• Start
 • Wiadomości
 • Zobacz nieoczywisty Gdańsk z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami

Lokalni przewodnicy i przewodniczki zapraszają na spacery poza utartymi szlakami

Instytut Kultury Miejskiej od 1 lipca do 1 września zaprasza na oprowadzania z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz spacery trasą Metropolitanki. Bilety można kupić na stronie bilety.ikm.gda.pl oraz stacjonarnie w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM przy ul. Targ Rakowy 11.
30.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza informacyjna lokalni przewodnicy
mat. IKM

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to inicjatywa zrzeszająca mieszkańców i mieszkanki Gdańska, którzy z pasją, wiedzą i zaangażowaniem oprowadzają po mniej znanych zakamarkach miasta. Poszerzana od lat lista tras obejmuje dziś osiem dzielnic: Oliwę, Orunię, Dolne Miasto, Nowy Port, Biskupią Górkę, Wyspę Sobieszewską, Zaspę i Aniołki

Każdy spacer realizowany jest według autorskiego scenariusza osoby oprowadzającej. W jego trakcie można posłuchać o okolicznej przyrodzie i architekturze, poznać historię dzielnicy, zajrzeć w jej sekretne miejsca zwykle znane tylko mieszkańcom. Przewodnicy i przewodniczki opowiadają o inspiracjach literackich czy artystycznych wątkach związanych z danym miejscem, a ich narracje okraszone są często osobistymi nutami.

Spacery umożliwiają poznawanie miasta od innej strony. Zdarza się, że historie opowiadane przez osobę oprowadzającą zaskakują najstarszych mieszkańców i mieszkanki danej dzielnicy. Turyści zaś doceniają „insajderską” wiedzę przewodników odkrywającą przed nimi klimat miejsca i pozwalającą głębiej wniknąć w specyfikę miasta. 

Informacje o spacerach i osobach prowadzących na bieżąco uzupełniane będą na stronie www.ikm.gda.pl

Osoby planujące samodzielnie ruszyć na spacer jedną z dzielnic lub pragnące poszerzyć swoją wiedzę o Gdańsku zapraszamy do skorzystania z przewodników dostępnych na stronie www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy

Metropolitanka

Metropolitanka zaprasza na tereny postoczniowe, gdzie odbywają się spacery śladami kobiet. W trakcie oprowadzania można dowiedzieć się, jaki wpływ Stocznia Gdańska wywarła na życia swoich pracowniczek, posłuchać historii o niepokornej suwnicowej, działaczkach Solidarności oraz o codzienności ludzi w czasie sierpniowego strajku 1980 roku. Projekt przybliża miejsca i opowieści, które zabierają w emocjonalną podróż w czasie.

Metropolitanka to również okazja do poznania historii kobiet, których prekursorska działalność wpłynęła na różne dziedziny i obszary: sztukę, kulturę, naukę, życie społeczne. Opowieści o nich wybrzmią podczas spaceru po Starym i Głównym Mieście.

Bilety

Spacery są biletowane, a liczba miejsc w ramach każdego spaceru jest ograniczona. Bilety w cenie 10/8 zł (normalne/ulgowe) można kupić poprzez:

 • stronę bilety.ikm.gda.pl 
 • stacjonarnie w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM (Targ Rakowy 11) od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00 oraz w niedziele w godz. 10.00-16.00

Miejsce startu spaceru podane będzie na bilecie.

Harmonogram spacerów lipiec-sierpień 2024

 • PONIEDZIAŁKI - 17.30: Aniołki, Biskupia Górka
 • WTORKI - 17.30: Wyspa Sobieszewska, Dolne Miasto, Orunia, Zaspa
 • ŚRODY - 17.30: Biskupia Górka, Oliwa; 18.00: Metropolitanka
 • CZWARTKI - 17.30: Wyspa Sobieszewska, Dolne Miasto, Orunia, Zaspa
 • PIĄTKI - 17.30: Aniołki, Oliwa
 • SOBOTY - 10.30: Wyspa Sobieszewska; 12.00: Orunia, Biskupia Górka, Zaspa, Nowy Port
 • NIEDZIELE - 12.00: Aniołki, Oliwa, Dolne Miasto; 16.00: Metropolitanka (sierpień); 17.00: Metropolitanka (lipiec)

Regulamin spacerów dostępny na stronie www.ikm.gda.pl oraz w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku