• Start
 • Wiadomości
 • Finał Ligi Europy UEFA w Gdańsku - jakie zmiany organizacji ruchu. Niezbędnik kibica i mieszkańca

Finał Ligi Europy UEFA w Gdańsku - jakie zmiany organizacji ruchu. Niezbędnik kibica i mieszkańca

W środę, 26 maja o godz. 21.00 na Polsat Plus Arena Gdańsk rozegrany zostanie mecz finałowy Ligi Europy. W związku ze spotkaniem zmieni się organizacja ruchu wokół stadionu, w rejonie lotniska oraz Śródmieścia Gdańska. Uruchomione zostaną też specjalne kursy autobusowe i tramwajowe, dzięki którym kibice będą mogli bezpiecznie dotrzeć na bursztynowy stadion.
24.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przystanek tramwajowy na ul. Marynarski Polskiej przy Polsat Plus Arena Gdańsk na co dzień jest jednym z przystanków na trasie między Śródmieściem a Nowym Portem - jego wyjątkowość wynika z kształtów wiaty, nawiązujących do architektury stadionu. W dniu meczu właśnie przez ten przystanek przewina się tysiące kibiców - głównie obcokrajowców sympatyzujących z Manchesterem United
Przystanek tramwajowy na ul. Marynarski Polskiej przy Polsat Plus Arena Gdańsk na co dzień jest jednym z przystanków na trasie między Śródmieściem a Nowym Portem - jego wyjątkowość wynika z kształtów wiaty, nawiązujących do architektury stadionu. W dniu meczu właśnie przez ten przystanek przewina się tysiące kibiców - głównie obcokrajowców sympatyzujących z Manchesterem United
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


ZOBACZ: SPECJALNA PODSTRONA POŚWIĘCONA FINAŁOWI LIGI EUROPY UEFA 2021 

 

Środowy mecz między Villarreal CF a Manchesterem United oglądać będzie na żywo 9,5 tys. kibiców - w tym po 2000 Hiszpanów i Anglików z obu fanklubów.

- Zaszczytem dla mnie, jako gospodarza miasta, a także dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan jest gościć największe gwiazdy światowej piłki nożnej. Po sportowych emocjach zostańcie w naszym mieście. Chwile wytchnienia znajdziecie na spacerze malowniczymi uliczkami Starego i Głównego Miasta, odnajdziecie tam ducha tysiącletniego Gdańska - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Gdańsk wita kibiców

- Większość kibiców, zarówno Manchester Utd. jak i  Villarreal przyleci do Gdańska w dniu meczu. Jest natomiast około 400 osobowa grupa kibiców Villarreal, która przybędzie do naszego miasta już dzień wcześniej - wyjaśnia Zbigniew Weinar, koordynator przygotowań Miasta Gdańska do Finału Ligi Europy. - Ci, którzy lotami czarterowymi przylecą w dniu meczowym będą odprawiani w dwóch terminalach: Kibice Villarreal w starym terminalu pierwszym, a Manchester Utd. w drugim. 

Zgodnie z zasadą, którą wprowadziła UFEA, loty czarterowe muszą być powiązane z wyczarterowanymi autokarami. 

- W związku z tym, pod terminalem nr 1 podstawione będą autokary dla kibiców Villarreal, zaś na pętli autobusowej specjalne autokary czekać będą na kibiców angielskich. Autobusy zawiozą kibiców obu drużyn bezpośrednio na Stadion Gdańsk - dodaje Zbigniew Weinar.

Z przystadionowych parkingów, będą z kolei kursowały autobusy wahadłowe, które przetransportują kibiców do centrum miasta. Część autobusów będzie dojeżdżać do przystanku zlokalizowanego przy ul. Bogusławskiego, w okolicy Katowni. W założeniu autobusy te mają przewozić kibiców Villarreal. Fani drużyny przeciwnej, zostaną przewiezieni na parking przy ul. Długie Ogrody.

 

 

- Centralnym punktem łączącym wędrówki kibiców obu drużyn po naszym mieście jest Most Zielony, na którym będzie stała 3 metrowa makieta Pucharu Ligi Europy - informuje Zbigniew Weinar.

Bramy stadionu zostaną otwarte o godz 18.00. Docelowy transport na mecz rozpocznie się o godz. 17.30. Zorganizowani kibice, którzy wcześniej dostali się do Śródmieścia autobusami wahadłowymi, wracają na stadion w ten sam sposób. Natomiast dla pozostałych, będzie uruchomiona linia tramwajowa T60. Tramwaj ten będzie kursował z przystanku Brama Wyżynna, zatrzymując się tylko na przystanku Dworzec Główny, dojeżdżać będzie bezpośrednio na przystanek Stadion. 

Dodatkowo w dniu meczu, od godz. 18.00 z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy będzie kursował autobus linii Airport Express. Dzięki temu połączeniu, wszyscy ci, którzy przylecą do Gdańska na krótko przed meczem, będą mogli sprawnie dostać się bezpośrednio na stadion. Po meczu ponownie kursować będą linie wahadłowe do centrum, tramwaj T60 oraz linia Airport Express, którą będzie można dojechać na gdańskie lotnisko. Dla kibiców, którzy w okolicach stadionu będą oczekiwać na swoje połączenie, przygotowany będzie catering oraz toalety. 

 

Mapka przedstawiająca teren Portu Lotniczego w Gdańsku. Herbami klubów oznaczono miejsca, gdzie będą wysiadać kibice, którzy przylecą samolotami czarterowymi. Przy Terminalu 1 będą to fani Villarrealu CF, przy Terminalu 2 - Manchesteru United
Mapka przedstawiająca teren Portu Lotniczego w Gdańsku. Herbami klubów oznaczono miejsca, gdzie będą wysiadać kibice, którzy przylecą samolotami czarterowymi. W Terminalu 1 będą to fani Villarrealu CF, w Terminalu 2 - Manchesteru United
UMG

 

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Przedstawiamy informacje, jak dojechać na stadion, jak z niego wrócić oraz jakie będą inne zmiany w organizacji komunikacji miejskiej.

Ważne informacje:

 • wszystkie niezbędne informacje o meczu są dostępne na stronie visitgdansk
 • każdy pasażer posiadający bilet wstępu na mecz UELF w wersji papierowej lub w aplikacji mobilnej może podróżować bezpłatnie tramwajami i autobusami w sieci ZTM Gdańsk od godz. 00:01 dnia 25.05.2021 r. do godz. 23:59 dnia 27.05.2021 r., uprawnienie dotyczy również pociągów SKM i PolRegio w identycznym okresie na obszarze miast: Gdańsk, Sopot, Gdynia
 • z uwagi na mecz nastąpią też zmiany w organizacji ruchu pozostałych linii autobusowych i tramwajowych; tramwaje nie będą jeździć ul. Jana z Kolna
 • nie będzie możliwości dojazdu koleją pod stadion
 • przystanki tramwajowe „Żaglowa AmberExpo” i „Mostostal” od około godz. 17:30 nie będą obsługiwane
 • przez cały dzień linie 149, 158, 249, 283 będą funkcjonować wg stałego rozkładu jazdy

 

JAK DOJECHAĆ NA MECZ I Z NIEGO WRÓCIĆ?

 

TRAMWAJE

 • Linia 60

Będzie uruchomiona specjalna linia pospieszna z centrum do stadionu. Linia będzie funkcjonować od około godz. 17.30 co 3-4 minuty. Trasa linii: Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Stadion. Przystankami dla pasażerów będą wyłącznie: „Brama Wyżynna” 01, Dworzec Główny 01, Stadion 02 (końcowy). Na pozostałych przystankach tramwaje nie będą się zatrzymywać.  

 

ODWOZY PO MECZU

Tramwaje będą jeździć co około 1,5 minuty, w zależności od liczby pasażerów. Linia będzie funkcjonować na trasie: Stadion - Dworzec Główny - Brama Wyżynna. Przystankami dla pasażerów będą wyłącznie: „Stadion” 01, „Dworzec Główny” 02, „Brama Wyżynna” 02 (końcowy). Na pozostałych przystankach tramwaje nie będą się zatrzymywać.

Zmiany na pozostałych liniach tramwajowych:

 • Linia 7

Od około godz. 17.30 tramwaje nie będą zatrzymywać się na przystankach „Żaglowa - AmberExpo” 02 i „Mostostal” 02.

 • Linia 8

Kursy ze Stogów do Jelitkowa w godz. od około godz. 17.30 do około godz. 21.00, skierowane zostaną trasą objazdową, od przystanku „Dworzec Główny” 01 do przystanku „Wyspiańskiego” 01 przez al. Zwycięstwa i al. Hallera. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie objazdu.

Kierunek przeciwny, do Stogów – bez zmian.

 • Linia 10

W kierunku Nowego Portu od około godz. 17.30 do około godz. 21.00 nie będą obsługiwane przystanki „Żaglowa – AmberExpo” 02 i „Mostostal” 02.

Kurs o godz. 22.42 z Nowego Portu do Brętowa, przesunięty zostanie na godz. 22.29 i wykonany trasą zmienioną, od przystanku „Władysława IV” 01 do przystanku „Twarda” 02 przez Brzeźno, al. Hallera i ul. Kliniczną.

 

AUTOBUSY

 • Linia AE

Od godz. 18.00 do godz. 21.00 z częstotliwością co 20 minut zostanie uruchomiona linia pospieszna AE. Odjazdy z przystanku „Port Lotniczy” bezpośrednio na stadion. Autobusy będą zatrzymywać się wyłącznie na przystankach: „Port Lotniczy” 04, Harfowa” 01, „Potokowa” 01, „Galeria Bałtycka” 07, „Kochanowskiego” 01.

 

ODWOZY PO MECZU

Po meczu częstotliwość kursowania uzależniona jest od liczby pasażerów. Powrót tą samą trasą. 

 • Linia 958

Między Wrzeszczem PKP a stadionem zostanie uruchomiona linia wzmacniająca 958. Autobusy jeździć będą na trasie Wrzeszcz PKP – Stadion trasą linii 158 od około godz. 18.00 do około godz. 21.00, co 10 minut. Zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie (jak linia 158).

 • Linie 148 i 158

Po zakończeniu meczu z przystanku „Stadion” 06 zostaną uruchomione kursy linii autobusowej 148 do Żabianki SKM i 158 do Wrzeszcza PKP.

Pozostałe zmiany:

Od godz. 04.00 26.05.2021 r. do godz. 04.00 27.05.2021 r. obowiązywać będą trasy objazdowe dla linii 106, 111, N9 i N1. Ma to związek z zamknięciem dla ruchu drogowego Długich Ogrodów. 

 • 106, N9, N11 -  od przystanku „Brama Żuławska” 05 do przystanku „Dolna” 01 autobusy pojada trasą przez: Podwale Przedmiejskie - Łąkową - Dolną - Kamienną Groblę.
 • 111 - od przystanku „Brama Żuławska” 05 do przystanku „Śluza” 01 przed ulice: Podwale Przedmiejskie – Łąkowa – Śluza.

 

W rejonie stadionu Miasto przygotowało specjalne miejsca parkingowe i oddzielne strefy, gdzie z autobusów wysiadać będą kibice obu drużyn
W rejonie stadionu Miasto przygotowało specjalne miejsca parkingowe i oddzielne strefy, gdzie z autobusów wysiadać będą kibice obu drużyn
UMG

 

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

 

LOTNISKO

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą w dzień meczu, tj. 26 maja. Od godzin porannych w rejonie lotniska wyłączony zostanie jeden z pasów ruchu w relacji do portu lotniczego. Zostanie on przeznaczony na parking dla autobusów, które dowiozą kibiców drużyn Villareal oraz Manchesteru United do ich punktów zbiórki wyznaczonych przy Stadionie Gdańsk.

 

STADION

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą 26 maja.

 

MARYNARKI POLSKIEJ

Zmiany polegać będą na zawężeniu jezdni do jednego pasa ruchu ul. Marynarki Polskiej po obu stronach ronda. Na wyłączonych z ruchu pasach wyznaczone zostaną miejsca postojowe:

 • dla samochodów osobowych – od ul. Żaglowej do ul. Reja
 • dla autobusów czarterowych kibiców Manchesteru United – od ronda do ul. Wyzwolenia
 • dla taksówek – rejon stacji paliw przy skrzyżowania ul. Marynarki Polskiej z ul. Żaglową.

 

ŻAGLOWA I UL. POKOLEŃ LECHII GDAŃSK

 • od godzin porannych do godz. 16.00 - zamknięcie ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i Żaglowej na odcinku do wyjazdu z Urzędu Skarbowego
 • od godz. 16.00 – zamknięcie ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i Żaglowej na całej długości.

Wjazd na ul. Żaglową i ul. Pokoleń Lechii Gdańsk zapewniony zostanie dla personelu szpitala tymczasowego w Amber Expo oraz dla osób posiadających uprawniające wjazdówki. Osoby udające się do punktu szczepień w Amber Expo prosimy o pozostawienie samochodów na tymczasowych parkingach na ul. Marynarki Polskiej

 

UCZNIOWSKA

Ul. Uczniowska zostanie zamknięta na odcinku od tzw. ul. Nowej Gdańskiej (łącznik z al. Płażyńskiego) do ul. Starowiejskiej

 

MIEJSCA POSTOJOWE W REJONIE STADIONU

W okolicach Polsat Plus Arena Gdańsk kibice oprócz miejsc postojowych na ul. Marynarki Polskiej będą mogli skorzystać z parkingów przy ul. Czarny Dwór, przy al. Hallera (w rejonie skrzyżowania z ul. Dworską).

 

ŚRÓDMIEŚCIE

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą ul. Długie Ogrody oraz Bogusławskiego. W tych miejscach znajdują się przystanki dla kibiców drużyn Manchesteru United oraz Villareal. Stamtąd kibice tych zespołów będą dowożeni na stadion.

 

DŁUGIE OGRODY

Ul. Długie ogrody zostanie zamknięta dla ruchu od wtorku 25 maja od godz. 22:00 przez cały dzień meczowy 26 maja. Otwarte pozostaną wjazd od skrzyżowania z ul. Elbląską  i ul. Siennicką oraz wyjazd z ul. Długie Ogrody na ul. Łąkową. Objazd poprowadzony będzie do ulic Św. Barbary oraz Szafarnia. Ulice Długa Grobla, Seredyńskiego, Krowoderska, Św. Barbary, Szafarnia, Łąkowa oraz Szopy będą ulicami bez przejazdu.

W czasie zamknięcia ul. Długie Ogrody możliwy będzie tylko wyjazd pojazdów zaparkowanych na miejscach postojowych.

 

BOGUSŁAWSKIEGO

W dniu meczu, 26 maja na ul. Bogusławskiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Zbytki do ul. Okopowej. Na ul. Bogusławskiego wprowadzone zostanie ograniczenie w parkowaniu pojazdów.

Dodatkowo na ul. Podwale Przedmiejskie na odcinku od ul. Słodowników do ul. Zbytki wyznaczone zostaną miejsca postojowe dla pojazdów ZTM obsługujących kibiców Villarreal. Autokary będą mogły zawracać na skrzyżowaniu z ul. Chmielną.

 

Również w Śródmieściu kibice obu klubów wsiadać do autobusów i wysiadać będą na oddzielnych przystankach, które zaznaczono herbami klubów. Będą mogli spotkać się na Głównym Mieście - w pół drogi między przystankami jest Zielony Most, na którym od soboty będzie stała makieta pucharu Ligi Europy UEFA. Można sobie tylko wyobrażać ten tłum osób, które zrobią sobie przy niej selfie
Również w Śródmieściu kibice obu klubów wsiadać do autobusów i wysiadać będą na oddzielnych przystankach, które zaznaczono herbami klubów. Będą mogli spotkać się na Głównym Mieście - w pół drogi między przystankami jest Zielony Most, na którym od soboty będzie stała makieta pucharu Ligi Europy UEFA. Można sobie tylko wyobrażać ten tłum osób, które zrobią sobie przy niej selfie
UMG

 

Czarno-pomarańczowy Gdańsk

Z powodu covidowych ograniczeń, większość imprez towarzyszących finałowi, niestety nie będzie mogła się odbyć. Mimo to, w Gdańsku będzie można poczuć atmosferę wielkiego piłkarskiego święta. W maju, obowiązującymi kolorami w naszym mieście są pomarańczowy i czarny – barwy, które dominują na wszystkich przygotowanych przez UEFA projektach graficznych dotyczących gdańskiego finału. Od stycznia 2020 po gdańskich torach jeżdżą 2 tramwaje N8C promujące Finał Ligii Europy. W miejscach, które zgodnie z uchwałą krajobrazową, służą do ekspozycji różnych treści informacyjnych i reklamowych, teraz zobaczyć można niemal wyłącznie projekty dotyczące majowego finału. Informacji o wydarzeniu nie zabrakło więc na ekranach zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej, na wiatach przystankowych oraz na wielu miejskich citylightach. Całe miasto wypełnilo się też flagami. Zawiły one wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w Gdańsku. Większość z nich przedstawia znak graficzny gdańskiego finału, ale część prezentuje emblematy finałowych drużyn - Villarreal i Manchester Utd. Kolejną atrakcją są cztery kubiki, które spotkać  można w czterech miejscach w obrębie centrum Gdańska. Jeden z finałowych boxów ustawiony jest między Złotą Bramą a Katownią, drugi stanął na Długim Targu w okolicy Fontanny Neptuna, kolejne dwa znajdują się na ul. Stągiewnej i na Targu Rybnym. Są to sześciany o wymiarach 3m, które przedstawiają zarówno zdjęcia obu drużyn, jak i charakterystyczną, pomarańczowo-czarną grafikę gdańskiego Finału Ligi Europy. Kibice będą też mogli zrobić sobie efektowne zdjęcie z wielkim pucharem, który stanie na Moście Zielonym.       

Pasażerowie przylatujący do Gdańska nie będą mieli wątpliwości, że to właśnie Gdańsk jest gospodarzem jednego z największych wydarzeń sportowych tego roku. Podróżni, którzy skorzystają z gdańskiego lotniska, na pewno zauważą efektowne, wielkoformatowe siatki prezentujące treści związane z majowym finałem.

ZOBACZ: SPECJALNA PODSTRONA POŚWIĘCONA FINAŁOWI LIGI EUROPY UEFA 2021 

 

TV

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, z wizytą w Gdańsku