• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk dziękuje medykom. Zobacz, jak powstaje mural pod estakadą nad ul. Siennicką

Gdańsk dziękuje medykom. Zobacz, jak powstaje mural pod estakadą nad ul. Siennicką

Marek Looney Rybowski, artysta graffiti maluje mural na estakadzie nad ul. Siennicką. Deszcz utrudnia mu pracę, ale nie ustępuje. Dzieło ma być podziękowaniem gdańszczan i Miasta dla pracowników ochrony zdrowia, którzy walczą z epidemią Covid-19.
05.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mural ma być podziękowaniem dla walczących z koronawirusem pracowników ochrony zdrowia
Mural ma być podziękowaniem dla walczących z koronawirusem pracowników ochrony zdrowia
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Zakochany Szekspir w tunelu - zobacz nowy gdański mural


Mimo złej pogody Marek Looney Rybowski, współzałożyciel pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti, rozpoczął malowanie muralu. Wcześniej zagruntował podłoże. Teraz powoli widać już, jak poszczególne postaci z maseczkami na twarzy wyłaniają się z tła.

- Wiadomo, że deszcz nie ułatwia malowania muralu. Gdy pada maluje się dość słabo i beznadziejnie. Wilgoć nie służy malowaniu, gorzej schną farby. Na szczęście pracuję pod wiaduktem – mówi nam Marek Looney Rybowski. – Optymistycznie patrząc, mural w całej okazałości będzie można podziwiać w piątek, a w wersji pesymistycznej w poniedziałek.

 

Nowy ścienny obraz w Gdańsku. Gdańska Szkoła Muralu kończy „Port Wrzeszcz”

 

Marek Looney Rybowski, na swoim stanowisku pracy
Marek Looney Rybowski, na swoim stanowisku pracy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Artysta uważa, że społeczna treść obrazu w obecnym czasie, kiedy panuje epidemia Covid-19, jest bardzo ważna.

- Uważam, że ten mural to dobry pomysł. Niesie pozytywny przekaz. Przyda się wzmocnić nas duchowo i fizycznie. Będzie bardzo potrzebny dla ludzi, którzy znajdują się na pierwszej linii walki z epidemią – mówi Marek Looney Rybowski.

 

Rozmowa z Pawłem Orłowskim o akcji #PosiłekzaWysiłek 

Po długim weekendzie plakaty z podziękowaniami dla pracowników ochrony zdrowia pojawiły się na przystankach tramwajowych i w środkach komunikacji miejskiej. Wyrazy wdzięczności gdańszczanki i gdańszczanie mogą też wyrażać w komentarzach na profilach miasta w mediach społecznościowych lub w prywatnych wpisach oznaczając je #gdanskdziekuje.

Mural tworzony na estakadzie nie jest powieleniem grafiki widocznej na miejskich plakatach - ma będzie zupełnie nowa, oryginalna praca.