Free Time Festiwal - bank pomysłów na ciepłe weekendy

Do spędzania wolnego czasu warto się zawczasu przygotować. Z myślą o rodzinach i osobach żyjących aktywnie powstał FREE TIME FESTIWAL, który odbędzie się 2 i 3 kwietnia 2016 r. w AmberExpo. Turystyka, sport, rowery, ogrody - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wstęp wolny!
01.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czas wolny można na przykład spędzić z Rzymianinem i Słowianką w pruszczańskiej Faktorii.

Na Free Time Festiwal składa się właściwie kilka pomniejszych festiwali.

• Po pierwsze - Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego, czyli okazja do poznania wartych odwiedzenia miejsc w Trójmieście, na Pomorzu, w innych regionach Polski, a także w Europie. Do składania wizyt zapraszać będą m.in.: Okręg Środkowej Frankonii (który jest regionem partnerskim festiwalu), miasta i powiaty województw ościennych i dalszych (np. Małopolska, Dolny Śląsk, Piotrków Trybunalski), Lasy Państwowe oraz holenderskie miasto Groningen (partner Gdańskiej Organizacji Turystycznej podczas festiwalu).

• Po drugie - Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego - Strefa Sportu i Aktywnego Stylu Życia. Tutaj będzie można poznać ofertę trójmiejskich klubów i obiektów sportowych, porozmawiać z organizatorami imprez sportowych i rekreacyjnych, a także z trenerami i dietetykiem.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku skupi się na promowaniu biegania (można będzie wygrać pakiet startowy na 2. PZU Gdańsk Maraton) i żeglarstwa (od prezentacji szkolenia młodzieży realizowanego na pokładzie STS „Generał Zaruski” po wypożyczalnie rowerów wodnych).

Na stoisku Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego AZS chętni będą mogli poddać analizie skład masy swojego ciała i krok biegowy, dla dzieci zaś przygotowano animacje na łódce Optimist i kajaku. Na stoisku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbędą się pokazy m.in. karate tradycyjnego i treningu funkcjonalnego, będzie można skorzystać z masażu.

Prowadzone będą również zapisy na imprezy biegowe, rowerowe, triathlonowe oraz kajakowe (2. PZU Maraton Gdańsk, AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk, Ogólnopolski Maraton Rowerowy Kaszebe Runda, XIV Ogólnopolski Cross Kajakowy o Błękitną Wstęgę Jezior Raduńskich).

• Po trzecie - Kajak Expo, gdzie - oprócz zaznajomienia się z najnowszymi trendami w sprzęcie kajakowym (łącznie z możliwością wypróbowania go na basenie) - będzie można obejrzeć występ nie lada kajakarzy, czyli Grupy Umpa Umpa Tribe of The Polish Freestyle Paddlers, którzy wykonają widowiskowe ewolucje z towarzyszeniem muzyki granej przez trójmiejskich didżejów. Pokazane zostaną również inspirujące filmy z wypraw kajakowych.

• Po czwarte - Strefa Kultury i Nauki, czyli przegląd nadchodzących wydarzeń artystycznych, prezentacja ofert instytucji kultury, muzeów oraz ośrodków popularyzujących naukę. Centrum Hewelianum premierowo zaprezentuje swój nowy nabytek: mobilne planetarium.

W tej samej strefie po raz pierwszy gościć będzie Polski Związek Wędkarski oddział Gdańsk - działacze zapraszają do zdawania egzaminu na kartę wędkarską.

Bike Festiwal - rowery, mnóstwo rowerów!

• Po piąte - Bike Festiwal, czyli wszystko dla fanów dwóch kółek. Producenci rowerów i akcesoriów, dystrybutorzy, sklepy - wszyscy przygotowali korzystne oferty na zakup jednośladów. Będzie można skorzystać z pomocy serwisantów, którzy na co dzień obsługują profesjonalnych zawodników - warto więc zabrać ze sobą rower.

W programie również premiery i prezentacje nietypowych pojazdów (velomobil, rowery poziome, rowery transportowe czy rowerowe kampery!) oraz spotkania z ich konstruktorami. Pojawią się również pojazdy elektryczne - do wypróbowania na miejscu na torze testowym.

To również może być ciekawe: grupa rekonstrukcyjna bohaterów „Gwiezdnych wojen” LEGION 501 wspólnie z Salonem GIANT Wrzeszcz rozstrzygnie konkurs na stylizację roweru w klimacie „Star Wars”.

Gościem specjalnym będzie Igor Tracz, wielokrotny mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów i bikejoringu, no i oczywiście jego najszybsze na świecie psy.

• Po szóste - Festiwal Ogrodów, czyli impreza dla wielbicieli spędzania wolnego czasu na sadzeniu, pieleniu, podlewaniu… Tytułowe ogrody to cztery strefy wystawiennicze:

Ogród Inspiracji (przestrzeń, w której w trakcie festiwalu powstanie żywy ogród), Ogród i Technika (najnowsze pomysły i rozwiązania techniczne), Ogród i Design (strefa przygotowana we współpracy z pracowniami projektowania ogrodów) oraz Ogród i Muzyka (miejsce relaksu przy muzyce granej na żywo).

Po obejrzeniu wszystkich atrakcji wielu uczestników imprezy chętnie skorzysta z Festiwalu Smaków Food Trucków - przed AmberExpo zaparkuje 30 mobilnych kuchni oferujących dania z różnych stron świata.

 

Free Time Festiwal będzie czynny: w sobotę w godz. 10-18, w niedzielę w godz. 10-17.

Czytaj: bardziej szczegółowy program FREE TIME FESTIWAL.

Rok temu festiwal odwiedziło 13 tysięcy osób.