Finansowa pomoc dla osób z niepełnosprawnością - nie przegap terminu

Do środy, 31 sierpnia, osoby z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie likwidacji barier, utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. To wsparcie z programu „Aktywny samorząd” w 2022 roku. Środki na jego realizację pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
04.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach Aktywnego samorządu  można dostać m.in. pomoc w zakupie wózka o napędzie elektrycznym
W ramach "Aktywnego samorządu" można dostać m.in. pomoc w zakupie wózka o napędzie elektrycznym
fot. pixabay.com

To przydatna, bardzo konkretna pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkanki i mieszkańców z niepełnosprawnością do skorzystania z oferty „Aktywnego samorządu”.

Nowoczesna proteza, prawo jazdy

Wsparcie dotyczy m.in. likwidacji utrudnień transportowych, w poruszaniu się oraz w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym. Program przewiduje pomoc finansową np.:

  • w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności), z dysfunkcją narządu ruchu,
  • w uzyskaniu prawa jazdy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją słuchu wymagającą korzystania z usług tłumacza języka migowego,
  • w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności) i dysfunkcją, która uniemożliwia im poruszanie się na wózku o napędzie ręcznym.

Osoby ze stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Szczegółowe wiadomości o tegorocznej ofercie programu są dostępne m.in. na portalu PFRON.

Specjaliści służą informacją

Mieszkanki i mieszkańców prosimy o składanie wniosków w ramach „Aktywnego samorządu” w 2022 roku do gdańskiego MOPR, najlepiej poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia. Jest też możliwość złożenia wniosku osobiście w Wydziale Integracji i Rehabilitacji MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A, 80-432 w Gdańsku lub drogą pocztową.

W razie pytań, wątpliwości informacją i wsparciem służą zainteresowanym specjaliści Wydziału, pod numerem tel.: 58 320 53 48.