• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk nagrodzony za dwa projekty w konkursie “Zdrowy samorząd”

Gdańsk nagrodzony za dwa projkety w konkursie “Zdrowy samorząd”

Gdańsk- JeMY Zdrowo i #oznaczeni to dwa gdańskie projekty, które wygrały w konkursie "Zdrowy Samorząd" organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Gdańsk znalazł się wśród dziesięciu wyróżnionych samorządów, na konkurs napłynęło 179 projektów z 82 samorządów.
( Publikacja: 09.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20160829_101823_798x533
Podsumowanie projektu Gdańsk Je-MY Zdrowo w Centrum Heweliannum w sierpni 2016 roku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Do konkursu "Zdrowy samorząd" można było zgłosić trzy projekty realizowane w ciągu ostatnich trzech lat - mówi Izabela Chorzelska zast. dyrektora ds. społecznych Wydziału Rozwoju Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - My wybraliśmy trzy: Gdańsk- JeMY Zdrowo i #oznaczeni i PIK Fosa. W kategorii Zdrowa Gmina nagrodzone zostały pierwsze dwa.  

Gdańsk - JeMY Zdrowo jest realizowany na zlecenie miasta przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Celem programu jest poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży gdańskich placówek oświatowych i lepsza komunikacja dotycząca żywienia dzieci w przedszkolach i szkołach pomiędzy placówkami a rodzicami/opiekunami. Program obejmuje dziś zasięgiem 145 gdańskich placówek oświatowych, które na przestrzeni trzech lat sukcesywnie włączano do programu.


#oznaczeni - kampania: "Nie udawaj, że nie widzisz". Program dotyczył m.in. wczesnego wykrycia ryzykownych zachowań, które jest kluczowe w przeciwdziałaniu rozpowszechniania się zaburzeń psychicznych w okresie dojrzewania.

Samorządy mogły zgłosić do konkursu programy polityki zdrowotnej, kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne, które były realizowane w latach 2015-2018. Laureaci wyłonieni zostali przez Radę Konsultacyjną. Oprócz oceny, której dokonało grono ekspertów, zgłoszenia zostały poddane pod głosowanie czytelników serwisów Portal Samorządowy i Rynek Zdrowia. Oba głosowania były niezależne od siebie.

Statuetki „Zdrowy Samorząd” samorządy otrzymały w trzech kategoriach:

• Zdrowa Gmina
• Zdrowy Powiat
• Zdrowe Województwo

- Konkurs zgromadził wiele dobrych pomysłów samorządowych, z których możemy wzajemnie korzystać, inspirować się nimi i to jest równie cenne jak statuetki, które dostaliśmy - dodała Izabela Chorzelska. - Dla Gdańska to kolejne wyróżnienie w obszarze zdrowia które realizuejmy wspierając i wyręczając państwo. Nagrodzono nas za program szczepień przeciw grypie dla seniorów i ostatnio w konkursie "Mistrz profilaktyki" dla przedsiębiorstw promujących badania cytologiczne wśród pracownic.  

Nagrody wręczono 7 marca 2019 roku podczas Gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wśród laureatów znaleźli się też m.in. Starostwo Powiatowe w Polkowicach (fot. Starostwo Powiatowe w Polkowicach) znalazły się także m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Myślenicach i Urząd Miejski w Gdańsku.