Gdański Tydzień Zawodowca

W poniedziałek 27 marca 2023 startuje kolejna edycja Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, podczas którego będzie można zapoznać się z ofertą szkół publicznych zawodowych i ogólnokształcących dostępnych na terenie miasta. W planach debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria dla rodziców i na finał - Targi Szkół Ponadpodstawowych. 
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czworo uczniów w granatowych mundurkach szkoły CONRADINUM. Są w hallu szkoły. Dwie osoby siedzą na krzesłach, dwie stoją. To nastoletni chłopcy, z wyjątkiem jednej uśmiechniętej dziewczyny o blond włosach, w okularach, która siedzi po lewej stronie zdjęcia
Gdański Tydzień Zawodowca organizowany jest od lat - Miasto wspiera działalność szkolnictwa zawodowego, które ma ogromne znaczenie dla jakości rynku pracy. Nz. uczniowie CONRADINUM podczas Tygodnia Zawodowca w 2017 roku, jednym z haseł było "Zamiast chodzić na manowce, lepiej bądź CONRADINOWCEM"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna. Ostatnia termomodernizacja w placówkach oświatowych

- Ideą Gdańskiego Tygodnia Zawodowca jest zapoznawanie młodzieży i rodziców uczniów szkół podstawowych z ofertą doradztwa zawodowego - mówi Bogumiła Bieniasz, p.o. zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. - Zapoznawanie z procesem rekrutacji, w tym kwestii technicznych, i z harmonogramem, propagowanie wiedzy na temat zrównoważonej oferty kształcenia w samorządowych szkołach ponadpodstawowych, w tym wiedzy na temat zawodów w których kształcą szkoły zawodowe, tj. technika i branżowe szkoły I stopnia czy na temat profili, w których kształcą licea ogólnokształcące, a także wiedzy w obszaru współpracy szkolnictwa zawodowego z pracodawcami.

Jak co roku Miasto Gdańsk przygotowało szereg wydarzeń: to m.in dni otwarte w gdańskich szkołach zawodowych, podczas których będzie można m. in. zapoznać się z oferowanymi profilami, zwiedzić pracownie zawodowe, warsztaty, poznać zaplecze rekreacyjno-sportowe. 

Debata o sztucznej inteligencji i zawodach przyszłości 

Gdański Tydzień Zawodowca zainaugurują debata z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych na temat wyzwań związanych z wyborem nowej ścieżki kształcenia oraz wykład „Sztuczna inteligencja i zawody przyszłości a wybór ścieżki edukacyjnej”, który poprowadzi Jarosław Marek Spychała, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak rozwój sztucznej inteligencji zmieni w najbliższej przyszłości rynek pracy, czyli czym dzisiaj kierować się przy wyborze szkoły średniej.

Wykład i debata będą transmitowane na gdansk.pl - poniedziałek, 27 marca, godz. 11.00.

Rusza konkurs Otwarty IKM na działania dla dzieci i młodzieży/ВІДКРИТИЙ IMK-Проєкти 2023

- Efektem jaki przynosi Gdański Tydzień Zawodowca jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych z gdańską ofertą edukacyjną - tłumaczy Bogumiła Bieniasz. - Poprzez emitowanie poradnika, wykłady, dyskusje, dni otwarte szkół średnich, targi, panel doradztwa zawodowego wraz z warsztatami dla uczniów, co ma spowodować dokonanie optymalnych wyborów i doprowadzić do realizacji w sposób efektywny wszystkich kroków podczas rekrutacji do szkół średnich. Oczekiwany efekt, to nie tylko dobór odpowiedniego zawodu czy profilu w szkole średniej dla uczniów, ale także efektem jest poszerzenie współpracy szkół z pracodawcami.

dziewczyna pochyla się nad stołem stolarskim, rozcina kawałek drewna piłą
Listopad 2021, branżowe mistrzostwa Polski - SkillsPoland w AmberExpo
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dni otwarte w gdańskich szkołach zawodowych

Od 28 marca do 31 marca gdańskie szkoły zawodowe otworzą swoje drzwi dla młodzieży. Podczas dni otwartych będzie można m. in. zapoznać się z oferowanymi profilami, zwiedzić pracownie zawodowe, warsztaty, poznać zaplecze rekreacyjno-sportowe.

Szkoły czekają na młodzież zgodnie z poniższym harmonogramem w godzinach 10.00 -14.00 

Program dni otwartych w gdańskich szkołach zawodowych

- Po okresie pandemii, kiedy jedyną możliwą formą była rzeczywistość wirtualna, obecnie obchodzony tydzień odbywa się stacjonarnie w szkołach i na targach szkół średnich z wykorzystaniem wielu form nawiązywania z uczniami kontaktu, w tym wykładów, debat, warsztatów czy stoisk na targach - dodaje zastępczyni dyrektora WRS. - Zapewniliśmy przestrzeń na doradztwo zawodowe i nową formę przekazu czyli warsztaty dla uczniów. Kontynuujemy wykład inaugurujący z zakresu filozofii i wprowadziliśmy, jako formę wzmocnienia przekazu, debatę z uczniami szkół średnich na temat doświadczeń z rekrutacji.

Centrum Rozwoju Talentów. Spotkanie, warsztaty, webinar dla rodziców  

We wtorek, 28 marca, Centrum Rozwoju Talentów zaprasza na spotkanie pt. „Poznaj się z branżą przyszłości Offshore wind - czy warto wybrać ścieżkę zawodową w morskiej energetyce wiatrowej?” Uczniowie i uczennice klas ósmych, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia w trakcie spotkania poznają ścieżki rozwoju w przyszłościowej branży. Do udziału w spotkaniu zaproszono eksperta, który opowie o kierunkach rozwoju energetyki odnawialnej i o znaczeniu ochrony środowiska i klimatu. Zwróci też uwagę na pożądane umiejętności i kwalifikacje, które pozwolą młodzieży wpasować się w planowane zapotrzebowanie. 

 

tydzenzawodowca2

 

Centrum zaprasza też na warsztaty dla ósmoklasistek i ósmoklasistów: Muszę wybrać szkołę, tylko jaką? Warsztaty skierowane są do uczniów i uczennic klas ósmych. Warto też wziąć udział w webinarium dla rodziców: „Moje dziecko wybiera szkołę - co warto wiedzieć.” To spotkanie skierowane do rodziców i opiekunów, które ma na celu dostarczenie im wiedzy, dotyczącej wsparcia młodzieży w wyborze szkoły ponadpodstawowej. 

UWAGA Na wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum Rozwoju Talentów obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.centrumtalentow.pl 

Finał Tygodnia Zawodowca. Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych 

W sobotę, 1 kwietnia, od godz. 10.00 do 15.00 odbędą się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych w AMBEREXPO przy ulicy Żaglowej 11. Wydarzenie skierowane jest do uczniów i uczennic z klas ósmych oraz ich rodziców lub opiekunów. Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. Ponadto w specjalnej strefie będzie można porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami. 

Był ważny powód. Społeczność I LO pożegnała stary sztandar szkolny, by powitać nowy

W przestrzeniach targów znajdzie się stoisko poświęcone zasadom tegorocznej rekrutacji przygotowane przez przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W programie jest także debata i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej. Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach - EuroSkills Gdańsk 2023 a także zajrzeć do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego - nowoczesnej przestrzeń dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami. 

 

Aktualny program Tygodnia Zawodowca

Warto podkreślić, że tegoroczny Tydzień Zawodowca w ramach współpracy współfinansowany jest ze środków UNICEF. W związku z tym przygotowane zostały dwie wersje językowe: polska i ukraińska nowego przewodnika po gdańskich szkołach średnich, ulotek dotyczących rekrutacji oraz plakatów zapraszających. Podczas Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych dostępni będą także wolontariusze, którzy będą się posługiwać językiem ukraińskim