Łyżwiarze figurowi Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski jadą na mistrzostwa świata

W dniach 22-28 stycznia w tureckim Izmirze odbywały się międzynarodowe zawody Ephesus Cup w łyżwiarstwie figurowym. Bardzo dobrze spisała się para taneczna Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski. Duet gdańskiego Stoczniowca zajął trzecie miejsce. Zwieńczeniem udanego występu jest uzyskanie kwalifikacji na mistrzostwa świata, które w marcu odbędą się w Montrealu.
31.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy pary stojące na podium
Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski w Turcji stanęli na trzecim miejscu podium ...
fot. Archiwum Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski

Pierwszy sukces

Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski mają po 21 lat, reprezentują Stoczniowca Gdańsk, wspólnie ćwiczą dopiero od dziewięciu miesięcy. Trenują w rodzimej bazie, czyli w hali Olivia oraz we włoskiej Egnie, w klubie Young Goose Academy pod okiem charyzmatycznego trenera, Matteo Zanni. 

W grudniu 2023 roku sięgnęli po swój pierwszy duży sukces: mistrzostwo Polski w parach tanecznych. Teraz zdobyli brązowy medal w międzynarodowych zawodach.

Trzecie miejsce w Turcji 

Ephesus Cup odbywały się w tureckim Izmirze w dniach 22-28 stycznia. Gdańska para w tańcach na lodzie rywalizację toczyła w ostatnich dniach tych zawodów. Spisali się bardzo dobrze, zajmując ostatecznie trzecie miejsce, ustępując Sofii Val i Asafowi Kazimowi z Hiszpanii oraz Francuzom Lou Terreaux i Noe Perron. Do drugiej pozycji zabrakło tylko pół punktu. 

- Pracowaliśmy na to bardzo ciężko i dziękujemy naszym trenerom i wszystkim, którzy w nas uwierzyli - mówi Filip.

- To jest tylko początek, mamy przed sobą długą drogę, a naszym celem są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Mediolanie w 2026 roku - dodaje Oliwia

Rybicka Oliver i Bojanowski wyprzedzili m.in. inny polski duet, Sofię Dovhal i Wiktora Kuleszę, którzy na niedawnych mistrzostwach Europy (8-14 stycznia w Kownie) zostali sklasyfikowani na 26. miejscu.

Dwójka łyżwiarzy (z lewej kobieta) na lodowisku, mają ręce podniesione do góry, za plecami trzymają biało-czerwoną flagę
... a w marcu wystartują na mistrzostwach świata w Montrealu
fot. Oliwia Rybicka Oliver i Filip Bojanowski

Czas na mistrzostwa świata

Rybicka Oliver i Bojanowski dzięki dobrej postawie w Turcji uzyskali też dodatkowe punkty do krajowego rankingu, dzięki czemu już teraz zapewnili sobie start na mistrzostwach świata w Montrealu.

- We wtorek, 30 stycznia, otrzymaliśmy potwierdzenie z Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, że Oliwia i Filip będą reprezentować Polskę w Kanadzie - mówi Kamila Rybicka, menadżerka gdańskiej pary.   

Mistrzostwa świata zaplanowano na 18-24 marca. Pary taneczne będą rywalizować w dniach 22-23 marca, pierwszego dnia w tańcu rytmicznym, drugiego - w tańcu dowolnym.

 

TV

Gdańska Lekcja Obywatelska z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego