• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk w gronie laureatów konkursu Eco Miasto 2020 - za rozwiązania na rzecz mobilności

Gdańsk w gronie laureatów konkursu Eco Miasto 2020

Podczas Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020 - Energia zmian wyłoniono laureatów 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Gdańsk nagrodzono za szczególne osiągnięcia w zakresie zrównoważonego transportu z naciskiem na zaawansowaną politykę rowerową, systematyczny rozwój komunikacji miejskiej i działania na rzecz pieszych.
( Publikacja: 22.09.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rowerzyści jadący drogą rowerową wzdłuż Długich Ogrodów
Rowerzyści jadący drogą rowerową wzdłuż Długich Ogrodów
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Gdańsk oraz Polkowice – oto laureaci 7. edycji konkursu Eco-Miasto w kategorii zrównoważona mobilność. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostały dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. 

 

Miasta wyróżniono w kategoriach:

- gospodarka wodna

- efektywność energetyczna

- zieleń miejska

- gospodarka odpadami

- oraz zrównoważona mobilność.

Łącznie do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw, przesłano 90 zgłoszeń (część w kilku kategoriach - red.). Gdańsk, Polkowice, Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin - to pełna lista tegorocznych zwycięzców we wszystkich kategoriach przedsięwzięcia.

- Konkurencja była bardzo duża. Gdańsk doceniono m.in. za popularyzację transportu miejskiego oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Doceniono też takie inicjatywy jak budowane kolejne ścieżki rowerowe, konsekwentne wdrażanie strefy tempo 30 czy też nowatorskie pilotaże takie jak kursowanie autonomicznego busa do ogrodu zoologicznego - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Plany na kolejne lata mamy niezmiennie ambitne. To budujące, że eksperckie jury przyjmuje z uznaniem naszą politykę miejską.

Zwycięskie miasta oprócz statuetki, będą mogły także przez rok, we wszystkich swoich materiałach i kanałach promocyjnych, posługiwać się oficjalnym tytułem i logotypem laureata 7. edycji konkursu Eco-Miasto.

Przejrzysta statuetka nagrody Eco-Miasto
Przejrzysta statuetka nagrody Eco-Miasto
fot. materiały organizatora

 

To jednak nie wszystko. Dzięki zaangażowaniu partnerów strategicznych projektu Eco-Miasto przyznane zostały także nagrody specjalne. Gdańsk, dzięki partnerowi konkursu Renault Polska, otrzyma także możliwość użytkowania elektrycznego Renault ZOE przez miesiąc oraz poznania paryskich przykładów najnowszych rozwiązań w dziedzinie mobilności.

Projekt Eco-Miasto od lat docenia starania polskich miast na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego inicjatorem jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Teraz Środowisko.

- W konkursie Eco-Miasto, co roku nagradzamy tych, którym realnie zależy na wysokiej jakości życia mieszkańców. To praktycy, którzy realizują innowacyjne i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi projekty - mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. - Problemy, z którymi zmagają się społeczności lokalne są uniwersalne, jednak rozwiązania miast nagradzanych w konkursie Eco-Miasto to nowatorskie propozycje łączące najnowsze technologie z działalnością edukacyjną i skutecznymi pomysłami aktywizacji mieszkańców.

Właśnie rzeczona aktywizacja jest najwyższym priorytetem Gdańska w tym obszarze.

- Wszystkie projekty infrastrukturalne, organizacyjne czy też edukacyjne koniec końców mają prowadzić do konkretnego, wymiernego efektu. Utrwalać dobre nawyki komunikacyjne i stymulować ich dynamiczną ewolucję, a redukować wpływ zjawisk niekorzystnych dla jakości życia w Gdańsku - zapewnia Łukasz Kłos, zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - To wszystko z definicji ma prowadzić do stymulowania aktywności mieszkańców w kierunku korzystania z pożądanych środków transportu, sprzyjających ich zdrowiu oraz środowisku.

 

Nagrody zostały wręczone 21 września br. podczas uroczystości w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji o konkursie i planowanych działaniach na stronie www.eco-miasto.pl.