• Start
  • Wiadomości
  • Forum Gdańsk na sesji RMG. Zagospodarowanie Targu Rakowego i Siennego - miasto na plus

Forum Gdańsk na sesji RMG. Zagospodarowanie Targu Rakowego i Siennego - miasto na plus

13,5 mln osób rocznie korzysta z przestrzeni Targu Siennego i Targu Rakowego, które zostały zagospodarowane  w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Spółka zrealizowała również inwestycje celu publicznego warte 173 mln zł. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w czwartek, 10 lutego, przedstawiła na XLVI sesji Rady Miasta proces współpracy z inwestorem prywatnym oraz korzyści dla mieszkańców Gdańska z tego wynikające.
( 10.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
XLVI nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska ze względów bezpieczeństwa przeciwepidemicznego odbyła się nie w Nowym Ratuszu, lecz w wielkiej przestronnej sali konferencyjnej na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk
XLVI nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska ze względów bezpieczeństwa przeciwepidemicznego odbyła się nie w Nowym Ratuszu, lecz w wielkiej przestronnej sali konferencyjnej na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Na początku dziękuję gdańskim radnym Prawa i Sprawiedliwości za to, że w takiej formule, jaką jest sesja Rady Miasta Gdańska, możemy porozmawiać o jednym z najbardziej doniosłych projektów Miasta Gdańska, który nazywa się zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego -  powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Tak też widzę rolę sesji Rady Miasta Gdańska: jako edukacyjną, o życiu publicznym i o tym, jak bardzo skomplikowanym organem jest miasto i jak bardzo skomplikowane jest przygotowanie inwestycji czy projektów zmieniających rzeczywistość.

Historia rewitalizacji tego terenu sięga roku 2005, kiedy Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia - rejon Targu Siennego, Podwala Grodzkiego i Nowych Ogrodów. Ogłoszono międzynarodowy konkursu na „Wybór inwestora do zagospodarowania rejonu Targu Siennego i Targu Rakowego”, wygrała go firma Multi Development BV.

- Czy może być coś bardziej konkurencyjnego niż międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenu? - pokreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - A tak właśnie zrobiliśmy w 2008 roku, by zagospodarować Targ Sienny i Rakowy. Dlaczego nie zrobiliśmy tego sami? Bo uważaliśmy, że pieniądze gminy powinny iść na inne cele, na takie, na które nie udaje się pozyskać partnera, a muszą być realizowane bezpośrednio przez gminę. Tutaj natomiast chcieliśmy znaleźć partnera, który podzieli się doświadczeniem po to, by był to także projekt komercyjny, do którego dołożone zostały cele publiczne, jak np. przykrycie torów, które kosztowało 106 milionów złotych.

- Mówiąc o partnerstwie publiczno-prywatnym w każdej formie, mamy do czynienia ze współpracą pomiędzy władzą publiczną a sektorem prywatnym - powiedział Bartosz Korbus, ekspert Instytutu PPP. - To wynika nie tylko z zasad gospodarki, to jest również pokłosie tego, że gospodarowanie zasobami publicznymi musimy dostosować do przepisów unijnych. To jest specyfika Gdańska, że tutaj wdrożono przedsięwzięcia dotyczące zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Cele komercyjne mogą być częścią PPP. Partnerstwo możemy zrobić wtedy, kiedy widać, że wynika z niego więcej korzyści dla miasta i mieszkańców. Jest jeden powód, dla którego PPP funkcjonuje i będzie funkcjonowało, potrzeby publiczne są większe niż budżet publiczny. Po to jest PPP, aby nie wszystko robić ze swojego budżetu..

 

Z uwagi na wiele pytań dotyczących Kunsztu Wodnego, prezydent Gdańska przedstawiła w prezentacji slajd szczegółowo wyjaśniający harmonogram prac
Z uwagi na wiele pytań dotyczących Kunsztu Wodnego, prezydent Gdańska przedstawiła w prezentacji slajd szczegółowo wyjaśniający harmonogram prac
mat. UMG w Gdańsku

 

W 2012 roku podpisano umowy wspólników oraz umowy Spółki Forum Gdańsk sp. z o. o. W konsekwencji wspólnych działań miasta i inwestora prywatnego powstała nowa przestrzeń, w której zrealizowanych zostało 21 celów publicznych, m.in.  przykrycie torów kolejowych specjalną płytą nośną, elementy infrastruktury drogowej, w tym drogi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, rewitalizacja Skweru Polskich Harcerzy i innych terenów zielonych, rozbudowa centrum przesiadkowego Śródmieście na ul. Armii Krajowej, budowa Kunsztu Wodnego, budowa Nowego Podwala Grodzkiego, czyli tunelu wzdłuż torów kolejowych umożliwiającego bezkolizyjny przejazd spod dworca Gdańsk Główny aż do okolic Biskupiej Górki. W ostatecznych rozliczeniach miasto zyskało na zrealizowanych celach publicznych 59 mln zł. Tylko współpraca z inwestorem prywatnym pozwoliła na szybkie i spektakularne przywrócenie tej przestrzeni gdańszczanom. Przestrzeń Targu Rakowego oraz Siennego, to nie tylko miejsce spotkań, ale także pracy, w Forum Gdańsk zatrudnionych jest 2000 osób.

- Nie ma nic złego w partnerstwie publiczno-prywatnym, pytanie jest tylko o realizację celów publicznych, ciężarów po stronie inwestora publicznego i inwestora prywatnego. Pan Korbus powiedział m.in. że rada miasta powinna być obecna w każdym stadium inwestycji, kontrolować ja i rozliczać. Tak niestety w tym przypadku nie było: nie mieliśmy dostępu do umowy wspólników, którą otrzymaliśmy dopiero na tej sesji - znaczył Kacper Płażyński, poseł PiS.

W latach 2008 - 2015 Rada Miasta podjęła 5 uchwał dotyczących obszaru przy Targu Siennym. Wszystkie zostały przyjęte znaczącą większością głosów.

 

Radni PiS twierdzą, że Miasto straciło na budowie Forum Gdańsk. Nz. poseł PiS Kacper Płażyński
Radni PiS twierdzą, że budowa Forum Gdańsk nie była dla samorządu korzystna. Odpowiedzi Miasta i zaproszonych ekspertów wykazały, że była to wzorcowa inwestycja partnerstwa publiczno prywatnego, która przyniosła Gdańskowi duże korzyści infrastrukturalne. Nz. poseł PiS Kacper Płażyński
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Cele szczególne

Wśród zrealizowanych celów publicznych znalazł się Węzeł Śródmieście, który ułatwia podróżowanie w tym rejonie. W ciągu  doby z węzła korzysta 7,6 tys. pasażerów (dane z okresu pandemii). Znaczenie węzła wzrośnie jeszcze po otwarciu  linii tramwajowej Nowej Warszawskiej w I kw. 2023 r. Średnio co 2 minuty w godzinach szczytu w jednym kierunku pojadą tramwaje.

- Inwestycja przy Targu Rakowym i Siennym powstała po to, żeby można było dzisiaj w ogóle utrzymywać kontakt z Gdańskiem Południe. Żeby Nowa Bulońska i tramwaj, który tam prowadzi mógł przejechać przez węzły. Powstało także Nowe Podwale, które umożliwia lepszy dojazd do ul. Toruńskiej. Mieszkańcy codziennie korzystają z tych nowych rozwiązań drogowych – mówił Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska w latach 2009-2017. – Pójdźcie w miejsca inwestycji, przyjedźcie się nowymi drogami, zobaczcie ten teren po rewitalizacji,  po całym przeobrażeniu i poczujcie się tam dobrze. Tego chcieliśmy, żebyście tam byli i tam spędzali dobre chwile.

Kolejnym istotnym celem publicznym jest Kunszt Wodny, czyli centrum kultury w sercu Gdańska dla gdańszczan i turystów. W Kunszcie znajdzie się strefa co -workingowa, księgarnia miejska, 4 sale szkoleniowo -konferencyjne, 200 miejsc w sali audytoryjnej, klubokawiarnia, punkt informacji turystycznej oraz makieta Śródmieścia. Wartość obiektu 18,9 mln zł. Prace wewnątrz zostaną podzielone na trzy etapy: I etap - 3 mln zł  - wykończenie i wyposażenia łazienek, budowa sieci teleinformatycznej, dostawa z montażem i uruchomieniem urządzeń CCTV, dostawa z montażem i uruchomieniem systemu kontroli dostępu. II etap - 1,5 mln zł - wyposażenie stałe: elementy stolarskie, wykładziny, farby, grafiki, lampy, tyflografia, rolety. III etap - 6,0 mln zł - system oświetlenia sceny, system elektroakustyczny i kinotechniki, mechanika sceny, instalacje elektryczne, budowy akustyczne ścian i sufitów oraz podłoga.

 

Nagrody dla projektu

Forum Gdańsk zdobyło aż 9 nagród w światowych konkursach branżowych. Wśród nich w 2019 roku prestiżowe Property Design Award Solid Trade Center, Europa Property CEE Retail Award w dwóch kategoriach: Retail Project large oraz Innovation in the retail sector oraz nagrodę CEEQA w kategorii Retail Development of the Year.

 

ZAPIS WIDEO SESJI