Gdańsk wspiera Lwów w integracji z UE. Prezydenci miast podpisali memorandum

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podpisała z Andrijem Sadowym, merem Lwowa memorandum dot. wsparcia w procesie przygotowań ukraińskich samorządów do integracji z Unią Europejską. Prezydent odwiedziła również lwowskie Centrum Rehabilitacji UNBROKEN i zadeklarowała wsparcie dla tej unikatowej na skalę europejską instytucji.
20.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
whatsapp_image_2023_04_20_at_13_08_50
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i mer Lwowa Andrij Sadowy po podpisaniu memorandum
fot. mat. pras. BP

Przymorze Wielkie. Już w poniedziałek spotkanie z prezydent Gdańska - wypełnij ankietę i przyjdź

„Polityka Rady Unii Europejskiej ma na celu wzmacnianie demokracji lokalnej, dobrego demokratycznego zarządzania, oraz administracji publicznej w czasie wojny. Jest to również jeden z najważniejszych priorytetów Europejskiego Komitetu Regionów, który realizuje swoją politykę wsparcia dla Ukrainy poprzez Grupę Roboczą ds. Ukrainy (…) Memorandum ma na celu wzmocnienie roli jednostek samorządu terytorialnego w lokalnym rozwoju gospodarczym oraz uwolnienie przedsiębiorczego i kreatywnego potencjału Hromady.”

– czytamy w podpisanym w czwartek memorandum.

- Współpraca międzymiastowa i regionalna jest szalenie ważna w procesie integracji europejskiej i przygotowywanego członkostwa Ukrainy w UE. Tak jak Brema wspierała 20 lat temu Gdańsk w tworzeniu brukselskiego przedstawicielstwa, tak dzisiaj Gdańsk i woj. pomorskie może wspierać ukraiński Lwów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk solidarny z Ukrainą. Wkrótce wszystkie autobusy i tramwaje z szalikami zamiast flag

Lwów jest bowiem w trakcie tworzenia formy przedstawicielstwa w Brukseli, a w 2025 roku będzie europejską stolicą młodzieży. Nasze miasto ma duże doświadczenie zarówno w zakresie Europejskiego lobbying, jak też organizacji dużych, międzynarodowych wydarzeń i z tych doświadczeń mer Lwowa chce skorzystać.

whatsapp_image_2023_04_20_at_13_07_49
Aleksandra Dulkiewicz i Andrij Sadowy we Lwowie
fot. mat. pras. BP

Po podpisaniu memorandum, prezydent odwiedziła również Lwowskie Centrum Rehabilitacji, które kompleksowo pomaga Ukraińcom i osobom, które straciły kończyny w trakcie rosyjskiej inwazji. Ten szpital niezmiennie będzie potrzebował dalszego wsparcia.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń na infolinię: 500 218 337 lub sprawdź Gdańsk pomaga

 

oprac. AU