• Start
  • Wiadomości
  • "Gdańsk bez plastiku". Miasto dba o naturę i wspiera proekologiczne postawy

"Gdańsk bez plastiku". Miasto dba o naturę i wspiera proekologiczne postawy

Zainwestuj w szklany bidon, na zakupy zabieraj bawełnianą torbę wielorazowego użytku, wybieraj dobrej jakości zabawki, by służyły przez długie lata, kupuj ubrania z naturalnych tkanin - to tylko kilka punktów z dekalogu, który opracował Gdańsk przymierzający się do walki z nadmiernym używaniem plastiku w codziennym życiu gdańszczanek i gdańszczan.
28.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczęła się kampania Gdańsk bez plastiku
Rozpoczęła się kampania "Gdańsk bez plastiku"
fot. Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

 

W czwartek, 28 lutego, w samo południe, zainaugurowano kampanię pod hasłem "Gdańsk bez plastiku". W jej ramach władze miasta będą zachęcać mieszkańców do proekologicznych postaw, a taką jest na pewno zmniejszenie zużycia plastikowych opakowań i materiałów w naszym codziennym życiu.

- Marzy mi się taki Gdańsk, który będzie solidarny z przyszłymi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię "Gdańsk bez plastiku" jest właśnie naszą solidarnością z następnymi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci i wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki Prezydenta Gdańska.

Jak podkreślała, plastikowe odpady możemy wciąż spotkać m.in. w trakcie spaceru w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym bądź na plaży.

- My sami, nasi sąsiedzi, używamy plastiku i śmiecimy. Nie da się tego wszystkiego zrobić od razu. To metoda "małych kroków", ale działamy i będziemy działać na świadomość. Bardzo się cieszę, idąc na zakupy, że widzę coraz więcej nas niosących ze sobą wielorazowe płócienne torby, bądź wykonane z innych materiałów pochodzących z recyclingu, a więc z ponownego wykorzystania odpadów.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska podkreślał, że jest to proces, który musimy rozpocząć od siebie.

- Wszyscy się tego uczymy. Przed chwilą nalewałem sobie kawę i starałem się sobie uświadomić, jakie elementy, przy jej przygotowaniu, są plastikowe, a jakich można ponownie użyć. Każdy z nas popełnia błędy – zaznaczył wiceprezydent Grzelak. - Wypracowaliśmy 10 podstawowych zasad dotyczących tego, jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć ograniczenie plastiku. Już dziś każdy może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych siatek, słomek, kubków czy butelek typu PET. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces zmiany naszych nawyków, jednak wierzymy, że możemy w tym obszarze zacząć działać dla wspólnego dobra.


Kliknij grafikę, aby powiększyć

plakat maly

 

Konferencja prasowa, w trakcie której poinformowano o nowej kampanii edukacyjnej odbyła się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Nieprzypadkowo. Troska o środowisko to również troska o zwierzęta, a działania człowieka często niszczą ich naturalne miejsca do życia.

- Trzeba mieć świadomość, że plastik zabija, i należy sobie uświadomić ile plastiku pływa w morzach i oceanach, który tak szybko się nie rozkłada. Często jest on połykany przez zwierzęta i prowadzi do ich śmierci. Kiedy plastik dostanie się do pokarmu zwierząt, to również może doprowadzić do bardzo ciężkich komplikacji czy nawet śmierci - podkreślał Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

 

Jednym z elementów kampanii będzie uświadamianie mieszkańców jak ważną rolę pełni odpowiednia segregacja odpadów
Jednym z elementów kampanii będzie uświadamianie mieszkańcom, jak ważną rolę pełni odpowiednia segregacja odpadów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz odczytała podczas konferencji treść deklaracji partycypacji w kampanii „Gdańsk bez plastiku” i zachęciła wszystkich do przyłączenia się niej.

Deklaracja

 

W ramach kampanii zaplanowano różnego rodzaju działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych czy pikniki dla mieszkańców.

Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii: torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór