Gdańskie Biennale Sztuki 2018 za nami. Poznaj zwycięzców

Zakończyła się 5. edycja Gdańskiego Biennale Sztuki - jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Pomorzu. Nagrodę Główną GBS 2018 otrzymała Agnieszka Piasecka za pracę „Epitafium”. Wręczono także Nagrodę Rektora ASP Gdańsk - Dominikowi Włodarkowi za „Gdańsk, Westerplatte”. Nagroda publiczności trafiła do Sylwii Aniszewskiej za pracę „Słoneczkowe truskawkowe całuski”.
04.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Gdańsk, Westerplatte I, II, III - nagrodzony tryptyk Dominika Włodarka
"Gdańsk, Westerplatte I, II, III" - nagrodzony tryptyk Dominika Włodarka
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Gdańskie Biennale Sztuki to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na Pomorzu, podczas którego prezentowane są najciekawsze prace artystów z tego regionu. Odbywa się co dwa lata. Wystawie prac prezentowanej w Gdańskiej Galerii Miejskiej towarzyszy konkurs.

Laureatką poprzedniej edycji została Martyna Jastrzębska (GBS 2016 - za pracę „Bajki Starego Kontynentu vol 1.”), w latach wcześniejszych nagroda trafiła do Zuzy Golińskiej (GBS 2014 - za pracę „Chórzyści”), Elvina Flamingo (GBS 2012 - za pracę „Dwaj ludzie z napisem Sopot”) i Doroty Nieznalskiej (GBS 2010 - za pracę „Królowa Polski”).

Zwyciężczyni Gdańskiego Biennale Sztuki 2018 - Agnieszka Piasecka
Zwyciężczyni Gdańskiego Biennale Sztuki 2018 - Agnieszka Piasecka
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Do tego grona, w niedzielę, 3 lutego, podczas finisażu Gdańskiego Biennale Sztuki dołączyło kolejne nazwisko. Jury tej edycji, w składzie: rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, kuratorka i krytyk sztuki Dorota Monkiewicz, oraz performer i twórca instalacji Waldemar Tatarczuk, po długich obradach wyłoniło zwyciężczynię GBS 2018, która otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. brutto.

Została nią Agnieszka Piasecka, którą doceniono za pracę „Epitafium” - biżuterię żałobną wykonaną techniką mieszaną z ludzkich włosów, gipiury, koralików, elementów biżuteryjnych i fotografii.


Zwycięska praca Agnieszki Piaseckiej Epitafium
Zwycięska praca Agnieszki Piaseckiej "Epitafium"
mat. Gdańskiej Galerii Miejskiej


Po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Rektora ASP Gdańsk (7 tys. zł brutto) - Dominikowi Włodarkowi za „Gdańsk, Westerplatte I, II, III”. Swoją nagrodę przyznała także publiczność, oddając głosy podczas trwania wystawy. Nagroda Publiczności trafiła do Sylwii Aniszewskiej za pracę „Słoneczkowe truskawkowe całuski” (545 głosów).

Nagrodzone prace zostały wyłonione z 36. prezentowanych na wystawie. Na samą wystawę wpłynęło ponad 100 zgłoszeń z całego Pomorza.TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy