• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać - zachęca Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Instytucja przygotowała wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji online. W programie m.in. czytania dla dorosłych i dla dzieci, z udziałem aktorów trójmiejskich teatrów.
08.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
#gdanskczyta - to jedna z akcji trójmiejskich instytucji kultury, która uprzyjemni czas dzieciom i dorosłym zamkniętym w domach z powodu koronawirusa. #zostanwdomu i czytaj z aktorami wartościowe książki!
#gdanskczyta - to jedna z akcji trójmiejskich instytucji kultury, która uprzyjemni czas dzieciom i dorosłym zamkniętym w domach z powodu koronawirusa. #zostanwdomu i czytaj z aktorami wartościowe książki!
mat. WiMBP w Gdańsku


ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku pomimo pandemii nie zwalania tempa. Chociaż wszystkie jej placówki musiały zostać zamknięte w związku z obostrzeniami wynikającymi z działaniami podjętymi w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, biblioteka nadal funkcjonuje. Tyle że w internecie.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

#zostanwdomu i weź udział w #gdanskczyta

Pod hasłem #gdanskczyta został stworzony cykl spotkań w ramach publicznej czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci, a dorosłym - fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem, wydanych w 2019 roku.

- Proponujemy książki dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - komentuje dyrektor instytucji.

Wśród czytanej literatury pomorskiej znajdą się książki autorstwa Salci Hałas, Jana Daniluka, Rafała Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza i Krzysztofa Lipowskiego. Na dzieci czekać będą, czytane w całości lub we fragmentach, takie tytuły, jak: „Pazurzak” Margarity del Mazo, „Czerwony kapturek” - Wilhelma i Jakuba Grimm, „Historyjki na raz”- Bernarda Friota, „Mama bohatera” - Roberta Malo i Francisca Javiera Mateosa oraz „Podróż Podwójnego-P” Fernanda Lalana.

Kultura na czas pandemii. Olga Tokarczuk czyta w internecie opowiadanie sprzed lat


Do współpracy w projekcie zaangażowano aktorów i aktorki z trójmiejskich teatrów: Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Oglądać już można pierwszy materiał wideo w ramach czytelni #gdanskczyta, w którym Wioleta Karpowicz, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, czyta książkę pt. „Pazurzak” (Wydawnictwo Tako, Toruń 2014. Wiek: 5+).

- Książka pomaga oswoić strachy. Spotykamy w niej niechlujnego czarodzieja oraz bohaterkę na miarę dzisiejszych czasów - odważną małą feministkę. Autorce udało się napisać opowieść o higienie osobistej z dreszczykiem emocji oraz z - lubianą przez dzieci znajdujące się na wczesnym etapie edukacji - odrobiną obrzydliwości. Książka obrazkowa pomocna w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych (jak obcinanie paznokci) na nieco bardziej opornych przedszkolakach - opowiada Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

 

Wszystkie nagrania w ramach wideo czytelni publikowane będą na profilu biblioteki na Facebooku BibliotekaPublicznaGdansk oraz na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach - dwa razy w tygodniu. We wtorki, o godz. 15:00, aktorzy odczytają fragmenty literatury dziecięcej, a w piątki o tej samej porze - fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza. Będzie je można wysłuchać także na portalu gdansk.pl. 


„Bibliotekarze polecają” i inne atrakcje

To kolejna inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku na czas kwarantanny. Jak podkreślają bibliotekarze, ten czas to znakomity moment na nadrobienie czytelniczych zaległości. Co jednak wybrać wśród nadmiaru propozycji? Pomocą służy cykl „Bibliotekarze polecają” - internetowy zbiór książkowych recenzji i podpowiedzi, po którą pozycję warto sięgnąć.

- Każdego dnia przez najbliższe dwa tygodnie, począwszy od poniedziałku, 6 kwietnia, opublikujemy recenzję wybranej książki, która była omawiana podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Będą książki dla dorosłych, dla dzieci i dla młodzieży - zachęca Marcin Haftkowski, Kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations WiMBP w Gdańsku. 

Cykl zainaugurowała recenzja biografii „Ikar. Legenda Mietka Kosza” autorstwa Macieja Pieprzycy. Można się z nią zapoznać na stronie instytucji: www.wbpg.org.pl.

Na stronie instytucji znajdziemy ponadto odnośniki do źródeł oferujących darmowe e-booki, spotkań z pisarzami w sieci, a także ofertą muzeów i innych instytucji kulturalnych. Nie brakuje pomysłów dla dzieci i ich rodziców na kreatywne spędzenie czasu wolnego, i informacji o konkursach literackich - dla tych, którzy teraz mają więcej chwil dla siebie, może to być bowiem świetna szansa na rozwijanie talentu literackiego.


Wielkie e-zasoby: czasopisma, książki, dokumenty, zdjęcia, mapy... 

Na Czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku czekają też e-zasoby w ramach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej - bogate, liczące ponad 64 tysiące, zbiory czasopism, książek online, archiwów i dokumentów, z których można korzystać do woli. Są tam m.in. zeskanowane gazety codzienne, miesięczniki, monografie, mapy, grafiki, kroniki, księgi teleadresowe, pamiętniki i wspomnienia, ale też nagrania dźwiękowe.

Wśród ciekawych pozycji książkowych jest na przykład Bedeker Luziński - liczący prawie 300 stron, ilustrowany przewodnik po Gminie Luzino, który w formie haseł encyklopedycznych opisuje najważniejsze miejsca, ludzi i zdarzenia związane z regionem. Jego autorem jest badacz przeszłości Kaszub, emerytowany nauczyciel Zbigniew Klotzke.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa znajduje się TUTAJ, można też do niej wejść przez stronę główną WiMBP w Gdańsku - wystarczy wejść w zakładkę E-ZASOBY.

 

Zbiory Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej liczą ponad 64 tys. obiektów - zeskanowanych czasopism, książek i archiwaliów
Zbiory Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej liczą ponad 64 tys. obiektów - zeskanowanych czasopism, książek i archiwaliów
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Kulturalne granty dla NGO rozdane. Miasto zadba, by koronawirus nie przeszkodził w realizacji projektówProgram cyklu #gdanskczyta na kolejne tygodnie

Czytania dla młodszych odbiorców:

Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.

Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+

Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!

Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.

Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.

Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.

Czytelnia dla dorosłych, informacje o autorach:

  • Salcia Hałas - urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” - opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.
  • Jan Daniluk (ur. 1984) - doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.
  • Paweł Sitkiewicz (ur. 1980) - filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: Małe wielkie kino (2009), Polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 roku ukazała się książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.
  • Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 oraz Oczy bestii, 2018. W 2019 roku pojawił się zbiór felietonów medycznych „Droga do nieśmiertelności”.
  • Krzysztof Lipowski (ur. 1961) - jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum”, „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl. W 2019 roku wydana została książka „Last train. Opowiadania i eseje”.