• Start
  • Wiadomości
  • Gazeta “Wasze historie po oruńsku” powraca po czterech latach

Gazeta “Wasze historie po oruńsku” powraca po czterech latach. Nowy numer o ul. Dworcowej

Siódmy numer gazety „Wasze historie po oruńsku”, w którym wspomnieniowe opowieści mieszkańców koncentrują się wokół ul. Dworcowej, będzie dostępny bezpłatnie dla chętnych od poniedziałku, 2 października w siedzibie Stacji Orunia GAK.
01.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rozłożona gazeta w rękach schowanej za nią kobiety
7 numer gazety "Wasze Historie po Oruńsku" dostępny już od 2 października
Fot. GAK

Wasze Historie po Oruńsku

„Wasze Historie po Oruńsku” to bezpłatna gazeta lokalna wydawana od 2018 roku przez Stację Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Nowe wydanie gazety, podobnie jak poprzednie, oparte jest w dużym stopniu na archiwach społecznych: zdjęciach, materiałach i wspomnieniach dawnych i obecnych mieszkańców dzielnicy.

Wznowienie gazety jest jednak także pretekstem do zmian – odświeżonej szaty graficznej i (po raz pierwszy) wydania w kolorze.

Ponad 100 różnych zajęć i warsztatów czeka w domach kultury GAK

Gazeta o oruńskiej ul. Dworcowej

Co w nowym numerze, który skupia się wokół przestrzeni ul. Dworcowej? Znajdziemy w nim migawki z długiej historii domu kultury na Oruni (dziś Stacji Orunia GAK), ale także wspomnienia na temat nieistniejących już domów, sklepów i lokali usługowych, które udało się zebrać.

W piśmie także opisu afery z pismem „Przyjaciółka” w tle, wspomnienia dramatu powodzi, opowieści o śmigusie dyngusie z udziałem Straży Pożarnej, i wielu innych ciekawostek. Tradycyjnie, na łamach gazety pojawią się wcześniej niepublikowane zdjęcia, archiwalne drobne ogłoszenia oraz przepis kulinarny dostarczony przez lokalną przewodniczkę po Oruni.

Jak podkreślają autorzy projektu, w tym roku ukaże się jeszcze jeden numer „Waszych Historii po Oruńsku”. Jego wydanie będzie możliwe dzięki środkom Rady Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce.

Premiera nowego, 7. numeru gazety „Wasze Historie po Oruńsku” miała odbyć się 29 września w Stacji Orunia GAK, ale z powodu z powodu choroby kluczowej dla projektu osoby uroczyste spotkanie wokół nowego numery gazety odwołano. Odbędzie się w późniejszym terminie.

Gazeta dostępna jest dla chętnych od poniedziałku, 2 października w siedzibie Stacji GAK przy ul. Dworcowej 9. Placówka jest czynna od pn. do pt. w godz. 11 - 21.

Redaktorka naczelna: Anna Sadowska
Wydawca: Gdański Archipelag Kultury
Projekt graficzny i skład: dyslok.pl
Korekta: Maksymilian Wroniszewski
Nakład: 500 sztuk

oprac. IB