• Start
  • Wiadomości
  • Fiński potentat z branży drzewnej otworzył drugie biuro usług w Gdańsku

Fiński potentat z branży drzewnej ma drugie biuro w Gdańsku. Ponad 100 miejsc pracy

Metsä - wiodący europejski koncern działający w branży drzewnej - otworzył w środę, 19 kwietnia, w Gdańsku nowe centrum usług, w którym zatrudnia ponad 100 osób. Biuro fińskiej firmy działa w naszym mieście już od 2012 r. Pracownicy Metsy w nowym centrum wsparcia łańcucha dostaw zajmują się obsługą klientów w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, w 36 krajach. - To nowe atrakcyjne, innowacyjne miejsca pracy w naszym mieście - podkreślił podczas uroczystości inauguracji nowego oddziału fińskiej spółki Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 
19.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób, kobiet i mężczyzn, przecinających nożyczkami wstęgę o zielonym kolorze
Tradycyjne przecięcie wstęgi zainaugurowało oficjalnie działalność nowego biura fińskiej firmy w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Iloma językami władają pracownicy Metsä w Gdańsku?

Nowo otwarte centrum usług Metsä Board znajduje się w biurowcu przy ul. Jana Heweliusza 18
 
– Centrum zapewnia obsługę klienta i wsparcie logistyczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Ponad 100-osobowy zespół, w tym 74 specjalistów ds. obsługi klienta i 26 specjalistów ds. logistyki, obsługuje ponad 1000 klientów w 36 krajach i współpracuje z około 150 dostawcami. Nasz zespół posługuje się 13 językami, w których firma świadczy swoje usługi – poinformowała dyrektorka biura w Gdańsku Eeva Kokkonen

W czym specjalizuje się fińska firma?

Metsä Board – część Metsä Group - wytwarza materiały pochodzenia drzewnego.

Fińska Metsä Group otworzyła siedzibę w Gdańsku

Finowie są największym na świecie producentem powlekanych białych kraftlinerów (wytrzymały papier opakowaniowy - przyp. red.), w których wykorzystują czyste włókna pierwotne. Te natomiast pochodzą z drewna z lasów północnej Europy, zarządzanych w sposób zrównoważony. Firma podkreśla, że sadzi 4 nowe drzewa w zamian za jedno ścięte. Fińskie przedsiębiorstwo produkuje też tekturę litą. 

Inwestycja Metsy wpisuje się w rozwój Gdańska

Zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski przypomniał, że prowadzona jest obecnie dyskusja z mieszkańcami na temat Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus. - Oczywiście, taki dokument jest niezwykle ważny. Natomiast dla nas szczególnie jest istotne jest takie wydarzenie, jak to dzisiejsze, które pokazuje, jak dana inwestycja i firma, wpisuje się dokładnie w cele rozwojowe miasta - dodał.

Amerykańska firma z branży IT otworzyła w Gdańsku swoje pierwsze biuro w Polsce

Podkreślił, że Metsä oferuje w Gdańsku nowe atrakcyjne, innowacyjne miejsca pracy. - To fantastyczny zespół, który jest bardzo kompetentny, bo kompetentnych ludzi w naszym mieście i regionie nie brakuje. I wiele firm, jak widać, z tego zasobu i potencjału ludzkiego korzysta - zaznaczył. 
 
- To też, przede wszystkim, zrównoważony rozwój, na którym również osadzone są wartości fińskiego przedsiębiorstwa. I to pokazuje kierunek, w którym chcemy jako miasto zmierzać - zaznaczył Piotr Borawski.

Ile osób pracuje w sektorze usług w Pomorskiem?

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski powiedział, że sektor nowoczesnych usług biznesowych, który w Gdańsku reprezentuje Metsä, dał sobie radę z globalnym kryzysem wywołanym najpierw pandemią COVID-19, a następnie wojną w Ukrainie
 
Mężczyzna w garniturze przemawiający do kilkunastu osób zgromadzonych w biurze
Przemawia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski, od lewej: Mika Joukio - dyrektor generalny Metsä Board i Wiesław Byczkowski - wicemarszałek pomorski 
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dodał, że według badań Banku Światowego, analizujących atrakcyjność inwestycyjną regionu pomorskiego, nowoczesne usługi biznesowe to jedna z “machin napędowych” rozwoju Pomorza.
 
- Na Pomorzu w tej branży pracuje dziś ok. 36 tysięcy osób. I dzięki Metsä liczba ta ulegnie powiększeniu. Chcę podkreślić, że ok. 25 proc. naszego regionalnego programu operacyjnego ze środków UE na lata 2021-2027 zostało przeznaczone na szeroko rozumiane wsparcie dla sektora nowoczesnych usług oraz wsparcie ogólnie biznesu. To świadczy o naszym zdeterminowaniu i dostrzeganiu wagi tego typu działalności w województwie pomorskim - nadmienił wicemarszałek województwa pomorskiego.

Jakie są plany inwestycyjne Metsä Board?

Mika Joukio, dyrektor generalny Metsä Board, mówił o nowych inwestycjach firmy. 
 
- W 2023 roku Metsä Board zwiększy swoje moce produkcyjne w zakresie tektury litej i białych kraftlinerów po zakończeniu inwestycji w Husum w Szwecji i Kemi w Finlandii. Rozpoczęliśmy również wstępne prace inżynieryjne dla nowej fabryki tektury litej w Kaskinen w Finlandii, o rocznej zdolności produkcyjnej 800 000 ton, a decyzja o inwestycji ma zostać podjęta najwcześniej w 2024 roku – podał Mika Joukio.

Fińska firma otwarta na uczelnie

Metsä Group współpracuje z gdańskimi uczelniami. Organizuje w swoim biurze letnie praktyki oraz dni otwarte dla studentów. 
Łącznie, centrum usług Metsä zatrudnia obecnie w Gdańsku ponad 300 osób.

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami