Dwóch gdańszczan na podium. Floreciści młodzieżowymi wicemistrzami Europy

Adam Podralski i Mateusz Kwiatkowski z AZS AWFiS Gdańsk stanęli na drugim stopniu podium Młodzieżowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w dniach 23-28 maja w Budapeszcie. Wcześniej w turnieju indywidualnym zajęli - odpowiednio - 15. i 16. pozycje. Szóste miejsce w drużynie zajęła Amelia Olszewska (także AZS AWFiS).
30.05.2023
Czterech młodych mężczyzn w czerwonych dresach stoi obok siebie
Srebrni medaliści Mistrzostw Mistrzostw Europy we florecie. Od prawej dwaj gdańszczanie: Adam Podralski i Mateusz Kwiatkowski

Dwóch medalistów z Gdańska

W Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w szermierze rywalizują zawodnicy, którzy nie ukończyli 23 roku życia. W polskiej drużynie florecistów byli to: Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu), Maciej Bem (AZS AWF Poznań) oraz Adam Podralski i Mateusz Kwiatkowski (obaj AZS AWFiS Gdańsk).

Biało-Czerwoni najpierw pokonali Brytyjczyków 45:33, dzięki czemu awansowali do czołowej czwórki turnieju. Potem, po dość nerwowym pojedynku, wygrali z Węgrami 45:40. W finale musieli uznać wyższość Francuzów, ulegając 45:36. Srebro dla Polski.

Na trzecim miejscu podium stanęli Włosi.

Indywidualnie blisko ósemki

Podraliski i Kwiatkowski nieźle bili się także w turnieju indywidualnym MME. Podralski w fazie pucharowej pokonał Niemca Bastiana Kappusa 15:8, o wejście do ósemki przegrał jednym punktem z Węgrem Gergelym Tothem. Kwiatkowski natomiast wyeliminował Eitana Lembergera z Izraela 15:5, Chorwata Bornę Spojlara 15:9, ale nie sprostał Serbowi Valjko Cukowi (9:15).

Zawodnicy z Gdańska zostali sklasyfikowani odpowiednio na 15. i 16. miejscu.

– W grupach turnieju indywidualnego powalczyłem słabo. Na szczęście wylosowałem dobrą drabinkę i udało mi się dobrze zawalczyć z niewygodnymi rywalami. Ze startu drużynowego jestem bardzo zadowolony, pomimo tego że nie walczyłem za dużo. Cieszę się, że mogłem brać udział w takim sukcesie. Zadecydował o tym team spirit oraz silna psychika. Nie ugięliśmy się przed mocnymi rywalami – skomentował swój występ Mateusz Kwiatkowski dla portalu azsawfis.pl.

Jedna gdańszczanka na MME

W Budapeszcie walczyła także Amelia Olszewska (AZS AWFiS Gdańsk). Indywidualnie zajęła 30. miejsce, w turnieju drużynowym - szóste.