• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Wolontariatu, czyli radosne świętowanie dobroczynności

Gdański Tydzień Wolontariatu, czyli radosne świętowanie dobroczynności

Pomagają, inspirują, wspierają. Wolontariusze w poniedziałek, 2 grudnia, rozpoczęli obchody Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. To już czwarta edycja wydarzenia z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które przypada 5 grudnia. W programie gdańskich obchodów m.in. debata, parada wolontariatu i gala w Europejskim Centrum Solidarności.
( Publikacja: 02.12.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To już czwarta edycja Parady Wolontariuszy. W tym roku odbędzie się 5 grudnia o godz. 12
To już czwarta edycja Parady Wolontariuszy. W tym roku odbędzie się 5 grudnia o godz. 12
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku (RCWG) powstało w 1994 roku, a od 2001 jest samodzielnym stowarzyszeniem działającym w ramach ogólnopolskiej Federacji Centrów Wolontariatu. To dzięki nim możliwa jest komunikacja pomiędzy i wymiana informacji pomiędzy organizacjami pozarządowych, instytucjami publicznymi oraz firmami odpowiedzialnymi społecznie. W tym tygodniu wszyscy gdańscy wolontariusze ze szkół, hospicjów, organizacji pozarządowych mają swoje święto.

Z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza już po raz czwarty RCWG zaplanowało kilka wydarzeń. Już w poniedziałkowe popołudnie, 2 grudnia o godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się debata pt. „Wolontariat i aktywizm na pełen etat”.

- Zaprosiliśmy do debaty Witka Hebanowskiego, fundatora i prezesa Fundacji Wspólna Przestrzeń, twórcę programów edukacyjnych i szkoleniowych, który prowadził warsztaty w ponad 20 krajów świata. Kolejnymi gośćmi będą Daniel Jaroć, twórca pierwszego wegańskiego cateringu w Polsce, aktywista i wolontariusz oraz Polina Vetrova, aktywistka z Ukrainy, animatorka kultury, trenerka i facylitatorka promująca współpracę międzysektorową - opowiada Aleksandra Broda, koordynatorka wolontariatu z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak wyglądały początki ich działalności, jak powstawały ich własne inicjatywy, jakie były ich rezultaty i co z tym wszystkim wspólnego ma wolontariat.

- Zaprosimy też publiczność do włączenia się w dyskusję o tym, czy wolontariat i aktywizm na pełen etat są możliwe - dodaje Broda.

Debatę poprowadzi Elżbieta Rutkowska, animatorka i dziennikarka, która m.in. współtworzy Trójmiejską Akcję Kobiecą, Gdańskie Centrum Równego Traktowania i jest wiceprzewodniczącą Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Debata realizowana jest i finansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków "Korpusu Solidarności - Programu Wpierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030".

Z okazji obchodzonego święta, 5 grudnia odbędzie się już po raz czwarty Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek z udziałem wiceprezydenta, Piotra Kowalczuka.

- Pochód zacznie się przy Złotej Bramie na ulicy Długiej i przemaszeruje przez Długi Targ na Ołowiankę pod znany wszystkim napis „Gdańsk”.  W tej paradzie będą brać udział wszyscy wolontariusze działający na terenie Gdańska, czyli ze szkół, hospicjum, Stowarzyszenia Promyk i innych organizacji pozarządowych, łącznie około 200 osób - wyjaśnia Aleksandra Broda z RCWG. - Na miejscu będzie zorganizowana wspólna przestrzeń, gdzie przy ciepłej herbacie będzie można miło spędzić czas.

Tego samego dnia o godzinie 18 w Europejskim Centrum Solidarności organizatorzy obchodów Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu zaplanowali Galę Wolontariatu.

- Podczas uroczystości uhonorujemy laureatów konkursu „Aktywni w mieście”, najbardziej zaangażowany wolontariusz i wolontariuszka, organizacja pozarządowa współpracująca z wolontariuszami oraz firma zaangażowana społecznie – mówi Broda.

Konkurs „Aktywni w mieście” ma na celu wyłonienie najbardziej zaangażowanych w wolontariat osób, firm, organizacji pozarządowych, także szkól i podziękowanie za całoroczną pracę. W czasie uroczystości zagra zespół DownTown Brass.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w wydarzeniach obchodów Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu znajdzie informacje na stronie tydzienwolontariatu.pl oraz na fanpage’ach poszczególnych wydarzeń.

Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek

Gala "Aktywni w mieście"

 

CZYTAJ TAKŻE:

Poszli w radosnej paradzie. W Gdańsku jest coraz więcej wolontariuszy. jak do nich dołączyć?