• Start
 • Wiadomości
 • Festiwal “Afera Kryminalna” - od czwartku do soboty. Zobacz PROGRAM

“Afera Kryminalna” przez trzy dni. Zobacz PROGRAM nowej edycji popularnego festiwalu

Miłośnicy i miłośniczki powieści kryminalnych mogą się szykować na kolejną odsłonę festiwalu Afera Kryminalna. Przez trzy dni, od czwartku do soboty (6-8 października) będzie można spotkać się z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w warsztatach kryminalistycznych oraz spacerować śladami zbrodni. Gościnią specjalną tegorocznej edycji festiwalu będzie brytyjska pisarka Sharon Bolton (spotkanie odbędzie się online). Warto spotkać się osobiście z polskimi autorami, a także z policjantem - ekspertem od grafologii, który wprowadzi uczestników festiwalu w arkana tej specjalizacji kryminalistycznej.
( 27.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwalowy baner utrzymany w kolorystyce czarno pomarańczowej. Jako element graficzny - czerwone rozbryzgane krople, przypominające krew. Centralnie znajduje się nazwa festiwalu i nazwisko głównej gwiazdy - Sharon Bolton. W lewym górnym rogu - logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Po prawej, u góry hasła dwóch akcji czytelniczych: #GDANSKCZYTA i #POMORSKIECZYTA
Baner promujący festiwal
WiMBP w Gdańsku

Na otwarcie - same niespodzianki

Festiwal otworzy Tajemnicze Spotkanie Autorskie, które rozpocznie się 6 października o godzinie 18.00 przed wejściem do Parku Oliwskiego. Kto będzie gwiazdą spotkania? Co będzie czekało na przybyłych? To ściśle chroniona tajemnica. Jedyne co można zdradzić, to że uczestnicy nie opuszczą granic Oliwy, oraz że przygotowanych będzie wiele niespodzianek.

Afera Kryminalna 2021 - taki był program poprzedniej edycji

Dzień drugi - spotkania, zabawa, premiera

W piątek, 7 października wydarzenie przeniesie się do Biblioteki Oliwskiej, przy ul. Opata J. Rybińskiego 9. Przez cały dzień trwać będzie zabawa kryminalna z nagrodami. O godz. 17.30 rozpocznie się panel „Co nas bawi?”, w którym wezmą udział poczytni autorzy komedii kryminalnych: Małgorzata Starosta i Jacek Galiński. Natomiast w kolejnym spotkaniu zatytułowanym „Co nas przeraża?” gośćmi będą Maciej Siembieda, Magda Stachula i Krzysztof Maćkowski. Panel będzie zarazem premierą najnowszej powieści Magdy Stachuli „Nieobliczalna”, którą czytelnicy będą mogli zakupić jako pierwsi w Polsce.

Afera Kryminalna 2020 - zobacz rozmowę z Igorem Brejdygantem 

Festiwal w sobotę - najbogatszy program

Trzeciego dnia festiwalu, 8 października będzie można wziąć udział w spacerze kryminalnym śladami Barnaby Uszkiera, który poprowadzi gdańska pisarka Agnieszka Pruska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 przed Ratuszem Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35, a trasa spaceru wieść będzie przez Główne Miasto.

Natomiast przez cały dzień miłośników powieści kryminalnych gościć będzie u siebie Biblioteka Manhattan, przy al. Grunwaldzkiej 82. O godzinie 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat z Magdą Stachulą, która jest również autorką serii „Ekipa na tropie”. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

O 14.30 nie lada gratka dla fanów kryminalistyki. Tajniki pracy grafologicznej zdradzi Leszek Koźmiński („Kryminalna Piła”) - wykładowca i funkcjonariusz policji.

O 16.00 początek panelu dyskusyjnego „Miejsce zbrodni”. Jego gośćmi będą Tomasz Duszyński i Zuzanna Gajewska. O 17.00 na specjalne życzenie czytelników odbędzie się spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Kolejny panel dyskusyjny „Być panem życia i śmierci” rozpocznie się o godz. 18.00. Udział w nim wezmą: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej i Przemysław Piotrowski.

Głos prosto z Oxfordu: Sharon Bolton 

Wielki finał festiwalu to spotkanie online z gościnią specjalną Sharon Bolton i premiera jej najnowszej książki „Mrok”, wydanej przez Wydawnictwo Amber. Z tej okazji o godzinie 19.30 odbędzie się spotkanie online z autorką na Facebooku Biblioteki (@BibliotekaPublicznaGdansk). Porozmawia z nią Olga Kowalska (Wielki Buk - blog literacki), znana i ceniona blogerka i vlogerka. Rozmowę tłumaczyć będzie Piotr Łuba.

Sharon Bolton jest renomowaną autorką kryminałów i thrillerów, znaną na całym świecie przede wszystkim za sprawą cyklu powieściowego z londyńską policjantką Lacey Flint. Pierwsza część cyklu (Ulubione rzeczy) znalazła się w finale nagród Mary Higgins Clark oraz Barry Awards), uznana też została za jeden z najlepszych kryminałów roku 2011 według magazynów Kirkus Reviews oraz Library Journal. Drugi tom cyklu (Dead Scared) magazyn Publishers Weekly umieścił na liście najlepszych i najoryginalniejszych kryminałów roku 2012.

Tutaj kupisz książki uczestników festiwalu 

We wszystkie dni festiwalu będzie można kupić książki autorów obecnych na spotkaniach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest także w załączniku. 

Afera Kryminalna - największy na Pomorzu festiwal kryminału odbywa się od 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka.

AFERA KRYMINALNA 2022 - POZNAJ PROGRAM

 

06.10. CZWARTEK 

 • TAJEMNICZE SPOTKANIE AUTORSKIE

Miejsce i czas zbiórki: 18:00 Wejście główne do Parku Oliwskiego

 

07.10. PIĄTEK

Miejsce: Biblioteka Oliwska

Cały dzień: zabawa kryminalna dla czytelników - każdy wygrywa (do wyczerpania nagród)

 • 11:00 Warsztaty detektywistyczne dla dzieci - grupa zorganizowana
 • 17:30 Co nas bawi? - panel dyskusyjny. Goście: Małgorzata Starosta i Jacek Galiński. Prowadzący: Bartosz Filip.
 • 19:00 Co nas przeraża? - panel dyskusyjny. Goście: Maciej Siembieda, Magda Stachula, Krzysztof Maćkowski. Prowadząca: Zuzanna Gajewska
 • Premiera książki Magdy Stachuli „Nieobliczalna”.

 

08.10. SOBOTA

1. Miejsce: Pod Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35)

 • 12:00 Spacer kryminalny z Agnieszką Pruską śladami Barnaby Uszkiera

 

2. Miejsce: Biblioteka Manhattan

 • 11:00 Ekipa na tropie. Warsztaty detektywistyczne z Magdą Stachulą dla dzieci w wieku 6-11 lat (zapisy: promocja@wbpg.org.pl )
 • 14:30 Kryminalistyczne badanie dokumentów. Wykład i zabawa grafologiczna dla czytelników. Prowadzenie: Leszek Koźmiński („Kryminalna Piła”) - wykładowca kryminalistyki funkcjonariusz policji.
 • 16:00 Miejsce zbrodni - panel dyskusyjny. Goście: Tomasz Duszyński i Zuzanna Gajewska. Prowadząca: Dorota Lińska-Złoch
 • 17:00 Złowrogi śmiech - spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska.
 • 18:00 Być panem życia i śmierci - panel dyskusyjny. Goście: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Piotrowski. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska.

 

3. Miejsce: spotkanie online na Facebooku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: @BibliotekaPublicznaGdansk

 • 19:30 - Spotkanie autorskie z Sharon Bolton. Premiera książki „Mrok”. Prowadząca: Olga Kowalska (Wielki Buk - blog literacki). Tłumacz: Piotr Łuba

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie.

Plakat tegorocznej edycji festiwalu Afera Kryminalna
Plakat tegorocznej edycji festiwalu Afera Kryminalna
WiMBP w Gdańsku