• Start
 • Wiadomości
 • Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego przywitała nowy sztandar

Był ważny powód. Społeczność I LO pożegnała stary sztandar szkolny, by powitać nowy

Dotychczasowy sztandar służył ponad 60 lat, był już zniszczony. Dlatego podjęto decyzję o wykonaniu nowego, nawiązującego do symboli, które znajdują się w przestrzeni I LO. Podczas uroczystości, która odbyła się w środę, 15 marca, szkolna społeczność upamiętniła także 550. urodziny patrona szkoły, którym jest Mikołaj Kopernik.
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu uczniowski poczet sztandarowy, chłopak w garniturze niesie sztandar, przed nimi za nim idzie uczennica, każda w stroju galowym, w tle zebrani goście i uczniowie
I Liceum Ogólnokształcące, od 15 marca 2023 roku, ma nowy sztandar
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sztandar zawiśnie na honorowym miejscu

Nowy sztandar różni się wyglądem od dotychczasowego. Znalazły się na nim symbole, które zauważyć można w różnych przestrzeniach i elementach wystroju gmachu I Liceum Ogólnokształcącego.

- Ten, który szkoła otrzymała w latach 60., choć też bardzo ładny, był takim typowym sztandarem tamtych czasów. Znajdujące się na nim elementy miały również symboliczne znaczenie. Znajdowały się tam m.in. stery kosmiczne i nasza planeta - zaznacza dyrektor I LO, Elżbieta Krupa - Grabowska. - Nie opuści on szkolnych murów - zawiśnie w honorowym miejscu.

Przygotowanie nowego sztandaru zajęło około dwóch lat, choć samo wykonanie około trzech miesięcy.

W rekrutacji do szkół i przedszkoli nie decyduje kolejność zgłoszeń

Miejsce, które łączy historię z przyszłością

Na uroczystość przekazania nowej chorągwi szkole, które odbyło się w środę 15 marca, zaproszono władze Gdańska, ale też absolwentów szkoły i sponsorów.

W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Monika Chabior.

- I Liceum Ogólnokształcące jest miejscem pielęgnowania historii i tworzenia przyszłości - podkreślała wiceprezydent Monika Chabior. - Bo właśnie tutaj uczęszczali uczniowie, którzy dociekali, zastanawiali się, marzyli i... zmieniali Polskę, i Europę. To, co łączy waszego patrona Mikołaja Kopernika i was - szkolną społeczność, to na pewno troska o dobro wspólne. Liczne talenty Kopernika, i przede wszystkim nieustająca praca, empatia, sprawiły, że jego dzieła przetrwały. Wiem, że dla młodych ludzi dziś istotnymi wartościami są m.in. klimat, dbałość o naszą planetę, o to, w jakiej kondycji zostawimy ją przyszłym pokoleniom, ale też prawa człowieka, równość czy ekonomia solidarna. Troska o dobro wspólne, myślenie w kategoriach dobra większego niż "tylko moje", to wielkie wyzwanie. Chciałabym, żebyście "zarażali innych" - wprowadzali w swoich rozmowach refleksje o tym, jaka jest nasza rola w tworzeniu dobrego świata. Jestem pewna, że tutaj, w tej społeczności, taka refleksja się odbywa - dodała.

Dyrektor szkoły, Elżbieta Krupa - Grabowska przypomniała, że I LO to najstarsze liceum w Gdańsku.

- Niektórzy badacze historii Gdańska twierdzą, że "Jedynka" kontynuuje tradycje Gimnazjum Św. Piotra i Pawła, czyli mielibyśmy ponad 400 lat. Jestem bardzo dumna z tego, jak na co dzień pracują nasi uczniowie i nauczyciele. Ta umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością, myślę, że nam się udaje. A nasz nowy sztandar pięknie wpisuje się w to, co w szkole jest historyczne. Elementy zamieszczone na sztandarze znajdują się w zasadzie wszędzie: to są elementy dekoracyjne stolarki, żyrandoli, a także drzwi zewnętrznych prowadzących do szkoły, czy też balustrad. Wszystkie mają symboliczne znaczenie - podkreślała dyrektor Krupa - Grabowska.

na zdjęciu wiceprezydent chabior przekazuje sztandar uczniowi, w tle kilkadziesiąt osób stoi i przygląda się temu, wszystko dzieje się w szkolnej auli
Sztandar szkolny uroczyście przekazała zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Osiem symboli na szkolnej chorągwi

Nowy sztandar zaprojektował prof. Wojciech Sęczawa, rzeźbiarz i pracownik gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zamieścił na nim, poza wizerunkiem Mikołaja Kopernika, osiem symboli:

 • pszczołę, symbolizującą pilność, mądrość, pracowitość, posłuszeństwo i porządek

 • lotos, czyli stałość, wtajemniczenie i czystość

 • pięciopłatkową różę oznaczającą pięć żywiołów, powtarzalność w kręgu wieczności. Tajemnica, zaufanie i dyskrecja

 • ślimaka, czyli powolność, ale również wytrwałość, upór i rozwaga

 • akant oznaczający więź zespołową, współdziałanie, rozwiązywanie problemów i trudności w życiu i nauce

 • psa, a więc wierność, przyjaźń, odwaga i inteligencja

 • kulę i koło - nieskończoność, kompletność, doskonałość. Koło symbolizuje również zmienność losu

 • muszlę - umysł, odkrycie naukowe, ochrona życia i nieśmiertelność

Laboratoria Przyszłości. Konferencja 150 nauczycieli z całej Polski

I LO ma już 78 lat

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika funkcjonuje od 1945 r. nieprzerwanie w tym samym miejscu - w zespole budynków przy ul. Wały Piastowskie 6., w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Wcześniej, od 1900 roku, niemal do końca II wojny światowej, mieściła się tam niemiecka Szkoła Realna, kształcąca m.in. kadry dla przemysłu stoczniowego. Budynki przetrwały w nienaruszonym stanie. I LO od początku swojego istnienia nawiązuje do tradycji Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej, zasłużonej dla krzewienia polskości placówki edukacyjnej w Wolnym Mieście Gdańsku. Rok szkolny 1945/1946 zainaugurowało 540 uczniów. I LO jako jedno z pierwszych w województwie gdańskim wprowadziło klasy profilowane. Od 1964 r. szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika. Prawdopodobnie od tego roku posiadała też, ufundowany przez Stocznię Gdańską, sztandar z mottem: „W słońce jutra otworzymy bramy”. 

Na losy społeczności szkolnej duży wpływ miała lokalizacja szkoły w pobliżu Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od drugiej połowy lat ‘70 ubiegłego wieku licealiści w "Jedynce" licznie włączali się w nielegalną działalność opozycyjną wobec władz PRL.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z PRZEKAZANIA NOWEGO SZTANDARU I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEMU

Kto uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym?

W gronie ponad 10 tysięcy absolwentów “Jedynki” są m.in.:

 • Paweł Adamowicz

 • Aleksander Hall

 • Małgorzata Czermińska (Książek)

 • Grzegorz Grzelak

 • Maciej Kosycarz

 • prof. Krzysztof Narkiewicz

 • ks. Krzysztof Niedałtowski

 • Anna Rybicka 

 • Arkadiusz “Aram” Rybicki

 • Małgorzata Rybicka

 • Krzysztof Skiba

 • Agnieszka Pomaska

 • Donald Tusk

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku