#odezwijsie. W czwartek Gdańsk na niebiesko w Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Gdańsk przyłącza się do kampanii #odezwijsie, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, której celem jest normalizacja tematu choroby oraz zachęcanie osób, które cierpią z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego do poszukiwania pomocy. W czwartek na kolor niebieski podświetlona zostanie fontanna Neptuna i wiadukt przy ul. Kościuszki.
22.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fontanna Neptuna podświetlona na niebiesko
W Dzień Walki z Depresją na niebiesko podświetlona zostanie fontanna Neptuna. To inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, która jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne i jedna z wiodących przyczyn niezdolności do pracy. Nie jest smutkiem, chandrą, gorszym dniem czy powodem do wstydu. Każdy może jej doświadczyć, kiedy kogoś dotyka – nie ujmuje jego wartości ani nie świadczy o jego słabości. Depresja jest chorobą, diagnozowaną przez lekarza na podstawie określonych kryteriów diagnostycznych. Prognozuje się, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Ze względu na poważne konsekwencje, jakie za sobą niesie, nie należy bagatelizować jej objawów, wśród których znajdują się:

  • stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności,
  • ograniczenie aktywności życiowej, zakłócenie codziennego życia, stopniowa utrata dotychczasowych zainteresowań,
  • ciągłe uczucie zmęczenia i niemocy, utrudniające lub uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności (takich jak jedzenie, spanie, praca, czasem higiena osobista),
  • myślenie pesymistyczne, lęk, narastające poczucie beznadziejności, bezradności i utraty sensu życia,
  • myśli o śmierci oraz myśli, plany i działania samobójcze,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia apetytu,
  • spadek libido,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

Nie zwlekaj ze zwróceniem się po pomoc – jesteś ważny. Szybko otrzymane wsparcie, rozpoczęte leczenie przyniesie najlepsze efekty.

Gdańsk w szerokim partnerstwie realizuje zadania z zakresu Gdańskiego Programu Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023 r. W roku 2023 realizowane są 24 projekty, a budżet Programu wynosi w bieżącym roku 3 325 629 zł.

W ramach GPOZP prowadzone są liczne działania skierowane do różnych grup wiekowych, dotyczące m.in. wsparcia w kryzysach psychicznych o różnym podłożu, w tym suicydalnym, depresji, żałobie, a także rozwijania kompetencji rodzicielskich i wychowawczych. Ważnym wymiarem Programu są również działania profilaktyczne skierowane w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Działaniem wartym wyróżnienia jest działający od 2021 roku projekt „Jestem- Wsparcie psychologiczne środowiska szkolnego w Gdańsku”, obejmujący wsparcie psychologiczne dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów prawnych, psychoedukację dla rodziców i opiekunów w zakresie zwiększenia ich kompetencji wychowawczych oraz wsparcie dla nauczycieli gdańskich placówek oświatowych. W 2022 r. ze wsparcia w tym projekcie skorzystało blisko 1,5 tysiąca osób.

Nie zwlekaj ze zwróceniem się po pomoc!

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychicznego, możesz zgłosić się do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego prowadzonego na zlecenie Gminy Miasta Gdańska przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, który dysponuje pełną, aktualną informacją o usługach na rzecz zdrowia psychicznego dostępnych w Gdańsku.

Kontakt z Punktem Informacyjno-Konsultacyjnym możliwy jest od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu 787 960 860 (godz. 8-18), 577 772 838 (godz. 8-16), stacjonarnie przy ul. Chopina 42 oraz przy ul. Toruńskiej 8/4 oraz online na stronie internetowej www.wsparciewgdansku.pl

W sytuacjach kryzysowych po pomoc można zgłaszać się także do Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR przy Placu ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. Kontakt telefoniczny możliwy przez całą dobę 7 dni w tygodniu pod numerami telefonu: 58 511 01 21, oraz drogą mailową: goik@gdansk.gda.pl.

Niebieski symbolicznym kolorem depresji

W czwartek, 23 lutego na niebiesko podświetlona zostanie fontanna Neptuna i wiadukt przy ul. Kościuszki.

Obok gdańskich obiektów rozświetlony będzie także m.in. Białostocki Teatr Lalek oraz Teatr Wielki i Filharmonia w Łodzi. To inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, która jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. To zrzeszenie apartyjnym, samorządnym i trwałye, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny - IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez 140 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 129 państw.