• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Akademia Rodzica - cykl dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o wychowaniu. We wtorek na gdansk.pl

Gdańska Akademia Rodzica - cykl dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o wychowaniu. We wtorek na gdansk.pl

Startuje Gdańska Akademia Rodzica - kampania edukacyjna Urzędu Miejskiego w Gdańsku, której celem jest podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów prawnych dzieci i młodzieży. Cykl spotkań on-line ze specjalistami rozpocznie się we wtorek, 7 września od rozmowy pod hasłem “Wracamy do szkoły!”. Premiera na portalu gdansk.pl o godz. 20.
05.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Victoria_Borodinova/pixabay.com

Cykliczne spotkania ze specjalistami odbywać się będą w formie wywiadów lub pogadanek psychoedukacyjnych, wzmacniających kompetencje wychowawcze. Zakres tematyczny obejmuje kluczowe zagadnienia rozwoju psychoemocjonalnego dzieci, relacji, zdrowia psychicznego, edukacji, zdrowego stylu życia, rozwijania talentów, form spędzania wolnego czasu czy bezpieczeństwa ekonomicznego (patrz ramka z harmonogramem Gdańskiej Akademii Rodzica pod artykułem).

Cykl spotkań otworzy we wtorek (7 września, o godz. 20) psycholog Aleksandra Sienkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku, która pod hasłem "Wracamy do szkoły!" mówić będzie o relacjach rówieśniczych, powrocie do nauki po przerwie wakacyjnej, a także adaptacji/readaptacji do szkoły po pandemii.

Kampanię przygotowano wsłuchując się w oczekiwania gdańskich rodziców - badanie on-line, przeprowadzone w bieżącym roku przez Miasto Gdańsk na grupie 1670 rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykazało, że wsparcie kompetencji wychowawczych jest im potrzebne. Połowa badanych przyznała, że w ciągu ostatniego roku doświadczyła różnego rodzaju trudności wychowawczych, które najczęściej pojawiały się w najmłodszej grupie szkolnej (klasy 0-3 szkoły podstawowej). Rodzice i opiekunowie wyrazili też zainteresowanie oraz nierzadko podejmowali uczestnictwo w różnych formach wsparcia umiejętności wychowawczych.

W realizacji Gdańskiej Akademii Rodzica (GAR) uczestniczyć będą specjaliści m.in. z poradni psychologiczno-pedagogicznych, Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Na stronie gdansk.pl w zakładce Gdańska Akademia Rodzica dostępne będą materiały dodatkowe oraz lista miejsc, do których można zgłaszać się po indywidualną poradę lub wsparcie. W tej samej zakładce także po emisji (premierze), dostępne dla wszystkich chętnych będą także materiały filmowe.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W RAMACH GDAŃSKIEJ AKADEMII RODZICA

Premiery poszczególnych programów zaplanowano w pierwsze wtorki miesiąca:

  • 7 września - “Wracamy do szkoły”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 3
  • 5 października - “Relacje rówieśnicze - przyjaźnie i trudności”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 5
  • 2 listopada - “Wybrane zagrożenia wieku dojrzewania”/Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
  • 7 grudnia - “Rozwój dziecka i jego talentów”/Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
  • 4 stycznia 2022 - Zagrożenia “Dzieci w sieci”/Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
800x250px_Akademia_Rodzica