• Start
  • Wiadomości
  • Firmy z Wielkiej Brytanii i Ukrainy inwestują w naszym mieście. Dobre miejsce do rozwoju

Firmy z Wielkiej Brytanii i Ukrainy inwestują w Gdańsku. Dobre miejsce do rozwoju

Graphcore to brytyjski producent systemów obliczeniowych dla sztucznej inteligencji, Efisco pochodzi z Charkowa i zajmuje się outsourcingiem IT. Obie firmy założyły biura w Gdańsku, pierwsza z nich ma zatrudniać 30 osób, druga 40.
11.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy osoby w biurze, siedzą przy komputerze: mężczyzna w okularach (na pierwszym planie, odwrócony tyłem), ciemnoskóry mężczyzna, kobieta blondynka. Pierwszy z nich ma przed sobą dwa monitory i laptop. Pozostali są częściowo zasłonięci przez w/w urządzenia
Jednym z powodów otwierania biur zagranicznych firm jest możliwość zatrudniania specjalistów na różne stanowiska (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Firma Graphcore powstała w Wielkiej Brytanii w 2016 roku, w ciągu pięciu lat stała się jednym ze światowych liderów systemów obliczeniowych dla AI (sztucznej inteligencji). Wśród jej klientów są m.in. NHN i Korea Telecom, z jej systemów do centrów danych korzystają badacze czołowych uczelni, jak UC Berkeley, Uniwersytet Paryski czy Oxford Man Institute. Graphcore słynie z Intelligence Processing Unit (IPU), najbardziej zaawansowanego procesora na świecie. 

Początki Efisco także sięgają 2016 roku. Firma powstała w Charkowie, tworzy spersonalizowane rozwiązania dla swoich klientów, stara się zminimalizować procesy administracyjne, łącząc różne działy klienta pod jednym dachem. Zatrudnia pracowników w imieniu swoich klientów i umieszcza ich w jednym ze swoich biur, zapewniając pełny cykl usług administracyjnych. 

Efisco otworzyło biuro w Gdańsku, by łatwiej dotrzeć do swoich kluczowych klientów w Europie, głównie w Skandynawii. Ale także ze względu możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników kończących studia na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej. 

Z podobnych powodów w Gdańsku swój oddział otworzyło Graphecore, które mieści się w Alchemia Business Center. 

"Graphcore buduje swój zespół w Gdańsku, pozyskując specjalistów na wszystkie stanowiska związane z inżynierią oprogramowania, w tym z rozwojem Poplar: własnego oprogramowania AI Graphcore. Umożliwi to wdrożenia dużych systemów, takich jak centra danych sztucznej inteligencji (AI) w chmurze, a także zapewnianie bezpośredniego wsparcia klientom optymalizującym obciążenia systemów Graphcore" - informuje firma w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. - "Polska zapewnia bogactwo talentów, żywą społeczność technologiczną i atrakcyjną lokalizację na wybrzeżu bałtyckim, co czyni ją fantastycznym miejscem, by przyspieszyć prace nad rozwojem oprogramowania".

Liczba zatrudnionych w Graphcore do końca 2021 roku ma sięgnąć do 30 osób. Z kolei Efisco do końca 2022 roku planuje rozbudować gdański oddział do około 40 pracowników.

 

TV

100-lecie ulicy Krętej