• Start
  • Wiadomości
  • Szpital Tymczasowy w Amber Expo i punkt szczepień przy ulicy Dębowej kończą działalność

Szpital Tymczasowy w Amber Expo i punkt szczepień przy ulicy Dębowej kończą działalność

Działający w halach Amber Expo Szpital Tymczasowy ma zostać zamknięty 30 czerwca 2021 roku, z początkiem lipca pacjentów przestanie przyjmować Punkt Szczepień Powszechnych przy ulicy Dębowej w Gdańsku. Z kolei od wtorku, 22 czerwca na stadionie Ergo Arena zaszczepić mogą się chętni bez wcześniejszego rejestrowania się. 
22.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala, boksy z łózkami
W szczycie pandemii w Szpitalu Tymczasowy w Amber Expo w Gdańsku znajdowało się prawie 200 łóżek dla chorych na koronawirusa, obecnie zajętych jest 14 łóżek
                                                                                                                                                                        Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Z naszych informacji wynika, że Szpital Tymczasowy ma działać do 30 czerwca 2021 roku - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik szpitali spółki Copernicus w Gdańsku. - Na dziś, wtorek 22 czerwca, na 38 łóżek mamy zajętych 14 w tym 3 na 10 to łóżka intensywnej opieki medycznej.  

Sytuacja epidemiologiczna poprawia się od kilku tygodni w całym regionie, obecnie na Pomorzu zajętych jest 10 proc. łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Infrastruktura przygotowana dla chorych na koronawirusa zwija się powoli już od kwietnia/maja 2021 roku, a łóżka covidowe wracają do bazy szpitali.

Plany pomorskiego zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z COVID-19 przewidują - przy trwającym spadku zachorowań - zamknięcie szpitala i wznowienie działalności Międzynarodowych Targów Gdańskich. 

- Część sprzętu medycznego przeniesiemy do szpitala Copernicus, będzie tam zagospodarowany, będzie nadal służył pacjentom - tłumaczy Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji Szpitala Tymczasowego. - Pozostała część wyposażenia trafi do składnicy Agencji Rezerw Strategicznych na Pomorzu, w której będzie zabezpieczona na ewentualne sytuacje kryzysowe. Cześć zostanie na terenie MTG, jak na przykład zbiornik z tlenem, zostanie on tylko przeniesiony w dogodne miejsce. Robimy wszystko tak, żeby optymalnie zagospodarować infrastrukturę szpitala tymczasowego, ale też aby byla gotowa do transformacji w infrastrukturę kryzysową.

Jak dodaje Piotr Kobzdej punkt szczepień, który także znajduje się na terenie MTG, do końca sierpnia będzie działał w obecnym miejscu, po tym terminie zostanie przeniesiony w inne miejsce hal targowych Amber Expo.  

 

Plany zamknięcia Punktu Szczepień Powszechnych przy ulicy Dębowej w Centrum Sportu GUMed potwierdza też Sylwia Mierzewska z zespołu ds. promocji i PR UCK w Gdańsku. Ma to nastąpić 3 lipca 2021 roku.  

Z  kolei od wtorku, 22 czerwca 2021 roku Punkt Szczepień Powszechnych w hali Ergo Arena będzie przyjmował osoby chętne do szczepienia bez wcześniejszej rejestracji. W tygodniu można przyjść do Ergo Areny w godz. 8.00 - 18.00, w soboty od godz. 8.00 - 13.00 i od razu przyjąć szczepionkę. W punkcie można się zaszczepić m.in. preparatem Pfizera lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Do tej pory konieczna była wcześniejsza telefoniczna rejestracja w punkcie szczepień, obecnie elektroniczne skierowanie na szczepienie ma wystawione każda osoba powyżej 12. roku życia. Pracownicy punktów rejestracji w Ergo Arenie na podstawie numeru PESEL zweryfikują dane w systemie i będzie możliwe zaszczepienie się.

Na terenie hali działa siedem stanowisk kwalifikujących, siedem stanowisk szczepień i cztery stanowiska rejestracji. Na szczepienia mogą zgłaszać się mieszkańcy Pomorza ale też turyści, którzy przyjechali do nas na wakacje. 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole