• Start
  • Wiadomości
  • #GdanskPomaga. Ponad pół miliona złotych - na rękawiczki, maseczki i komputery dla uczniów

#GdanskPomaga. Ponad pół miliona złotych - na rękawiczki, maseczki i komputery dla uczniów

Minęły nieco ponad dwa tygodnie od jej rozpoczęcia, a na konto akcji #GdanskPomaga wpłacono już ponad pół miliona złotych! Za te środki kupiono ponad 75 tys. rękawiczek jednorazowych oraz blisko 3,8 tys. maseczek ochronnych. Trafiły one m.in. do hospicjów i domów pomocy społecznej. Dzięki tej akcji udało się też pozyskać 14 komputerów i tabletów, które przekazano gdańskim uczniom do zdalnej nauki. A to nie wszystko!
29.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zakupy
Mat. Fundacja Gdańska

 

Każdy z nas może włączyć się w walkę z koronawirusem. Ruszyła lokalna akcja GDAŃSK POMAGA

 

W połowie kwietnia ruszyła akcja #GdańskPomaga. Jej celem jest przede wszystkim o pomoc osobom i instytucjom, którym epidemia i związane z nią obostrzenia utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Chodzi o wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie koronawirusowi.

W ramach #GdańskPomaga założono zbiórkę pieniędzy, do której każdy, w każdej chwili, może się dołożyć. Można ją znaleźć TUTAJ

Dotąd darczyńcy wpłacili blisko 540 tys. złotych. Środki te są na bieżąco wykorzystywane - dzięki datkom zakupiono tysiące maseczek, rękawiczek, a nawet fartuchów ochronnych i środków do dezynfekcji. Potrzeby są nadal bardzo duże.

Powstała też strona internetowa gdanskpomaga.pl, na której zamieszczono wszelkie niezbędne informacje i formularze, ułatwiające przekazanie wsparcia - w różnych formach.

11
Mat. Fundacja Gdańska

 

12
Mat. Fundacja Gdańska

 

13
Mat. Fundacja Gdańska

 

#GdańskPomaga także uczniom, zwłaszcza tym z uboższych rodzin, którym panująca epidemia utrudniła dostęp do nauki. Od kilku tygodni zajęcia odbywają się zdalnie, ale nie każdy może wziąć w nich udział ze względu na brak sprzętu.

Jeżeli posiadacie Państwo w domu taki sprzęt, który obecnie jest już nieużywany, ale wciąż działający, zachęcamy, by przekazać go na rzecz gdańskich uczniów. Wszelkie informacje i wskazówki dotyczące tego, jak to zrobić, można znaleźć także na stronie https://gdanskpomaga.pl.

 

  „Tańcowała igła z nitką” - jak w gdańskich szkołach szyje się maseczki

 

Dotychczas pozyskano w ten sposób 14 komputerów. Zanim trafiły do młodych gdańszczanek i gdańszczan, zostały sprawdzone i, ewentualnie, naprawione przez studentów - wolontariuszy z Politechniki Gdańskiej.

 

kwoty
Mat. Fundacja Gdańska

 

#GdańskPomaga to akcja, którą koordynuje Fundacja Gdańska. Ta postanowiła rozszerzyć jej zasięg i formy pomocy.

- Na stronie gdanskpomaga.pl pojawiły się dwie nowe zakładki. Jedna z nich to "Chałupnictwo". Ten projekt dedykowany jest osobom, którym w ostatnim czasie pogorszyła się sytuacja finansowa. Proponujemy wynagrodzenie za uszycie maseczek ochronnych - bawełnianych, wielokrotnego użytku. I tak, jeżeli dana osoba posiada własny materiał, spełniający wymogi, i uszyje dla nas maseczki, to za każdą sztukę zapłacimy 3 złote. Jeżeli ktoś nie posiada materiału, ale jest chętny do szycia, wówczas taki materiał dostarzcymy, ale za każdą wykonaną maseczkę zapłacimy 2 złote. Warunek jaki stawiamy to przede wszystkim posiadanie własnej maszyny do szycia i umiejętność szycia - wyjaśnia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

 

  Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju

 

Druga zakładka to "Klaster przedsiębiorcy". To inicjatywa, która zakłada wsparcie przede wszystkim lokalnych, gdańskich przedsiębiorców.

- Zachęcamy, by zgłaszały się do nas firmy zajmujące się produkcją środków ochrony osobistej. Być może są też takie firmy, które nieco przebranżowiły się w czasie epidemii, np. szwalnie, które zajmują się obecnie szyciem maseczek bądź fartuchów ochronnych. Chcielibyśmy w pierwszej kolejności właśnie od nich zamawiać taki towar - tłumaczy Milena Mieczkowska.

Obecnie wszelkiego rodzaju środki ochrony zamawiano z firm w różnych częściach kraju.

 

14
Mat. Fundacja Gdańska

 

#GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Dzięki połączeniu sił udało się utworzyć platformę, aby w tym trudnym czasie móc sprawniej skoordynować pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

Mieszkańcy Gdańska dzielą się radością. Zobacz zdjęcia z ich prywatnych albumów

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy