Gdańsk testuje autobus elektryczny Pilea 10E - przez cztery dni spotkasz go na ulicach

Między 8 a 12 czerwca Gdańsk testował będzie autobus elektryczny marki Pilea 10E. Pierwszego dnia kursowania autobus będzie jeździł na liniach 116, 149 i 249. Prezentacja pojazdu odbyła się w przededniu wyruszenia na gdańskie ulice.
07.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-06-07-autobus-elektryczny-034_1599x1066.JPG
Autobus elektryczny Pilea 10E w przededniu rozpoczęcia testów w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Autobusy elektryczne, autobusy wodorowe

Gdańsk śledzi trendy na rynku pojazdów zeroemisyjnych, testuje i wprowadza pojazdy ekologiczne do swojej floty autobusowej. W ubiegłym roku dołączyły do niej trzy autobusy typu mini marki Karsan Jest Electric. Jesienią dołączą kolejne pojazdy elektryczne.

- We wrześniu gdańską flotę zasili 18 autobusów elektrycznych: 10 standardowych i 8 przegubowych. Jesteśmy też w trakcie procedowania przetargu na najem 10 autobusów wodorowych. Ale to nie koniec naszych ambicji i naszych zakupów. Rozglądamy się za kolejnymi możliwościami i chcemy testować wiele możliwości, które oferują producenci. Jutro (8 czerwca - red.) rozpoczynamy kilkudniowe testy autobusu polskiej produkcji. Testy będą trwały do 12 czerwca - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- W Gdańsku zdecydowaliśmy się na model ładowania autobusów w taki sposób, żeby wszystkie autobusy elektryczne, które będą dołączały do naszej komunikacji miejskiej, były ładowane tanim prądem, w niższej taryfie, w godzinach nocnych - dodaje prezydent. - Nie budujemy infrastruktury w mieście, ale tylko na terenie naszej zajezdni autobusowej. Taka infrastruktura w tej chwili powstaje. Będzie to 18 wysokowydajnych ładowarek. Otrzymaliśmy niedawno dofinansowanie na budowę tej stacji, w wysokości 3,4 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 GALERIA ZDJĘĆ Z PREZENTACJI AUTOBUSU

 

- Śledzimy trendy na rynku elektromobilności i testujemy kolejne pojazdy - mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów. - Prace nad nowymi technologiami i rozwiązaniami bardzo szybko postępują, a my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie.

Autobus elektryczny Pilea 10E - ile przejedzie na jednym ładowaniu?

Testowany obecnie autobus Pilea 10E, to pojazd elektryczny, typu midi.

- Jest to autobus w stu procentach polski, zaprojektowany przez naszych inżynierów i zbudowany w naszej fabryce w Bydgoszczy. Pojazd ten ma długość 10 m i pomieści 85 pasażerów - opowiada o autobusie Pilea 10E Marcin Zawadzki, dyr. sprzedaży ARP E -VEHICLES Sp. z o.o. - Jego unikalną cechą jest miejsce montażu baterii. Umieszczone zostały w podłodze, dzięki czemu środek ciężkości jest bardzo nisko. Autobus jest bardzo stabilny, bardzo pewnie się prowadzi, nie przechyla się na zakrętach. Na jednym ładowaniu przejeżdża 300-350 km. Do autobusu 12-metrowego możemy włożyć dodatkowe baterie, dzięki którym przejedzie on nawet 500 km. Rozwój w technologii baterii jest bardzo szybki, myślę, że i 400 km za chwilę też będzie osiągalne, i takie autobusy będzie można dostarczać – mówi Marcin Zawadzki, dyr. sprzedaży ARP E -VEHICLES Sp. z o.o.

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU