, na przykład do Straży Miejskiej. 


CZYTAJ: Czujesz się samotny, smutny, zagubiony? Zadzwoń na gdański telefon zaufania dla uczniów i rodziców


GCK pośredniczy też w sprawach prowadzonych przez wydziały Urzędu Miejskiego. 

- Jeśli mieszkaniec przekaże nam sygnaturę sprawy, kontaktujemy się z odpowiednim wydziałem, bo urzędnicy są w urzędzie i pracują, tylko załatwiają sprawy online - tłumaczy Jarosław Schroeder. - Wiele osób zglasza też sprawy za pomocą e-puapu i skrzynki podawczej.

Zespół GCK, który na co dzień zajmuje się obsługą spraw, tworzy 14 osób. Ponad 65 proc. zgłoszeń zrealizowanych zostaje w czasie do siedmiu dni od zarejestrowania. W GCK można nie tylko zgłosić problem, ale również uzyskać różnego rodzaju informacje, np. o tym, jakie należy spełnić warunki, aby uzyskać świadczenia, czy jakie dokumenty są potrzebne, by wyrobić lub zmienić dowód albo prawo jazdy czy też zameldować się w Gdańsku. 

 

Gdańskie Centrum Kontaktu

 • Telefon: 58 52 44 500
 • SMS: 500 105 115 - ten kanał dedykowany jest głównie osobom niesłyszącym i głuchoniemym
 • E-mail: kontakt@gdansk.gda.pl.
 • Interaktywna mapa porządku: http://mapa.gdansk.gda.pl/mp/app/index
 • Strona https://www.gdansk.pl/kontaktgdansk/
 • Formularze dostępne na portalu GCK
 • Możliwość zamówienia wiadomości z ostrzeżeniami e-mail lub SMS
 • Czat
 • Wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych Facebook, Messenger