- Warsztaty podwórkowe są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży zainteresowanych fotografią - mówi Gosia Zamorska. - To propozycja dla tych, którzy chcą fotografować, mają pasję i czują radość z takiego działania.
Zajęcia w założenie nie mają być tylko lekcją fotografowania, ale też okazją do rozmów z fachowcami o ich pracy, o istocie fotografii reportażowej i portretowej, o rozumieniu i otwieraniu swoich bohaterów. Uczestnicy, zanim zmierzą się z tematem wrzeszczańskich podwórek, miejsc rzadko odwiedzanych, często zaniedbanych oraz ich mieszkańców spotkają się z Gosią Zamorską, prezeską fundacji Generacja i koordynatorką Klubu Wrzeszczaka (12 kwietnia, godz. 17), aby poruszyć problemy stereotypizacji i traktowania osób wykluczonych społecznie.
- Jako streetworkerka pracowałam z dziećmi i rodzicami z tych podwórek - mówi Zamorska. - Chcę przekazać uczestnikom warsztatów swój punkt widzenia. Otworzyć osoby fotografujące, żeby nie bały się rozmawiać, ale poczuły też, że wchodzą w przestrzeń, która należy do innych ludzi, jest ich codziennością. Z doświadczenia wiem, że inaczej rozmawia się z ludźmi z problemami, kiedy podejdziemy do tego na luzie i z szacunkiem. Gdybyśmy byli na ich miejscu, również byłoby nam ciężko wyrwać się z tego wszystkiego. Popracujemy więc nad myśleniem stereotypowym, językiem, ocenianiem. Tydzień później Łukasz skupi się na warsztacie fotoreportera, a potem Gosia Trzaskoś podpowie nam, jakie stosować ujęcia, ale też jak nawiązywać kontakt z bohaterami zdjęć, jak słuchać ich historii. Bo fotografia to jedno, a przekaz jaki idzie za człowiekiem - to drugie.
Warsztaty zakończą się w maju pokazem zdjęć. Podczas dwóch kolejnych spotkań uczestnicy dokonają wyboru fotografii i będą o nich opowiadać.
- Zapraszamy również do grupy na Facebooku "Wrzeszcz w obiektywie", otwartej dla każdego, która powstała w ramach projektu - mówi organizatorka.
Łukasz Głowala jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 1996 roku, pracował w Głosie Wybrzeża, Dzienniku Bałtyckim i Gazecie Wyborczej. Związany był z agencją fotograficzną Kosycarz Foto Press i Polską Agencją Fotografów FORUM. Obecnie współpracuje z agencją Reuter's, jest freelancerem i laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotografii prasowej, m.in. Grand Press Photo.
Gosia Trzaskoś jest samoukiem. Zajmuje się fotografią uliczną i portretową. Jest laureatką konkursu Gdańsk Press Photo.
HARMONOGRAM:
Każde spotkanie potrwa ok. 3 h, od 17.00 do 20.00. Zbiórki o godz. 17, pod Klubem Wrzeszczaka (Wajdeloty 14)
12 kwietnia - Oni-my. Warsztat z Gosią Zamorską. Poznamy stałych bywalców podwórek i ich okolic
Popracujemy nad myśleniem stereotypowym, ocenianiem i zamykaniem się na osoby wykluczone społecznie. Do Waszej dyspozycji będą dwa Instaxy, którymi zrobimy wstępne zdjęcia.
19 kwietnia - Fotografia reportażowa
Warsztat terenowy z Łukaszem Głowalą. Łukasz to fotoreporter, obecnie freelancer współpracujący m.in. z agencją Reuters, Polską Agencją Fotografów FORUM i innymi. Laureat Grand Press Photo.
Czy druga Vivian Maier mieszka w Nowym Porcie? Fotografka, która nosi serce w aparacie
26 kwietnia - Fotografia portretowa/podwórkowa
Warsztat terenowy z Gosią Trzaskoś. Gosia od 12 lat fotografuje podwórka, głównie Nowego Portu, przychodzi jednak również, by dokumentować Kina Podwórkowe we Wrzeszczu. Laureatka Gdańsk Press Photo.
Weźcie ze sobą: aparaty (mogą być zwykłe w telefonie, liczą się chęci).
ZAPISY na cały cykl: klubwrzeszczaka@gmail.com
Warsztaty dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.