• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Mozaika. Przyjdź na warsztaty i pomóż stworzyć wystawę o naszym mieście

Gdańska Mozaika. Przyjdź na warsztaty i pomóż stworzyć wystawę o naszym mieście

Muzeum Gdańska zaprasza na bezpłatne warsztaty pt. „Gdańska Mozaika”. Ich uczestnicy będą mieli za zadanie przynieść przedmiot - np. rodzinną pamiątkę, ale może być też coś innego - i podzielić się jego historią. Najciekawsze eksponaty i opowieści w przyszłości znajdą się na wystawie stałej.
03.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Gdańska Mozaika” to projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego odbędą się warsztaty dla mieszkańców i sympatyków miasta
„Gdańska Mozaika” to projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego odbędą się warsztaty dla mieszkańców i sympatyków miasta
Fot. Natalia Jażdżewska

 

Projekt Muzeum Gdańska to cykl dwugodzinnych warsztatów dla dziesięciorga gdańszczanek i gdańszczan oraz sympatyków historii miasta. Na spotkaniach każdy zaprezentuje przyniesiony przez siebie przedmiot i podzieli się z innymi uczestnikami jego historią, związaną z Gdańskiem.

- Dzięki temu każdy mieszkaniec naszego miasta może mieć swój wkład w to, jak będzie wyglądała opowieść o naszym mieście. Dla naszego Muzeum liczy się każda opowieść, każdy punkt widzenia. Wszystkie tworzą różnorodną, wielobarwną mozaikę, z której składa się Gdańsk - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Świadectwa uczestników i ich przedmioty w zamierzeniu mają się znaleźć na planowanej wystawie stałej w nowym Muzeum Gdańska, stworzonym przez naszą społeczność - dodaje.

 

Na warsztatach uczestnicy podzielą się swoimi historiami, które mają związek z Gdańskiem
Na warsztatach uczestnicy podzielą się swoimi historiami, które mają związek z Gdańskiem
Fot. Natalia Jażdżewska

 

Na warsztaty należy przyjść z wybraną opowieścią, która w jakiś sposób będzie dotykała Gdańska, i przedmiotem, który ilustrować będzie ją na wystawie. Przyniesiony przedmiot może bezpośrednio, bądź tylko symbolicznie wiązać się z opowieścią. Może nim być rodzinna pamiątka lub znalezisko z niedzielnego spaceru - organizatorzy pozostawiają pełną dowolność.

Warsztaty odbędą się w kilkuosobowych (maksymalnie 10-osobowych) grupach, tak by każdy miał możliwość oraz czas opowiedzenia swojej historii związanej z przyniesionym przedmiotem oraz wysłuchania innych. Podczas każego spotkania będzie również okazja do przedstawienia pomysłów na nową wystawę oraz skonfrontowania ich z uczestnikami warsztatów.

 

Wystawa ukaże fenomen Gdańska - przeszłość i teraźniejszość miejsca, w którym żyjemy
Wystawa ukaże fenomen Gdańska - przeszłość i teraźniejszość miejsca, w którym żyjemy
Fot. Natalia Jażdżewska

 

- Warto wziąć udział w warsztatach i wnieść wkład w przygotowanie wystawy ukazującej 1000-letnią historię Gdańska - miejsc, rzeczy czy wydarzeń, dzięki którym jest on wyjątkowym miastem. To w naszych własnych doświadczeniach czasem najłatwiej tę wyjątkowość dostrzec - mówi dr Andrzej Hoja, kierownik Oddziału Głównego i pomysłodawca warsztatów. - To niepowtarzalna okazja, aby osobiste historie, które osadzone są w Gdańsku, znalazły się obok tych, z których miasto już słynie, i które świadczą o jego fenomenie.

Organizatorzy uspokajają, że podczas warsztatów uczestnicy nie muszą przekazywać do Muzeum swoich przedmiotów. Opowieść oraz towarzyszące im eksponaty zostaną skatalogowane przez muzealników. Wybrane opowieści znajdą się na wystawie stałej.

 

Trafią na nią m.in. rodzinne pamiątki i eksponaty z ciekawą historią
Trafią na nią m.in. rodzinne pamiątki i eksponaty z ciekawą historią
Fot. Natalia Jażdżewska

 

Bezpłatne warsztaty, prowadzone przez pracowników Muzeum, odbędą się w Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12):

  • we wtorek, 15 października, o godz. 16:00
  • w sobotę, 19 października, o godz. 13:00

Każde ze spotkań potrwa około 2 godzin. Chęć udziału należy zgłosić poprzez formularz internetowy, który można znaleźć TUTAJ.


Październikowe spotkania są pierwszymi z cyklu „Gdańska Mozaika”, poprzedziły je pilotażowe warsztaty w pierwszej połowie tego roku, na których gdańszczanie i gdańszczanki podzielili się swoimi opowieściami. Następne warsztaty planowane są w kolejnych miesiącach. Projekt będzie kontynuowany w 2020 roku.

 

 

Czytaj też: Pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu trafiają do Muzeum Gdańska

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę