Kino w Trampkach to filmy dla dzieci i młodzieży. “Chcemy, by patrzyły mądrze na świat”

Po dwóch edycjach online Kino w Trampkach powraca nad Bałtyk! W programie, oprócz pokazów najlepszych produkcji dziecięcych i młodzieżowych, warsztaty i spotkania po projekcjach. Festiwal odbędzie się w dniach 2-7 grudnia w różnych lokalizacjach w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej. Szczegółowy program i rezerwacja miejsc dostępna na www.kinowtrampkach.pl.
( 01.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino w Trampkach to seanse filmowe, warsztaty i spotkania po projekcjach
Kino w Trampkach to seanse filmowe, warsztaty i spotkania po projekcjach
fot. Bartosz Bańka

Dla kogo Kino w Trampkach 

Pokazywane w ramach festiwalu Kino w Trampkach filmy to świeże, współczesne obrazy, gdzie młodzi zapoznają się z historiami ich rówieśników z różnych stron świata. To inspirujące spotkania z twórcami, ciekawe dyskusje filmowe i kreatywne warsztaty.

- Wiemy, że filmy kształtują naszą wizję świata i sposób postrzegania innych kultur. Zanim dzieci nauczą się mówić i czytać, uczą się patrzeć. Chcemy, by patrzyły mądrze na świat. Chcemy, by repertuar oraz dodatkowe aktywności zwiększały u uczestników wrażliwość, otwierały na różnorodność kulturową, wpływały na ciekawość, otwartość i życzliwość wobec innych - mówi Agnieszka Drzewiecka-Protić, założycielka festiwalu.

Dziecięce wolontariat i jury

Ważnym elementem programowym jest zaangażowanie dzieci w tworzenie festiwalu poprzez udział m.in. w wolontariacie czy dziecięce jury. Bycie jurorem to okazja, by głośno wypowiedzieć swoje zdanie na temat współczesnego filmu dla młodego widza oraz wpłynąć na kształt kina. Poszukiwane są dzieci i młodzież w wieku 8-19 lat, które w trakcie trwania festiwalu będą dyspozycyjne popołudniami oraz w weekendy, by wziąć udział w stacjonarnych pokazach oraz wydarzeniach specjalnych!

Jakie filmy w programie Kina w Trampkach?

W programie festiwalu znajdują się filmy, które poruszają istotne i aktualne tematy. Po doświadczeniu społecznej izolacji chcemy zaprezentować młodym kino, które pokazuje siłę relacji międzyludzkich. „Moja noc” w poetycki sposób opowiada o potrzebie drugiego człowieka, „Tęcza Molly” pozwala na poszerzenie myślenia o rodzinie, a „Wyspa zaginionych dzieci”, „Surferki” i „Stado” udowadniają, jak piękne i ważne jest siostrzeństwo.

- Wspólne seanse czy wymiana opinii stanowią duże przeżycie dla uczestników, zapewniając równocześnie świetną rozrywkę. Żadne słowa nie oddadzą jednak energii i pomysłowości, którą nasze dzieciaki wkładają w przygotowanie festiwalu. Tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć - dodaje Drzewiecka-Protić.

Program festiwalu

Film doskonale sprawdza się̨ jako narzędzie edukacyjne w przestrzeni wychowawczej, może być pretekstem do poruszania z uczniami różnorodnych tematów. Na festiwalu wspólne oglądanie filmu zyskuje dodatkowy wymiar. Właśnie z tego powodu Kino w Trampkach proponuje skierowany do uczniów i przedszkolaków.

Program dla grup

Otwarcie Kina w Trampkach, wybrane warsztaty i pokazy

Kino w Trampkach otworzy pokaz filmu "Kabam!" Z udziałem reżyserski Elisabeth Hesemans. Odbędzie się 2 grudnia o godz. 17.00 w Centrum Filmowym UG, ul. Wita Stwosza 53.

Za duży na bajki - książka czy film? Jakie wyzwania może napotkać twórca adaptując tekst literacki na język filmu? Gościem spotkanie będzie reżyser Kristoffer Rus - reżyser filmu "Za duży na bajki". Na wydarzenie zapraszamy 3 grudnia o godz. 15.45 do Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

YOUNG VIBES to wieczór specjalny połączony z galą, podczas której zostaną pokazane filmy, które wygrały lub zostały wyróżnione na szkolnych festiwalach filmowych organizowanych przez gdańskie i trójmiejskie licea. Spośród tych filmów, jury złożone z profesjonalistów filmowych, nagrodzi najlepszy tytuł. Gala odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Filmowym UG przy ul. Wita Stwosza 53.

Festiwal Kino w Trampkach finansowany jest z środków Miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.

Miejsca pokazów, warsztatów i spotkań Kina w Trampkach:

  • Instytut Kultury Miejskiej, ul Długi Targ 39/40
  • KinoPort, Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Strajku Dokerów 5
  • Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, ul. Wita Stwosza 53

 

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza