• Start
  • Wiadomości
  • Forum Ekonomiczne w Krynicy. Gdańsk wygrywa ranking Gospodarny Samorząd

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Gdańsk wygrywa ranking Gospodarny Samorząd

Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd w kategorii miasta na prawach powiatu. Nasze miasto zostało docenione m.in. za politykę dotyczącą integracji migrantów. Wyniki rankingu zaprezentowano podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
08.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Gdańsk pierwszy w rankingu Gospodarny Samorząd

Za rozwój i działania dotyczące integracji imigrantów

Ranking opracowało Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika. Twórcy rankingu brali pod uwagę wiele czynników świadczących o gospodarności samorządów – m.in. inwestycje, strategię rozwoju, programy wsparcia dla przedsiębiorców. Władze Gdańska doceniono za to, że – jak czytamy w uzasadnieniu – „skupiają się na rozwoju miasta przy jednoczesnej dbałości o mieszkańców zgodnie z uchwaloną przed trzema laty Strategią Rozwoju Miasta Gdańska 2030Plus. Miasto stara się zachęcać do osiedlania nowych mieszkańców, w tym również migrantów. Jako pierwsze miasto w Polsce wypracowało standardy integracji nowych mieszkańców przybyłych z zagranicy – Gdański Model Integracji Imigrantów. Taka polityka – skierowana do wewnątrz na zewnątrz – daje pozytywne efekty”.

Gdańsk Europejskie Centrum Solidarności. Spotkanie Zespołu ds. Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku i wszystkich osób współpracujących

- Konsekwentnie rozwijamy Gdańsk na wiele sposobów – czy to przez inwestycje, czy projekty społeczne. Warto podkreślić, że to sami mieszkańcy są współautorami Strategii Miasta 2030Plus, a więc to oni wyznaczyli kierunek, w którym zmierzamy – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Szczególnie cieszy mnie to, że doceniono nasze działania dotyczące integracji imigrantów. Mam nadzieję że inni tegoroczni laureaci Forum Ekonomicznego wezmą z tych działań przykład – dodaje prezydent.

Nz. Khedi Alieva, Czeczenka, pracuje w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek i Paweł Adamowicz Prezydent Gdańska

Gdańsk w rankingach

Wyróżnienie w Rankingu Gospodarny Samorząd to kolejny laur dla Gdańska w ostatnim czasie. W maju 2017 roku Gdańsk zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Rok wcześniej nasze miasto również zdobyło laur Pereł Samorządu - Gdańsk zajął pierwsze miejsce w najbardziej wymagającej kategorii - najlepszych samorządów wśród miast na prawach powiatu. W tym samym plebiscycie 1.miejsce dla prezydenta miasta powyżej 100 000 mieszkańców w tym i ubiegłym roku zajął prezydent Paweł Adamowicz. 

W 2016 roku Gdańsk okazał się też najlepszym samorządem w Polsce w ranking dziennika Rzeczpospolita. Gdańsk jest też w ścisłej czołówce miast wojewódzkich cieszących się najlepszą reputacją wśród Polaków – co wykazało badanie przeprowadzone w 2016 roku dla Fundacji na rzecz reputacji marki „Premium Brand” przez agencję badawczą Maison&Partners. Dobrą pozycje Gdańska potwierdzają też kolejne oceny agencji Fitch, która przyznaje naszemu miastu ocenę „A -” dla ratingów międzynarodowych i ocenę „AA +(pol)” w ratingu krajowym.