
Dobre opony na ferie
Aspirant Marek Radliński z Wydziału Ruchu Drogowego KWP nagrał dwie “rolki”, które podpowiadają zasady bezpieczeństwa, jakie na uwadze powinni mieć nie tylko kierowcy, ale też ich pasażerowie. Policjant zwraca się do widzów w sposób umiejętny, wyjaśniając problem na własnym przykładzie:
Na pewno pojadę na ferie zimowe dobrymi zimowymi oponami. Dlaczego?! Nie mogę sobie pozwolić na to, żeby mój samochód prawie dwukrotnie wydłużył drogę hamowania. Muszę mieć wpływ, na to, co się dzieje na drodze...
WIĘCEJ:
Zapewnić widoczność
W drugiej “rolce” asp. Marek Radliński przypomina, jak ważne jest przygotowanie auta do rozpoczęcia jazdy, szczególnie w sytuacji gdy pojazd stał przez kilka godzin pod gołym niebem i na mrozie, często też w śniegu. Czy mogę pozwolić sobie na myślenie w stylu: “Może szyby są pobielone, ale jak przejadę kawałek drogi, to auto się rozgrzeje i będzie lepsza widoczność”?.
Policjant tłumaczy:
Musimy odśnieżyć samochód bardzo dokładnie i zapewnić widoczność kierowcy. Musimy wiedzieć, co się dzieje na drodze. Nawet niewielka cienka warstwa lodu powoduje, że obraz jest rozmazany. Nie można tak jechać, jest po prostu niebezpiecznie.
ZOBACZ:
Sięgnij po odblask
Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku swoje “rolki” nagrali w terenie, m.in. w Ośrodek Narciarski Trzepowo i Stacja Narciarska Paczoskowo. W realizacji filmików uczestniczyli: podkom. Rafał Wohlfeil, podkom. Monika Kaczmarska, asp. Aleksandra Góralska, podkom. Paulina Iwaniec, mł. asp. Marek Kobiałko.
Jeden z filmików wyjaśnia, dlaczego w czasie zabaw na śniegu warto być widocznym - choćby dzięki odblaskowej opasce na ramieniu.

Na lodzie nie ma żartów
W innym nagraniu Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku mowa jest o zagrożeniu, jakie niesie wchodzenie na lód, pokrywający zbiorniki wodne.
Pamiętaj: wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. Tylko zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje ci bezpieczeństwo.
Podkom. Rafał Wohlfeil bierze do ręki bryłę lodu i rozbija ją o zwartą powierzchnię skutego na biało jeziora, dodając do tego ostrzegawczy komentarz.
A co jeśli zobaczymy, że pod kimś załamał się lód? Biec do tej osoby z ratunkiem, czy może raczej udzielić pomocy w inny sposób?
WIĘCEJ:
Konkurs na “Śnieżny Dekalog”
Dla chętnych Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w Warszawie organizuje konkurs dla dzieci i młodzieży na “Śnieżny Dekalog”. Zasady na osobnej rolce wyjaśniają funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku. Do 7 marca, na stołeczny adres Biura Prewencji KGP trzeba wysłać pracę w postaci rysunku lub filmiku. Regulamin i zasady konkursu dostępne są na stronie www.policja.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.