• Start
  • Wiadomości
  • Rada Miasta Gdańska: radni przegłosowali dwie uchwały - Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców

Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców: kolejne ułatwienia. Tak zadecydowali radni

Rada Miasta Gdańska na wniosek prezydent Aleksandry Dulkiewicz w czwartek, 28 stycznia, przyjęła dwie uchwały, które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorcom szczególnie dotkniętym ostatnim lockdownem. To kolejne propozycje pomocowe dla przedsiębiorców w ramach #GdanskiPakietWsparciaPrzedsiebiorcow. Radni zagłosowali jednogłośnie.
28.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Już podczas lockdownu wiosną ubiegłego roku Miasto wprowadziło Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców. Podczas pierwszej sesji Rady Miasta Gdańska, w 2021 roku, radni zadecydowali o kolejnych działaniach pomocowych
Już podczas lockdownu wiosną ubiegłego roku Miasto wprowadziło Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców. Podczas pierwszej sesji Rady Miasta Gdańska, w 2021 roku, radni zadecydowali o kolejnych działaniach pomocowych
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

- Częściowe zamknięcie gospodarki wskutek pandemii uderza w naszych lokalnych przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej, gastronomicznej i czasu wolnego - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w trybie online w czwartek, 28 stycznia. - Dzisiejsze przesunięcie w czasie rat za podatek od nieruchomości i zwolnienie z części opłat koncesyjnych to kolejny gdański pomysł na wsparcie dla przedsiębiorców. Utrzymanie miejsc pracy w obecnej sytuacji jest naszym priorytetem - podkreślała.

Podatek od nieruchomości 8 miesięcy później

Pierwsza przegłosowana przez radnych uchwała dotyczy podatku od nieruchomości i jest adresowana głównie do branży gastronomicznej, czasu wolnego i fitness. Przedsiębiorcy, których dotknął lockdown, mogą liczyć w Gdańsku na przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości z:

15 lutego 2021 r. do 15 października 2021 r.
15 marzec 2021 r. do 15 listopada 2021 r.
15 kwiecień 2021 r. do 15 grudnia 2021 r.

Za podjęciem uchwały głosowało 34 radnych.

- Chyba nikt z nas nie spodziewał się rok temu, po przegłosowaniu pierwszego programu wsparcia dla przedsiębiorców, że sytuacja będzie tak poważna. (...) Dzisiaj ponownie wspieramy gdańskich przedsiębiorców. Cieszę się, że ta sprawa łączy wszystkich radnych - skomentował Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO-PO w Radzie Miasta.

- Dziękuję za ekspresowe wsparcie dla pomysłu klubu Wszystko dla Gdańska ze strony naszego koalicjanta i pani prezydent. Chcę także zwrócić uwagę, że takie uchwały są przykładem także dla innych samorządów - mówił Andrzej Stelmasiewicz, radny Wszystko dla Gdańska.

Gdańscy radni zagłosowali za uchwałą dotyczącą kolejnych działań pomocowych dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii
Gdańscy radni zagłosowali za uchwałą dotyczącą kolejnych działań pomocowych dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii
mat. UMG

Zwolnienie z opłat za koncesję

Kolejna uchwała dotyczy częściowego zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie Gdańska za rok 2021. Ponownie za uchwałą głosowało 34 radnych.

- 26 stycznia weszły w życie przepisy, które pozwoliły na przygotowanie tej uchwały. Zależało nam na tym, żeby nie czekać na kolejną sesję, bo to wyjątkowa sytuacja związana z walką ze skutkami pandemii - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju. - Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy od razu z tej możliwości mogli skorzystać. Szacujemy, że to zwolnienie z opłaty może kosztować 1 mln zł. Będzie to milion przeznaczony na ratowanie gdańskich przedsiębiorców. To oczywiście wsparcie dla gastronomii, ale to przecież branża, która bardzo ucierpiała przez lockdown.

Dzięki tym działaniom przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych na terenie miasta, zostają zwolnieni z konieczności opłacenia I raty należnej w 2021 roku (za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży). Ci, którzy już taką opłatę wnieśli będą mogli wnioskować o zwrot kosztów poniesionych na poczet pierwszej raty.

Wniosek będzie dostępny od 1 lutego w biuletynie informacji publicznej. W przypadku dodatkowych pytań można się kontaktować z referatem handlu Wydziału Gospodarki Komunalnej pod numerami 58 526 80 90-94.

Uwaga! Mimo zwolnienia z opłaty przedsiębiorcy i tak są zobligowani do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży za rok 2020 do końca stycznia br.

Oprac. AO

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów