Gdański Festiwal Muzyczny 2024, czyli 9 dni, 5 lokalizacji i 12 koncertów

W piątek, 10 maja, startuje Gdański Festiwal Muzyczny. To niezwykła okazja, by zobaczyć i posłuchać na żywo wirtuozów, którzy zdobyli podziw i uznanie na całym świecie. Celem wydarzenia jest popularyzacja polskiej i światowej kultury muzycznej z uwzględnieniem zarówno dawnej, jak i współczesnej muzyki powstałej w Gdańsku lub dla Gdańska. Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety. Na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.
09.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat Gdański Festiwal Muzyczny. Jednym z elementów jest narysowana twarz Ludwiga van Beethovena
Do udziału w koncertach zaproszeni zostali artyści o światowej renomie i wiodące polskie orkiestry symfoniczne
mat. organizatora

Projekt od 2008 roku

Gdański Festiwal Muzyczny 2024 jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w 2008 roku. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualny atrybut każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. Do tej pory wystąpili w tej roli m. in. Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny, Daniel Reuss, Maxim Vengerov, Misha Maisky i Christian Zacharias.

Festiwal uwzględniał również ważne rocznice, m.in. rok Fryderyka Chopina, Giuseppe Verdiego i Witolda Lutosławskiego, a jego pierwsza odsłona była poświęcona pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów - profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego.

Artyści o światowej renomie

W maju 2024 roku przypada 200. rocznica prawykonania jednego z najważniejszych dzieł w historii muzyki – IX Symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena. Dzieło to zabrzmi w sobotę, 11 maja, o godz. 20.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku pod batutą znakomitego dyrygenta Eugena Tzigane’a.

Do udziału w koncertach zaproszeni zostali artyści o światowej renomie i wiodące polskie orkiestry symfoniczne. Wystąpią m.in. Anastasia Kobekina, Daniel Ciobanu, Alexandre Tharaud, Georgijs Osokins, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i jak zawsze Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wydarzeniem będzie Gala Operowa  z udziałem stypendystów sic itur ad astra foundation z Lichteinsteinu oraz koncert poświęcony pamięci twórcy gdańskiej szkoły pianistycznej – prof. Zbigniewa Śliwińskiego.

Program koncertówGdański Festiwal Muzyczny - Program

Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety. Na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. 

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024