• Start
  • Wiadomości
  • Fontanna Czterech Kwartałów z nowymi barwnymi możliwościami

Fontanna Czterech Kwartałów z nowymi barwnymi możliwościami

Wieczorem w Dzień Dziecka (1 czerwca, czwartek) Fontanna Czterech Kwartałów zaprezentowała pełnię swoich możliwości. Będzie je można podziwiać codziennie, od zmroku do godz. 22.00.
01.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Woda mieniąca się kolorami

Dotychczas kolorystyczny podział kwartałów fontanny zaznaczony był jedynie na jej płycie poprzez szklane kolorowe pola (niebieskie, pomarańczowe, białe i czerwone), które były podświetlane białym światłem. Teraz kolorów nabrały także strumienie wody. 

W płycie fontanny umieszczone są 24 dysze (po sześć na każdy z kwartałów) i ok. 50 elementów świetlnych. Dzięki nim kreować można rozmaite, kompozycje wody i światła o całej gamie kolorów. Remont obiektu pozwolił także na uzyskanie szerszego niż dotąd strumienia wody, który daje wrażenie rozbryzgu pojedynczych kropel wody. 

Pełnię możliwości technicznych fontanny obserwować będzie można przez cały sezon letni codziennie, począwszy od 1 czerwca, od zmroku do godz. 22.00. 

Możliwość kombinacji obrazów wodnych i świetlnych jest praktycznie nieskończona. Pierwszy, pilotażowy program fontannowego spektaklu nosi nazwę “Cztery Kwartały” i opiera się na kombinacji barw charakterystycznych dla miejsca, w którym znajduje się fontanna (patrz ramka poniżej): czerwonej, pomarańczowej, niebieskiej i białej. 

- Planujemy powstanie innych programów, również takich, które będą dedykowane wyjątkowym wydarzeniom z życia Gdańska - mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, które są administratorem większości fontann w naszym mieście.

Być może ułożone zostaną również warianty wodno-świetlnych spektakli z podziałem na dni robocze i weekendy.

Fontanna działa oczywiście nie tylko po zmroku. W ciągu dnia działa w opcji programu wodnego. Od godz. 8.00 rano do 10.00 ustawiony jest na niski strumień (żeby nie była zbyt głośna), od godz. 12.00 do godz. 20.00 woda unosi się o półtora metra wyżej (wtedy jest głośniejsza i z pewnością w upalne dni przynosi jeszcze więcej radości najmłodszym gdańszczanom). Od godz. 20.00 do 22.00 strumień wody wraca na niższy poziom.

- Fontanna Czterech Kwartałów to ulubione miejsce zabawy dla najmłodszych, dlatego właśnie uruchomiliśmy ją po raz pierwszy w Dzień Dziecka. Chcemy by nowy obraz wodny i świetlny sprawiał jeszcze większą radość dzieciom - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

Fontanna, której wymiana wewnętrznego systemu kosztowała 430 tys. zł, będzie działać do końca września - chyba, że pogoda pozwoli na jej dłuższe działanie.

DLACZEGO - FONTANNA CZTERECH KWARTAŁÓW?


Projekt Fontanny Czterech Kwartałów oparty jest na historycznym podziale miasta na kwartały. Historia tego podziału sięga buntu z roku 1416 r. przeciwko krzyżackiej polityce monetarnej, która wywołała drożyznę. Oburzeni gdańszczanie wyszli wówczas na ulice, demolując między innymi ratusz, mennicę i dom ówczesnego burmistrza.


Wkrótce po tych wydarzeniach nastąpił podział na kwartały: Kogi, Wysoki, Szeroki oraz Rybacki. Oprócz nazw kwartały otrzymały swoje barwy, które znajdowały odbicie w chorągwiach noszonych przez formowane z ich mieszkańców regimenty straży mieszczańskiej. Regiment Kwartału Wysokiego maszerował pod białą flagą, Kogi - pod czerwoną, Szerokiego - pod niebieską, a Rybackiego - pod pomarańczową.


Fontanna Czterech Kwartałów została uruchomiona po raz pierwszy w 2009 r.


Czytaj także:

11 gdańskich fontann. Gdzie można przysiąść przy szemrzącej wodzie?