• Start
  • Wiadomości
  • „Gdańsk 6×6 2023” - kolekcjonerski kalendarz już w sprzedaży

Kolekcjonerski kalendarz „Gdańsk 6×6 2023”. W obiektywie Zbigniewa Kosycarza - modni gdańszczanie

Duży format, niewielki nakład i powojenny Gdańsk na zdjęciach znakomitego fotografa Zbigniewa Kosycarza. Tematem tegorocznej edycji kalendarza “Gdańsk 6x6” jest moda i uroda, fotografie przedstawiają szykownych gdańszczan na tle miejskich plenerów. Premiera kalendarza odbyła się w sobotę, 26 listopada, w galerii Galerii Sztuk Różnych. Dziś druga jej odsłona.
27.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Galeria Sztuk Różnych i premiera kalendarza Gdańsk 6x6 2023  Zbigniewa Kosycarza. Nz. Hanna Kosycarz i Sławomir Rybicki
Galeria Sztuk Różnych i premiera kalendarza "Gdańsk 6x6 2023" Zbigniewa Kosycarza. Nz. Hanna Kosycarz i Sławomir Rybicki
fot. Paweł Marcinko / KFP

Chcesz wiedzieć, jakie rzeźby zdobią Park Oliwski? Chodź na spacer w niedzielę, g. 12

Każda edycja tej publikacji to gratka dla fanów archiwalnych zdjęć Gdańska. W kalendarzu na rok 2023 zebrano fotografie wykonane przez Zbigniewa Kosycarza w latach 50. 60. i 70. Najstarsza pochodzi z 1976 roku.

Na okładkę kalendarza z roku 2018 trafiło słynne zdjęcie słonia cyrkowego spacerującego w 1959 roku ulicą Długą w towarzystwie setek gdańszczan. Tym razem bohaterkami okładki są dwie eleganckie kobiety w sukienkach.

Tak wygląda pierwsza strona kalendarza Gdańsk 6x6 2023
Tak wygląda pierwsza strona kalendarza "Gdańsk 6x6 2023"
fot. Paweł Marcinko / KFP

Zbigniew i Maciej Kosycarze - dwaj gdańscy fotoreporterzy, ojciec i syn, patronami tramwaju

- Kalendarz wydajemy już po raz siódmy - opowiada Hanna Kosycarz, właścicielka i szefowa Kosycarz Foto Press, która publikację wydała. - Co roku są to zdjęcia autorskie Zbigniewa Kosycarza, które przedstawiają ciekawe gdańskie miejsca. Tym razem motywem przewodnim jest moda i uroda. Na fotografiach uchwycono eleganckie kobiety i mężczyzn, a Polki znane były z tego, że ubierały się dobrze. 

Zobaczymy, w co stroiła się wówczas ulica i jak wyglądały pokazy mody. W tle miasto z tamtych lat: Ołowianka, Żuraw, Targ Węglowy, Długi Targ. Są też dwa zdjęcia z Wrzeszcza. 

- Jedno z ujęć jest tak niespotykane, że bez opisu trudno zgadnąć, gdzie to jest. Okazuje się, że modelki pozują na tle budowy Portu Północnego. Pamiętam, że wtedy był to ważny temat, inwestycja była tak popularna, że zorganizowano tam nawet pokaz mody - wspomina wydawczyni.

A teraz czas na prezentację! Hanna Kosycarz opowiada o publikacji gościom Galerii Sztuk Różnych podczas premiery w sobotę, 26 listopada 2023 r.
A teraz czas na prezentację! Hanna Kosycarz opowiada o publikacji gościom Galerii Sztuk Różnych podczas premiery w sobotę, 26 listopada 2023 r.
fot. Paweł Marcinko / KFP

Kalendarz ma duży format, czarno-białe zdjęcia wydrukowano na lakierowanym papierze. Zostały wywołane z negatywów 6 x 6 cm. 

- Na tym formacie Zbyszek pracował jeszcze w latach 80. Potem przerzucił się już mały obrazek i zdjęcia prostokątne - tłumaczy Hanna Kosycarz.

Kalendarz Gdańsk 6x6 2023  prace w Drukarni Misiuro trwały jeszcze w połowie listopada
Kalendarz "Gdańsk 6x6 2023" prace w Drukarni Misiuro trwały jeszcze w połowie listopada
fot. Paweł Marcinko / KFP

„Gdańsk 6×6 2023” to pozycja kolekcjonerska, dla fanów dobrej fotografii i twórczości Zbigniewa Kosycarza. Nakład jest niewielki - zaledwie 300 sztuk.

- Mamy takich wiernych klientów, którzy co roku czekają na tę publikację - uśmiecha się Hanna Kosycarz. - Sprzedaż rozpoczynamy zawsze w ostatnią sobotę listopada.

Tradycji stało się zadość i premiera tegorocznego kalendarza odbyła się w sobotę, 26 listopada, w galerii Galerii Sztuk Różnych przy ul. Ogarnej 101. Na drugą odsłonę wydarzenia gospodarze galerii zapraszają w niedzielę 27 listopada (w godz. 12-17).

Tam można je kupić w cenie 150 zł. Do 3 grudnia kalendarze „Gdańsk 6×6 2023” zamówić też można za pośrednictwem księgarni internetowej KFP.

p00004837
Drukarnia Misiuro, listopad 2022 r. Prace nad kalendarzem, ostatnie poprawki nanoszą Hanna Kosycarz i Daniel Słoboda
fot. Paweł Marcinko / KFP

Zbigniew Kosycarz (1925-1995) studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP), był fotografem na transatlantyku MS Batory i niezmordowanym kronikarzem odbudowy, zmian i życia codziennego Gdańska po II wojnie światowej. Pracował jako fotoreporter lokalnych gazet: „Dziennika Bałtyckiego” i „Głosu Wybrzeża”, jego zdjęcia ukazywały się w „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. Z. Kosycarz otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, zdobył też tytuł - w 1972 r. - Gdańszczanina Roku. Jego synem był Maciej Kosycarz, również fotoreporter.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord