• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Sztuki Ulicznej. Zbiórka środków na Centrum Opieki Wytchnieniowej

Festiwal Sztuki Ulicznej. Zbiórka środków na Centrum Opieki Wytchnieniowej

Festiwal Sztuki Ulicznej rozlokuje się w najbliższą sobotę, 24 września 2022 r., w czterech miejscach na terenie Śródmieścia. Tam, na niewielkich scenach wystąpią artyści, których często spotykamy w przestrzeni miasta, gdy zbierają pieniądze do kapelusza śpiewając, grając na instrumentach czy prezentując ewolucje. Tym razem postanowili działać razem w szczytnym celu. Gdzie ich znaleźć i jak wesprzeć?  
( Publikacja: 23.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miłosz Stopiński (Freestyle football)
Miłosz Stopiński trenuje freestyle football
mat. FB Miłosz Stopiński

Festiwal Sztuki Ulicznej - szczytny cel

Muzycy, tancerze, freestylerzy - w sobotę, 24 września 2022 r., w godz. 12-18, wezmą udział w Festiwalu Sztuki Ulicznej, którego organizatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. 

- Obok Bramy Wyżynnej, Neptuna, na Moście Zielonym i przy Baszcie Łabędź niedaleko karuzeli, na niewielkich scenkach występować będą osoby, które spotykamy na mieście, gdy prezentują swoje artystyczne umiejętności - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Tym razem zamiast ich symblicznego “kapelusza”, pojawią się wolontariusze. 

Zobacz program "Tym żyje Gdańsk":


Tego dnia w Gdańsku spotkamy więc dziesiątki osób w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach hospicyjnych z napisem “Podaruj urlop” i to oni będą zbierali do puszki pieniądze w intencji budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Adrian Lipskee Lipiński (poppnig) - pochodzi i mieszka w Nowym Porcie w Gdańsku. Tańczy od dziecka, jest też choreografem i instruktorem tańca
Adrian Lipskee Lipiński (poppnig) - pochodzi i mieszka w Nowym Porcie w Gdańsku. Tańczy od dziecka, jest też choreografem i instruktorem tańca
mat. FB Adrian Lipskee Lipiński

Dbanie o podopiecznych to całoroczna praca bez przerw

Centrum Opieki Wytchnieniowej ma być bezpiecznym miejscem dla osób wymagających stałego nadzoru oraz dla ich opiekunów, którzy dbając i zajmując się niesamodzielnymi dziećmi bądź dorosłymi, nie mieli dotąd ani chwili dla siebie. Teraz, gdy ich podopieczni znajdą się pod troskliwym okiem specjalistów, będą mogli wreszcie odpocząć. 

Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej rozpoczęła się w lutym 2022 roku z inicjatywy Fundacji Hospicyjnej. Na uruchomienie centrum potrzeba jeszcze 1 500 000 zł. W tym celu założono już zbiórkę pieniężną na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Teraz do pomocy dołączają ludzie sztuki.

Mikołaj Bogdański śpiewa i gra na gitarze
Mikołaj Bogdański śpiewa i gra na gitarze
fot. mat. FB Mikołaj Bogdański

Kogo zobaczymy na scenie?

Muzyka mowy, czyli jak można grać bez użycia instrumentów

Ośmioro artystów i artystycznych zespołów krążyć będzie tego dnia pomiędzy czterema sceniami. Wystąpią m.in.: Miłosz Stopiński, który żongluje piłką lepiej niż Lewandowski, śpiewająca i grająca na banjo Wiktoria Rogowska, Adrian Lipskee Lipiński tańczący popping (styl tańca ulicznego), gitarzysta i wokalista Mikołaj Bogdański czy zajmujący się beatboxem Adam Bryszkiewicz (Quanti). 

Adam Quanti  Bryszkiewicz jest beatboxerem, kilka lat temu prowadził zajęcia w Scenie Muzycznej GAK
Adam "Quanti" Bryszkiewicz jest beatboxerem, kilka lat temu prowadził zajęcia w Scenie Muzycznej GAK
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

“Przyjdź, baw się razem z nami i pomóż nam spełniać marzenia!” - apelują organizatorzy Festiwalu Sztuki Ulicznej.


Szczegóły dotyczące budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej dostępne są na stronie kampanii "Podaruj urlop".