• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk - więcej osób się wprowadza niż wyprowadza. Jedyne takie miasto w Polsce

Gdańsk - więcej osób się wprowadza niż wyprowadza. Jedyne takie miasto w Polsce

W 2018 roku Gdańsk był jedynym dużym miastem w Polsce z dodatnim bilansem przeprowadzek. Oznacza to, że więcej osób zdecydowało się na zamieszkanie w mieście niż wyprowadzkę z niego. Tak wynika z „Raportu Przeprowadzki 2018” opracowanego przez platformę Clicktrans.pl.
( Publikacja: 05.05.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na pierwszym planie fragment gdańskiej mariny, kładka prowadząca do Filharmonii Bałtyckiej, w tle budowane osiedla
Gdańsk nieustannie się rozwija i zachęca do zamieszkania. Na pierwszym planie fragment gdańskiej mariny, kładka prowadząca do Filharmonii Bałtyckiej, w tle budowane osiedla
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Od 2011 roku Clicktrans bada trendy przeprowadzkowe Polaków. "Raport Przeprowadzki 2018" prezentuje dane na podstawie przeprowadzek zorganizowanych z Clicktrans na terenie kraju i za granicą. Co wynika z raportu?

Od 2017 roku nasila się trend powrotu Polaków z zagranicy, zwłaszcza z Wielkiej Brytanii. Przeprowadzki do Polski są trzy razy liczniejsze niż wyprowadzki z kraju. Jednym z miejsc objętych badaniem, do którego przyjeżdżają Polacy jest Gdańsk.

- Powodów powrotu z emigracji może być kilka. Z jednej strony stabilna, dobra sytuacja gospodarcza w Polsce, a z drugiej niepewność związana z negocjacjami terminu i warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - komentuje Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

 

przeprowadzki

 

 

Gdańsk według raportu znalazł się na czwartym miejscu w zestawieniu polskich miast, w których w 2018 roku odbyło się najwięcej przeprowadzek (do i z miasta).

Najwięcej przeprowadzek i wyprowadzek w badanym czasie było w obrębie Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia.

Jednak tylko w Gdańsku od zeszłego roku utrzymuje się bilans dodatni: więcej osób wprowadza się niż opuszcza stolicę województwa pomorskiego. 

 

 

 

 

Wprowadzki i wyprowadzki w 2018 roku: 

  • Gdańsk - 57,6 proc. wprowadzki, 42,4 proc. wyprowadzki (bilans +15,2)
  • Warszawa - 47,9 proc. wprowadzki, 52,1 proc. wyprowadzki (-4,2)
  • Kraków - 45,3 proc. wprowadzki, 54,7 proc. wyprowadzki (-9,4)
  • Wrocław - 37,2 proc. wprowadzki, 62,8 proc. wyprowadzki (-25,6)
  • Poznań - 34,7 proc. wprowadzki, 65,3 proc. wyprowadzki (-30,6)

 

W 2018 roku mieszkańcy Gdańska wyprowadzali się m.in. do Krakowa czy Warszawy, a także do innych rejonów swojego miasta. A za granicą decydowali się na zamieszkanie w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii. 

Za to nowi mieszkańcy Gdańska przybywali na Pomorze m.in. z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia a także z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Holandii.

Cały "Raport Przeprowadzki 2018"