• Start
  • Wiadomości
  • Film kampanii Gdańsk Miastem Równości walczy o nagrodę publiczności

Film kampanii Gdańsk Miastem Równości walczy o nagrodę publiczności. Zagłosuj!

Film kampanii Gdańsk Miastem Równości walczy o nagrodę publiczności Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Głosować można do północy, 28 września poprzez formularz przygotowany przez organizatora wydarzenia. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 września, o godz. 18.00 w Kinie Rialto w Poznaniu.
24.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Troje osób tłumie: uśmiechają się, kobiety mają na głowach chusty, wznoszą dwa palce na znak victorii
Na zdjęciu (w białej chuście) Susanna İzzetdinova, jedna z bohaterek gdańskiego filmu wraz z córką Azimą. Susanna İzzetdinova zamieszkała w Polsce - w Gdańsku - osiem lat temu. Do Gdańska uciekła z czwórką dzieci przed rosyjską okupacją Krymu. Na Krymie ukończyła ekonomię, już w Gdańsku pracę socjalną i animację kultury, ale nie pracuje w wyuczonych zawodach. W 2019 roku otworzyła w Dolnym Wrzeszczu swoją piekarnię “Azima Tatarskie Przysmaki”
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk Miastem Równości – kampania społeczna

Idea Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” nawiązuje do Agendy ONZ i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które obejmują priorytetowe kwestie najbardziej trapiące nasz współczesny świat. O Złote, Srebrne, Brązowe Tarcze oraz Nagrodę Publiczności walczy 41 filmów z całego kraju. Konkurs podzielono na trzy kategorie: biznes, NGO i instytucje publiczne, w tym samorządy.

Osiem minut, 9 ludzkich historii. Poruszający klip kampanii Gdańsk Miastem Równości. PREMIERA

O czym jest gdański film?

Szansę na nagrodę, zarówno jury, jak i publiczności, ma film kampanii Gdańsk Miastem Równości. 8-minutowy spot prezentuje historie dziewięciorga gdańszczanek i gdańszczan. Przedstawione historie, którym towarzyszy muzyka skomponowana przez Smolika pokazują, że w naszym mieście każdy zasługuje na szacunek i pomoc - niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, sprawności, orientacji czy sytuacji ekonomicznej. Gdańsk jest miastem otwartym, od lat konsekwentnie pomagającym budować życie mieszkańców bez nietolerancji i wstydu.

W nagrodzonym spocie wystąpili wyłącznie gdańszczanki i gdańszczanie. Każda z tych osób jest inna, niektóre pochodzą z dalekich krajów - w tej różnorodności łączy je miłość do Gdańska i otwartość na innych ludzi. Są to:
 
  • Paweł Szymkowiak
  • Emilia Mirek
  • Susanna Izzetdinova
  • Anna Butrym
  • Paulina Pohl
  • Radzisław Jusis
  • Nina Abe
  • Danuta Sowińska
  • Michał Milka
Naklejki - na tęczowym tle hasło w języku polskim i angielskim: Każda osoba mile widziana
Hasła gdańskiej kampanii - w naszym mieście każdy zasługuje na szacunek i pomoc, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, sprawności, orientacji czy sytuacji ekonomicznej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Jak i do kiedy głosować?

Głosować można do północy, 28 września poprzez formularz przygotowany przez organizatora wydarzenia. Łącznie można wybrać trzy filmy, po jednym z każdej kategorii. Gdański spot można znaleźć w kategorii instytucje publiczne, w tym samorządy.

Zobacz FILM

Wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane filmy można obejrzeć na kanale YouTube: Festiwal Filmów Odpowiedzialnych.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 września, o godz. 18.00 w Kinie Rialto w Poznaniu.

Filmy różnorodne tematycznie

Zgłoszenia nadsyłane na Festiwal Filmów odpowiedzialnych „17 Celów” co roku zaskakują swoim zróżnicowaniem. W festiwalowych kategoriach odnajdują się przedstawiciele każdego z trzech sektorów. Poruszają tematy, które pozornie nie mają ze sobą związku, jednak łączy je zaangażowanie w sprawy społeczne. Przez lata jury miało okazję zapoznać się z filmami m.in. na temat sprawiedliwego handlu, migracji, równości, ekologicznych rozwiązań, ochrony zasobów naturalnych, czy międzynarodowych działań wolontariuszy na rzecz potrzebujących.

Wśród tegorocznych zgłoszeń, bardzo ważnym tematem pozostaje dbałość o klimat i środowisko naturalne, społeczna odpowiedzialność biznesu, a także różne formy zaangażowania wolontariuszy
w ramach działalności organizacji pozarządowych. Z pewnością każdy odnajdzie tam tematy bliskie jego sercu.

Dziewczyna siedzi na kolanach chłopaka i oboje mają ręce złożone do oklasków. W tle inne osoby
Premiera teledysku Gdańsk Miastem Równości odbyła się 3 czerwca 2022 r. w amfiteatrze w Parku Oruńskim. Połączono ją z koncertem, w którym udział wzięli: Smolik, Kev Fox oraz John Porter. Na zdjęciu: zachwycona publiczność
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wspólny mianownik – 17 Celów

Tytuł Festiwalu, jak i data jego organizacji bezpośrednio nawiązują do Agendy ONZ. We wrześniu 2015 r. na Szczycie ONZ w Nowym Jorku światowi przywódcy przyjęli Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań, które mają być osiągnięte do 2030 roku by poprawić sytuację na świecie.  17 Celów to nic innego jak plan rozwoju świata, realizowany przez wszystkie państwa, zarówno rozwijające się, jak i rozwinięte, to działania odnoszące się do 5 strategicznych obszarów takich jak:

  • ludzie,
  • planeta,
  • dobrobyt,
  • pokój,
  • partnerstwo.

Gdańsk Miastem Równości

Gdańsk jako miasto dla wszystkich – taki jest główny cel kampanii społecznej, która oficjalnie wystartowała 1 lutego 2022 roku. Główne założenia to: równe prawa oraz sprzeciw wobec mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji. W kampanii poruszane są takie obszary dyskryminacji jak pochodzenie, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja psychoseksualna, religia, sytuacja ekonomiczna. Kampania społeczna jest kolejnym elementem uchwalonego przez Radę Miasta, w 2018 roku, Gdańskiego Modelu Na Rzecz Równego Traktowania. Działania na rzecz tolerancji i równego traktowania prowadzone są jednocześnie przez wiele jednostek w tym Radę ds. Równego Traktowania, Radę Imigrantek i Imigrantów czy Gdańskie Centrum Równego Traktowania.

oprac. AU