• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk ponownie pomaga przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii. Czynsz od 1 zł

Gdańsk ponownie pomaga przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii. Czynsz od 1 zł

Od piątku, 23 października, w związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z pandemią wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć swoją działalność. Ograniczenia w dużym stopniu dotykają branży gastronomicznej. Z myślą o nich i o innych branżach dotkniętych skutkami pandemii miasto Gdańsk po raz kolejny uruchomiło pakiet wsparcia. Zaproponowana pomoc dotyczy ulg w płatności czynszu za najem lokali.
26.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z myślą o gastronomii oraz innych branżach dotkniętych skutkami pandemii miasto Gdańsk po raz kolejny uruchomiło pakiet wsparcia
Z myślą o gastronomii oraz innych branżach dotkniętych skutkami pandemii miasto Gdańsk po raz kolejny uruchomiło pakiet wsparcia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pomoc dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy poniosą straty w wyniku wprowadzonych obostrzeń. W pierwszej kolejności wnioskować mogą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży wymienionej w rozporządzeniu. Mogą oni liczyć na obniżenie czynszu za najem lokalu za listopad 2020 r. do 1 zł. Pozostali przedsiębiorcy mogą o pomoc wnioskować w grudniu, a wysokość zniżki za czynsz uzależniona jest od tego jak dużą stratę poniosą w swej działalności w listopadzie.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Na obniżkę za czynsz, w ramach wsparcia miasta mogą również liczyć przedsiębiorcy, których działalność nie została ograniczona rozporządzeniem. Wysokość zniżki uzależniona będzie od tego jak bardzo spadły obroty w prowadzonej przez nich działalności.

Jeśli wykażą spadek obrotów między 30 a 60% będzie im przysługiwała ulga w wysokości 50% czynszu najmu za m-c grudzień 2020 r.
Przedsiębiorcy, którzy wykażą spadek obrotów wyższy niż60 % mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za m-c grudzień 2020 r.
Wnioski rozpatrywane będą indywidualnie, a możliwość udzielenia ulgi oraz jej wysokość zależna będzie od % wysokości spadku obrotów w stosunku do listopada 2019 r.

Dotychczasowe wsparcie

Gdańsk wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom, których działalność z uwagi na zagrożenie epidemią SARS- CoV-2 została ograniczona, wdrożyło pakiet pomocowy już na początku pandemii. W ramach Gdańskiego Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców wprowadzono m.in. ulgę w płatności czynszu w lokalach użytkowych Gminy Miasta Gdańska na 2 miesiące (kwiecień i maj 2020 r. obniżka do 1 zł za lokal) oraz możliwość odroczenia obowiązku płatności za kolejne 2 miesiące (marzec i czerwiec 2020 r.). Wsparcie otrzymało wówczas kilkuset przedsiębiorców. Ponadto Gdańskie Nieruchomości od kwietnia tego roku ogłaszają na uproszczonych zasadach postępowania na remonty kilkudziesięciu lokali. Jest to również forma wsparcia umożliwiających startowanie w procedurach również małym, rodzinnym firmom.

 

wsparcie_dla_przedsiebiorcow

 

wsparcie_dla_przedsiebiorcow_1

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów