Dzień Bez Długów - już dzisiaj! Weź bilet i skasuj problemy, bezpłatnie posłuchaj ekspertów

Nie radzisz sobie ze wzrostem cen? Twoje koszty utrzymania ekstremalnie wzrosły? Nie możesz spłacić pożyczki czy kredytu lub potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu budżetem domowym? W czwartek, 17 listopada, w Gdańsku kursuje specjalny tramwaj (godz. 10 - 14), w którym specjaliści udzielą porad osobom borykającym się z problemami finansowymi. Przejazd tramwajem oraz porady będą bezpłatne. Tego dnia warto też posłuchać dwóch rozmów na naszym portalu.
( 17.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Dzień bez Długów organizowany jest już po raz ósmy (zdjęcie ilustracyjne)
Gdański Dzień bez Długów organizowany jest już po raz ósmy (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Andrew Khoroshavin / Pixabay

Miasto przychodzi z pomocą

Media od dłuższego czasu regularnie alarmują o narastających zadłużeniach Polaków. Z pomocną dłonią postanowiło wyjść miasto Gdańsk, które w tym roku już po raz ósmy - wraz z partnerami wdrażanego od 2016 roku Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych - organizuje Gdański Dzień bez Długów.

Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem. Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest jednym z priorytetów polityki miejskiej. Każda gdańska rodzina, każdy gdańszczanin i gdańszczanka, która wpadnie w finansowe tarapaty, musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama. Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc m.in. instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

Jak radzić sobie z zadłużeniem? Zobacz naszą ubiegłoroczną rozmowę z ekspertami

Oficjalny baner VIII Gdańskiego Dnia Bez Długów
Oficjalny baner VIII Gdańskiego Dnia Bez Długów
UMG

Tramwaj jeździ i pomaga bezpłatnie

Specjalny tramwaj będzie kursował w czwartek, 17 listopada w godz. 10.00-14.00 na trasie Strzyża PKM - Siedlce. Jego pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. z prawnikami oraz specjalistami Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Gdańskich Nieruchomości oraz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Ruszy też specjalny punkt informacyjno-konsultacyjny w Gdańskim Centrum Świadczeń.

SPRAWDŹ ROZKŁAD JAZDY SPECJALNEGO TRAMWAJU

Temat pierwszy: jak wyjść na prostą

Bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrostu cen oraz przemoc ekonomiczna

Jednym z tematów przewodnich tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów jest bezpieczeństwo ekonomiczne wobec wzrastających cen. Specjaliści podpowiedzą m.in. jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę kredytu na raty czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Doradcy wskażą, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Gdańska, którzy nie radzą sobie z wydatkami, posiadają długi wynikające, np. ze zmiany sytuacji życiowej, uzależnień czy zaciągniętych zobowiązań. Specjaliści będą udzielać również informacji z zakresu dofinansowań za lokal i energię oraz możliwości spłaty długów za czynsz.

Temat drugi: jak nie ulec przemocy

Drugim tematem jest kwestia przemocy ekonomicznej, o której mówi się coraz więcej, ale wiedza w społeczeństwie na jej temat nie jest jeszcze powszechna. VIII Gdański Dzień bez Długów będzie okazją do przybliżenia tego zagadnienia mieszkańcom i mieszkankom Gdańska.

W celu budowania świadomości społecznej przygotowano specjalną publikację dostępną online. Jest to broszura informacyjna „Pocieszek - przemoc ekonomiczna”. Jej autorzy przybliżają czytelnikowi pojęcie przemocy ekonomicznej, podnoszą kwestię zarówno aspektów prawnych, jak i psychologicznych tego zjawiska. Czytelnik uzyska również informację, gdzie mogą szukać wsparcia osoby doświadczające przemocy ekonomicznej oraz skorzystać z gotowych wzorów pism.

Bezpłatne porady nie tylko w tramwaju

Dodatkowo mieszkańcy i mieszkanki Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, umawiając się telefonicznie na spotkanie z niżej wymienionymi specjalistami:

  • Oliwia Likierska, tel. 514 514 053
  • pr. Tomasz Wolny-Dunst, tel. 603 878 367
  • pr. Tomasz Witt, tel. 509 842 726


SPOT, KTÓRY KRÓTKO I TREŚCIWIE WYJAŚNIA IDEĘ GDAŃSMIEGO DNIA BEZ DŁUGÓW

Jak prawidłowo zarządzać budżetem domowym?

Po zakończeniu kursowania tramwaju zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się online o godzinie 15.00 na Facebooku Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku. Szkolenie poprowadzi Izabela Kulesza, która pomaga swoim odbiorcom w zarządzaniu budżetem domowym. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy dołączyć do transmisji na żywo.

Informacje o szkoleniu można również uzyskać, dzwoniąc pod numer tel. 728 590 288.

Posłuchaj specjalistów na portalu Gdańsk.pl

W trakcie VIII Gdańskiego Dnia bez Długów na portalu internetowym gdansk.pl odbędą się 2 transmisje dotyczące bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsza, której emisja została zaplanowana na godz. 12.00, dotyczyć będzie bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej, trudnościach, z którymi borykają się mieszkańcy i mieszkanki miasta. Agnieszka Chomiuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rodzinie Pani oraz  Piotr Puchalski reprezentujący Gdańskie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych opowiedzą również o dostępnych formach wsparcia.

Druga rozmowa, o godz. 14.00 dotyczyć będzie przemocy ekonomicznej. Zjawisko to przybliży widzom Alicja Rosicka-Harasimowicz, psycholog pracującą na co dzień w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Partnerstwo i partycypacja

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych powstawał i prowadzony jest w szerokim partnerstwie instytucji i organizacji społecznych. Współrealizatorami VIII Gdańskiego dnia bez długów są: Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych – Elbląskie Centrum Mediacji, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Urząd Pracy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Narodowy Bank Polski, Okręgowa Izba Radców Prawnych, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Wojewódzki Urząd Pracy, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.