• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 40 tys. zł na walkę z COVID-19

Gdański Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 40 tys. zł na walkę z COVID-19

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku włączył się w ogólnopolską akcję pomocy szpitalom i - razem z szesnastoma funduszami z Polski - przekazał pieniądze na utylizację zużytych ubrań, wykorzystywanych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na koronawirusa.
( 14.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2020-04-07_pogotowie_wirus_028_799x533.JPG
Maski, czepki, przyłbice, kombinezony, rękawiczki wykorzystywane przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na koronawirusa muszą być utylizowane, aby nie stać się zagrożeniem sanitarnym 
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ponad trzy miliony dwieście tysięcy złotych przekazało szpitalom szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w walkę ze skutkami COVID-19. Inicjatywie patronuje Ministerstwo Klimatu i Agencji Rezerw Materiałowych. Do ogólnopolskiej akcji pomocy szpitalom włączył się też WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Ministerstwo Zdrowia: na Pomorzu statystycznie najmniej zakażeń koronawirusem w kraju

 

Ze względów sanitarnych, aby ograniczyć możliwości zakażenia się koronawirusem, odpady w postaci maseczek, przyłbic i kombinezonów ochronnych, z których korzystają lekarze podczas codziennej opieki nad chorymi na COVID-19, muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób. Jak powiedział minister klimatu Michał Kurtyka, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z odpadami medycznymi, a bezpieczne zagospodarowanie zużytych ubrań ochronnych i maseczek wykorzystywanych przez personel medyczny jest zadaniem wymagającym wsparcia.

Każdy z 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) przekaże wsparcie finansowe jednoimiennym szpitalom zakaźnym w swoim regionie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekaże 40 tys. zł dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. 

- W tej trudnej sytuacji musimy trzymać się razem, chcemy pomóc i robimy to  - powiedział Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Od lat towarzyszy nam hasło “Dla ludzi i środowiska” i zgodnie z tą dewizą realizujemy nasze zadania. Dbamy o środowisko, ale nie zapominamy też o ludziach.

 

Koronawirus. Otwarto pierwsze na Pomorzu centrum testowe drive-thru

 

Fundusze działają w systemie WFOŚiGW razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska. Każdy Fundusz wspiera działania proekologiczne w swoim regionie, udziela atrakcyjnego dofinansowania na inwestycje dotyczące ochrony powietrza, gospodarki wodnej czy edukacji ekologicznej i ochrony przyrody.

Fundusze są zaangażowane również we wspólne ogólnopolskie programy, w tym Czyste Powietrze, usuwania azbestu, wapnowania regeneracyjnego gleb i dofinansowania Straży Pożarnych. Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego umożliwia uzyskanie wsparcia w zakresie inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.