Europejscy politycy w Gdańsku o bezpieczeństwie. Joschka Fischer spotka się ze studentami

W czwartek, 23 listopada 2023 r., Gdańsk będzie gościł w Dworze Artusa liczne grono międzynarodowych ekspertów, m.in. ministrów spraw zagranicznych i obrony wielu państw świata. Spotkanie poświęcone jest obronności w Europie. Dzień wcześniej, 22 listopada, Joschka Fischer, wicekanclerz i były szef dyplomacji Niemiec odwiedzi Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać ze studentami na temat "Europy w zmieniającym się świecie" - spotkanie odbędzie się w języku angielskim, bez udziału tłumacza.
21.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fontanna przedstawiająca figurę Neptuna z trójzębem
Fontanna Neptuna i stojący za nią Dwór Artusa
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Czym jest Gdańsk Roundtable on European Defence?

W dniu 23 listopada Gdańsk będzie współorganizatorem i gospodarzem spotkania prestiżowego i opiniotwórczego gremium, które spotyka się dorocznie podczas obrad tak zwanego Cambridge Round Table. Weźmie w nim udział wielu znanych polityków, naukowców, przedstawicieli think tanków i ludzi mediów z całego świata. Zazwyczaj w spotkaniach, odbywających się w różnych miejscach, uczestniczą byli ministrowie spraw zagranicznych czy też osoby odpowiedzialne za budowanie międzynarodowego bezpieczeństwa. Spotkania w naszym mieście nosi tytuł The Gdańsk Roundtable on European Defence (Gdański Okrągły Stół na temat Europejskiej Obronności).

Miasto Gdańsk przekaże 1 mln zł na rozwój centrum rehabilitacyjnego we Lwowie

Eksperci o bezpieczeństwie i zagrożeniach

Spotkanie przebiega w bardzo trudnym międzynarodowym kontekście. Trwa wojna w Ukrainie wywołana przez rosyjską agresję. Stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla Polski i Europy. Dodatkowo bliski wschód targany jest ponownie ostrym konfliktem zbrojnym między Izraelem a organizacją Hamas.

zabytkowa rzeźba przedstawiająca rycerza z mieczem w dłoni
Wnętrze Dworu Artusa. Rzeźba św. Jerzego
źródło: Muzeum Gdańska

Lista gości, którzy wezmą udział w Gdańskim jest długa wśród najważniejszych ekspertów są byli ministrowie rządów różnych europejskich krajów. Głos podczas różnych planowanych debat zabiorą m.in.:

  • Olaf Ehrenkrona - były szwedzki minister spraw zagranicznych
  • Michael Fallon - piastował tekę ministra obrony Wielkiej Brytanii
  • Joschka Fischer - wicekanclerz i były szef resortu dyplomacji Niemiec
  • Bogdan Klich - były minister obrony narodowej RP

Uczestników Gdańskiego Okrągłego Stołu powita prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński laureatem Nagrody Miasta Krakowa im. S. Vincenza 

Spotkanie Joschki Fischera ze studentami

Dzień przed Gdańskim Okrągłym Stołem, czyli 22 listopada Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na spotkanie z Joschką Fischerem ze studentami zatytułowane "Europa w zmieniającym się świecie”. Odbędzie się ono w Auli S204 o godz. 16.00. Niemiecki polityk wygłosi podczas niego wykład, poprzedzony słowem wstępnym dr hab. Anny Jurkowskiej-Zeidler - prorektora UG ds. współpracy międzynarodowej. Moderatorem spotkania będzie natomiast Maia Mazurkiewicz, reprezentująca Alliance4Europe.

Rozmowa z Joschką Fischerem odbędzie się po angielsku, bez udziału tłumacza.

Organizatorami dwudniowych wydarzeń w Gdańsku są: Centre for Geopolitics, Project for Democratic Union, Konrad Adenauer Stiftung, Miasto Gdańsk, Alliance4Europe, Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG.

Mężczyzna po sześćdziesiątce, siwowłosy, stoi po lewej stronie zdjęcia. Po prawej - ściana w ECS z dużym napisem Solidarność
W środę Joschka Fischer spotka się ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Nz. Joschka Fischer w 2017 roku, podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta